Štednja u dinarima 25 puta manja od štednje u stranim valutama
Tako i pored atraktivnih kamata na dinarsku štednju zastupljenost štednje u nacionalnoj valuti iznosi tek 3.9%, dok ostalih 96.1% čini štednja u inostranim valutama.
Procenat učešća evra u ukupnoj inostranoj štednji je čak 91.5%, štednja u američkim dolarima predstavlja 4%, a u švajcarskim francima 3.7% ukupne štednje u stranoj valuti.
Prema podacima Narodne banke Srbije s kraja septembra, dinarska štednja je iznosila 42 milijarde dinara, a devizna 8.6 milijardi evra. Iz ove ustanove podsećaju da su štedni ulozi građana zaštićeni do 50.000 evra u dinarskoj protivvrednosti i da je, dugoročnije gledano, štednja u dinarima isplativija
"Dinar vredi onoliko koliko verujemo u njega. Ukoliko svaki put kada imamo novac namenjen štednji, odemo u menjačnicu - potkopavaćemo osnove njegove stabilnosti. Dodatno, svaki građanin svakodnevno utiče na stabilnost i vrednost dinara svojim navikama u prodavnici. Svaka kupovina proizvoda iz uvoza ga slabi i svaka kupovina domaćih proizvoda ga ojačava. Nažalost, tome nas ne uče nigde pa je jedino objašnjenje građana nepredvidljivost koja je osnov nepoverenja", izjavio je direktor finansijskog portala "Kamatica" Dušan Uzelac.
Ekskluzivni kamate u okviru Nedelje štednje se neće davati pa je prognoza da će najveća kamata na štednju u dinarima biti do 7%, a u evrima oko 1,5% na godišnjem nivou. Nedelja štednje počinje 31. oktobra i traje u prvoj nedelji novembra.
Komentari 5
neurosis
delirium tremens
Toma
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar