Kako Pošta Srbije građane pljačka na sitno

Direktor Pošta Srbije Milan Krkobabić često ističe da ovo javno preduzeće posluje pozitivno, ali ne govori na osnovu čega je zarada zaista stečena.
Dugo su banke pljačkale trgovce, pogotovo male preduzetničke radnje, tarifnom politikom koja je prodaju robe manje vrednosti karticama činila neisplativom.

Država je reagovala tek kada su prodavci počeli masovno odbijati prijem čekova, a građani sve više negodovati. Banke, međutim, nisu jedine koje zaobilaznim strategijama podižu cene usluga.

Vešte u "dranju" klijenata su i Pošte Srbije, čiji se direktor Milan Krkobabić hvališe kako ovo javno preduzeće pozitivno posluje, pa nema potrebe da smanjuje broj od oko 12.000 uposlenih, mada, poređenja radi, u javnoj poštanskoj službi dva i po puta brojnije Holandije ima tek 7.500 radnika.

Radi dobijanja političkih poena među 12.000 porodica, direktor zaboravlja reći da profit nije stečen u snažnoj konkurenciji, već na osnovu još uvek monopolske pozicije, pri čemu je država pre nešto više od dve godine odobrila "promenu tarifne politike". Sintagma, zapravo, označava da je pošta izokola povisila, ponekad i udvostručila, cene usluga. Naravno, stigao je i profit.

Kako radi pošta može se videti  kada građani plaćaju račune za telefone, kablovski tv priključak, struju, komunalije... Ranije je cena iznosila jedan odsto visine uplate, a za iznos manji od 6.000 fiksirana je na 60 dinara. U Evropskoj uniji jedan odsto je bezobrazno visoka provizija, retko gde prelazi 0,33 odsto. Doduše, skoro svuda cena zavisi i od broja uplata koje građanin izmiruje.

Naši poštari se dosetiše, pa i oni promeniše tarifnu politku i cenu usloviše i brojem uplata. Ali, i provizija ostade jedan odsto. Tako se sada svaki račun plaća jedan odsto visine uplate, a 35 dinara za iznose manje od 3.500 dinara. U slučaju da se plaća uplatnicom cena je 45 dinara po uplatnici, dok za iznose veće od 4.500 dinara ostade jedan odsto visine uplaćene svote.

Primer jedne tročlane porodice

Ova tročlana porodica plaća dva računa za klasične mobilne po 524.5 dinara, jedan za pametni od 750, račun za fiksni telefon je 659, za struju 3.150, za kablovsku tv 2.702 i za stan 10.500 dinara. Zbirni trošak je 18.791 dinar, pa bi po prethodnom tarifniku cena iznosila 188 dinara.

Po novom tarifniku za svaki račun iznosa ispod 3.500 plaća po 35, zbirno 210 dinara, plus 105 dinara za račun komunalnih troškova. Ukupno 315 dinara, dakle 67 odsto više.

Takođe, svaki treći mesec porodica uz standardne račune uplatnicama plaća i kvartalne rate poreza na stan (2.600 dinara), garažu (175) i dva hektara poljoprivrednog zemljišta (450) i tada je ukupna visina uplate 21.166 dinara. Po prehodnom tarifniku transfer novca bi platila 212, prema novom 450 dinara.

Treba napomenuti da je ovo primer jedne porodice, svaka ima neke druge troškove poput računa za vrtić, ekskurzija i izleta za decu, školskog dinara ili obezbeđenja, sportskih i drugih aktivnosti, stranog jezika, interneta, itd.

Građani trpe i ćute

Poskupljenje prikriveno sintagmom "promena tarifne politike" je tim veće što se uplaćuje veći broj sitnijih računa, i to uplatnicom. A kada izdvojimo standardne račune, upravo je ovakvih uplata i najviše. Pri ovakvim pogodnostima, omogućenih nametom države, profit dolazi sam od sebe.

A građani, u borbi da nekako skrpe kraj sa krajem, nemaju ni snage, ni političku organizovanost da podignu glas. Trpe da ih država pljačka na sitno, mada je ukupni nasilno uvećani prihod države sasvim solidan, oko 1,1 evro na oko 2,2 miliona domaćinstava.

Dakle, 2,4 miliona evra, svaki mesec. (Živan Lazić)

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Neki

    01.12.2019 15:07
    @joo
    Posle nekoliko sezona vaša priča se može dopuniti, da su prakse carinjena(preteranog po specijalno većim procenama) omogućili državno-partijski povezanim trgovcima - nemoguće stvari u ideji globalne ekonomije (Free market), i tako pored privrednih integracija sa Kinom država sistemski obezvređuje uticaj te ekonomije zarad svojih pratijski privilegovanih trgovaca koji za razliku od otvorene konkurencije nemaju probleme sa carinskim dozvolama i onda prodaju robu na internetu u Srbiji dok se domaći kupci koji poručuju direktno od kineskih prodavaca posle prvih porudžbina zaprepaste i odustaju. Takva je komparativno disfunkcionalna saradnja i sa političko-ekonomskim partnerstvom sa EU(SSP pridruživanje) carine se od 2011. snižavaju i sada su 1,2% za uvoz automobila opet za to su državnici dodali pod-zakonsku obavezu tehničke provere vozila na usaglašeno poreklo delova u proizvodnji EU(homologiz.) i testiraju vozila bez obzira na to da vozila upravo dolaze iz tamo takvih zahtevanih tržištnih standarda, cena takvog carinskog tehničkog pregleda je od 100 eur plus troškovi špedireskih usluga posrednika i transporta do centara, što ukupno za automobil vrednosti 1200 eur može da bude i 30% - isto kao u vremenu početka socijalizma carina 30% + porez. Slično su komplikovani uslovi svakog inno-posla sa EU, i službe ponekad ne znaju da sprovode sopstvene regulative, a za uvoz roba traže ateste i nostrifikaciju internacionalno priznatih stnadarda- baš za trgovinske i tržištne potrebe(CE,Tu)
  • mile

    27.12.2015 07:24
    Elektonsko bankarstvo I uplate preko njega su mnogo jeftinije, stvarno mnogo.Narode ne budi ovca nauci se na kompjuter da te ne sisaju tamo gde ne mora.
  • joo

    30.10.2015 21:34
    slazem se
    isto cesto narucujem preko a.babe i stizu mi paketi iz kine i to bude strasno!!preporucujem ljudima da se paze pogotoovo ako kupuju prvi put...cak i ako pise free shiping nasi ce vam verovatno (70%) naplatiti cak i vise nego cene proizvoda...narucila sa neke gacice 2,3usd i toliko sam platila pdv(200,300din)a da ne kazem sto placam nzm ni ja sta po 100,200 din skoro svaki put...ono kao GIFT vise ne vredi,znaju carinici da to nije nikakv pooklon pa naplate...cak i kad kinezi naznaci low value isto ne vredi,provalili su nasi da namerno kinezi umanjuju pa ondu odu na sajt i traze samo ceni(nadju namernu najvecu) i naplacuju neki pdv ili sta vec.Uzas... da li ima neko predlog kako da se to izbegne?ja sam sve pokusala ali ne vredi pa vec odustajem od narucivanja iako je stvarnoo mnooogo jefitnije iz kine ali kad ovi naplate,ne isplati se...a da ne kazem da se ceka kao da salju sa meseca.cekam vec 2meseca na pakete,jos sam i narucivala pa se nagomilalo preko 10 (narucujem jako jeftine sitnice,tipa gumica za kosu,mindjusise i stvarno sitnice,koje ne podlezu ugl carinu i koje su oko 0,50usd i 1,2usd max 3usd ali eto ja u 70%slucaja placam)
    a cujem da svi cekaju pakete ,kaze mi postar da ima jakoooo puno paketa u posti i da je HAOS,da tek sad salju ono sto su dobiji na pocetku meseca,pa kasne jako O.o ...ja ovoliko niiikad cekala nisam maxx 30tak dana a obicno 15-20 ali ovo je strasno...ugl ako ocekujete da vam stigne nesto za 20tak dana i da ne platite nista,razmislite 2x da li cete poruciti...a da nee kazem kako znaju na carini da maznu stvar ako im se svidi(ugl maskice za telefon,neka moderna stvarnica,meni su maznuli gace),prodavci sa ab izadju u susret pa vrate pare ali ono je strasno...i devojke ako narucujete preko iherba i tako tih sajtova,pripremite se isto da cekate i do 3meseca..i da platite veliku postarinu ,vise se ne moze izbeci...ako narucujete sa strawberry onda vam mogu objasniti kako da dobijete stvari skroz besplatno i da ne platite ni carinu ni pdv ama ni 1dinar..ako nekoga zanima neka napise,necu vise da smaram ali ako treba napisacu i pomocicu.
    ako neko zna nacin da se izbegne ili makar plati neki stooo manjii pdv neka napise
    .poz :)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija