Distributeri spremni da tuže "Srbijagas" zbog prevelikih računa

Nakon što je "Srbijagas" podigao veleprodajne cene gasa kojim snabdeva distributere, a oni odbili da plate januarske račune smatrajući ih pravno nevažećim, ne nazire se izlaz iz ovog problema.
Kako piše "Danas", "Srbijagas" je i po drugi put distributerima poslao januarske račune sa istim obrazloženjem zašto moraju da ih izmire, ali predsednik Stručnog udruženja za distribuciju prirodnog gasa Milan Gavran, kaže da oni nemaju nameru da ih plate.
 
"Čim smo dobili januarske račune ja sam sazvao sednicu nadležnog organa našeg udruženja i mi smo zauzeli stav, o čemu smo obavestili i 'Srbijagas', da ne prihvatamo njihovu odluku da menjaju veleprodajne cene gasa. Drugim rečima, naše tumačenje je da to preduzeće nema, prema aktuelnim zakonskim rešenjima, pravni osnov da se bavi tim poslom. Agencija za energetiku je nezavisno regulatorno telo i ona bi morala da se bavi određivanjem cena", navodi Gavran.
 
Prema njegovim rečima, nakon povećanja veleprodajne cene, distributeri gasa su dovedeni u nezavidan poslovni položaj. Naime, kako je maloprodajna cena gasa ostala nepromenjena, distributeri neće imati dovoljno novca da pokriju sve troškove. Sa druge strane, da bi se povećala maloprodajna cena, potrebno je da Agencija utvrdi da su se za to stvorili povoljni uslovi.
 
"Mi smo se obratili Agenciji za energetiku u vezi sa ovim slučajem, ali smo dobili odgovor da oni još uvek nisu dobili potrebne podatke od Ministarstva rudarstva i energetike na osnovu kojih mogu da urade presek stanja i koriguju cene. Čak i da Agencija po tom pitanju reaguje najbrže što može mi bismo zahtev mogli da uputimo tek u martu, kada će se već stvoriti veliki gubici. Zato je za nas najracionalnije i jedino ispravno rešenje da 'Srbijagas' povuče svoju odluku. U slučaju da to ne učini mi smo spremni da idemo i na sud da dokažemo da to javno preduzeće nema pravo da se ponaša na ovaj način kako to sada čini", dodaje Gavran za "Danas".
 
Stručno udruženje za distribuciju prirodnog gasa se povodom aktuelnog dešavanja obratilo i resornom ministarstvu sa zahtevom za sastanak sa nadležnima, ali do sada nisu dobili odgovor. U Agenciji nisu želeli da komentarišu novonastali slučaj. Međutim, prema nezvaničnim saznanjima ovog lista, iako je Agencija nezavisno regulatorno telo, ona ne može da utiče na veleprodajnu cenovnu politiku "Srbijagasa".
 
"Naša ingerencija počinje onog trenutka kada nas Ministarstvo rudarstva i energetike obavesti da je došlo do promene veleprodajne cene. Tek nakon toga mi ispitujemo da li su se stekli uslovi za promenu maloprodajnih cena. Ako jesu obaveštavamo o tome distributere koji u tom trenutku mogu da zatraže korekciju", objašnjava sagovornik ovog dnevnika.
 
Naime, ovog puta zbrka je nastala jer Ministarstvo rudarstva i energetike nije izvestilo Agenciju za energetiku o toj promeni, a "Srbijagas" takođe o tome nije obavestio distributere gasa već im je umesto toga poslao fakture sa uvećanim računima.
  • mako

    21.02.2017 10:57
    komentar
    Po prikazu na mernom instrumentu ispada da sam potrosio vise gasa nego sto je za tu vrstu kotla predvidjena fabricka norma. pa prema tome suvisno je diskutovati o kvalitetu gasa i raznoraznim nametima koji uticu na standard zivota gradjana.
  • tehnolog

    21.02.2017 10:38
    loš gas
    Kada će "Srbijagas" početi da isporučuje gas odgovarajućeg kvaliteta? Ovako loš kvalietet gasa je kriminal. Potrošnja u januaru je bila enormna, ali ne zbog jake zime nego zbog lošeg kvaliteta gasa.
  • Александар

    21.02.2017 10:23
    Мали потрошач
    А да и ми мали потрошачи одбијемо да плаћамо рачуне дистрибутерима за лош гас, струју, воду,...?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija