Ideje EU: Stvaranje "Nove Jugoslavije" ili ispitivanje terena?

Evropska unija ne namerava da na prostoru Zapadnog Balkana stvara "Novu Jugoslaviju", ali je vrlo izvesno da bi region u narednom periodu mogao da bude "druga kolona" Unije, ali ne i njen deo.
Tome u prilog govori i to što je EU za Zapadni Balkan predvidela razne planove, od jedinstvenog tržišta, preko carinske i transportne unije, pa pomoći za razvoj infrastrukture, starapove, preduzeća, i sve to dok se Balkan ne bude priključio evropskoj porodici naroda. Ovo je, kako kažu pojedini evropski zvaničnici, priprema za punopravno članstvo.
 
Njima su prethodnih dana, pre svega na Samitu u Trstu, usta bila puna "otvorenih vrata" i jedinstva, a pojedinci su bili prilično otvoreni, poput italijanskog premijera Paola Đentilonija, koji je upozorio da EU mora da povede računa o uticaju Rusije i drugim svetskim silama na region.
 
Pojedini zapadni mediji su ovo shvatili kao stvaranje možda čak i nove države, ali sagovornici Blica sa tim nisu sasvim saglasni. Naprotiv. Međutim, sa druge strane, navode da će do izvesnih promena sasvim sigurno doći. Profesor Univerziteta u Gracu Florijan Biber Berlinski proces ne vidi kao stvaranje "Novojugoslavije". Kaže da ova vrsta integracije neće zameniti integraciju u EU, da je CEFTA već uspostavljena kao zona slobodne trgovine, tako da sve ovo "nije previše novo". On navodi i da "EU različitim brzinama postaje sve realnija".
 
"To je i de fakto slučaj, ako gledamo primer šengenske zone ili evrozonu. Ovo samo znači da znači da približavanje EU moglo postati lakše i da pridruživanje samom jezgru može da traje duže", priča Biber za Blic.
 
"Velika Jugoslavija" je veliko preterivanje, kaže predsednica Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji Jelica Minić. Međutim, kako navodi, gotovo je izvesno da će EU ići dalje u dve ili više kolona.
 
"Kakve će modalitete taj process imati tek ostaje da se vidi. Ishod formalizacije izlaska Velike Britanije iz EU će na to neizbežno uticati, ali i konsolidacija različitih interesnih grupacija unutar EU na linijama Istok - Zapad, Sever - Jug, mali - veliki, Evrozona - oni izvan", priča ona.
 
Da "Nove Jugoslavije" neće biti smatra i Stefan Surlić, saradnik u nastavi Fakulteta političkih nauka, koji navodi da je reč pre svega o tome da EU preispituje svoj oblik, ali i da želi da kroz Berlinski proces otrgne Balkan od uticaja Rusije, Turske...
 
"Postoji neka vrsta bojazni kod zemalja bivše Jugoslavije da bilo kakva jača saradnja može da preraste u institucionalne okvire, zbog čega ono ljubomorno čuvaju svoju teško stečenu nezavisnost. Berlinski proces je pozitivna stvar, ali rekao bih sa skromnim rezultatima. Kroz njega EU želi da poruči da računa na region, ali i da nema nikakvog institucionalnog modela koji bi rezultirao stvaranjem neke nove države", navodi on.
 
Po njegovom viđenju, nakon ovogodišnjih izbora u Nemačkoj, najverovatnije će se govoriti o celokupnj Uniji i kako će ona izgledati i gde je Balkan u svemu tome.
 
"Možda možemo u perspektivi očekivati neku širu i labaviju Uniju, u kojoj bi države zadržale pravo da se u nekim stvarima ponašaju kako žele. Tu bismo možda mogli da se nađemo i mi. Sa druge strane, zemljama će biti dozvoljen i veći stepen povezivanja ako to hoće", objašnjava Surlić.
 
Nakon potpisivanja Ugovora o transportnoj zajednici u Trstu, izvesno je da će doći do brže sektorske integracije Zapadnog Balkana u postojeće strukture EU i pre formalnog učlanjenja, objašnjava Jelica Minić, koja kaže da su zahvaljujući tome koristi za Srbiju višestruke.
 
"Kao ni ostale zemlje u regionu, ni mi ne možemo dalje napredovati bez obnavljanja i izgradnje nove infrastrukture. Srbija ima, takođe, velike koristi od regionalnog tržišta gde ostvaruje suficit u razmeni. Tako će sa stvaranjem regionalnog ekonomskog prostora, što je takođe dogovoreno u Trstu, Srbija biti sigurno jedan od najvećih dobitnika od dalje liberalizacije trgovine, poboljsanja investicione klime, otvaranja tržišta radne snage i ubrzavanja digitalizacije, koje taj projekt podrazumeva", navodi ona.
 
Tekst u celini čitajte na portalu Blica.
  • Мунгос

    16.07.2017 17:58
    @ Nervirach, „Bas bi vam prijao jogurt sto ste ga bacali, jel?“
    Деловао си интелигентно, шта је са тобом, па Ви сте добијали тај јогурт, Вама је био намењен. Логично је да смо се ми требали интересовати да ли Вам прија, али нисмо зато што би то било неумесно и непатриЈотски, мислили бисте да Вас завитлавамо у Вашој несрећи.
  • treba nam pamet

    16.07.2017 15:33
    Ne treba nam nova Jugoslavija. Treba nam ekonomsko, trgovinsko povezivanje bivših republika
    da trgujemo, putujemo, da zakopamo ratne sekire i upriličimo dostojne živote svih građana na bivšem prostoru Jugoslavije.
    Nama treba život u miru dostojan čoveka, da izolujemo svako svoje političare kojima je zajedničko da kradu narod da se bogate, da misle samo na lični interes da im ne dozvolimo da nas svađaju zarad njihovog opstnka na vlasti.
  • Мунгос

    16.07.2017 14:46
    Ова идеја о држави Западни Балкан је одлична, Ко ли се то сетио? Овај Берлински конгрес је требао да буде раније. Једина мана је та што нам сада предстоји тешка и жестока борба против Српског хегемонизма. У ранијој сличној држави, ту борбу су храбро и срчано на својим плећима изнели српски комунисти, не знам коме би сада требали поверити тај одговорни задатак, када су сви демократе, а комуниста није остало ни за шупаљ зуб.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija