Izmene Zakona o slobodnom pristupu informacijama omogućavaju kontrolu neposlušnih medija?

Predložene izmene Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja omogućavaju vlastima da troše novac bez ikakve kontrole i da legalizuju "lov na veštice", odnosno da vlastima omoguće kontrolu "neposlušnih" medija i udruženja građana, piše danas Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE).
Izmene Zakona o slobodnom pristupu informacijama omogućavaju kontrolu neposlušnih medija?
Foto: Pixabay
Direktor za Evropu međunarodne organizacije Branitelji ljudskih prava (Civil Rights Defenders) Goran Miletić ocenio je da tim izmenama država želi da uskrati mogućnost da javnost traži ugovore ili informacije od kompanija kao što su Er Srbija, Fiat ili Železnice Srbije, koje nisu klasična javna preduzeća, ali u kojima država ima ključnu ulogu, zbog čega građani imaju pravo da znaju kako se u njima troši novac prikupljen putem poreza.
 
Po njegovim rečima, predložene izmene imaju za cilj da "na mala vrata" u zakon unesu odredbe koje su potpuno neprihvatljive za državu koja je članica Saveta Evrope i kandidat za članstvo u Evropskoj uniji. "Predložena odredba kojom se mediji, udruženja i novinari svrstavaju pod kategoriju 'organa javne vlasti' može se veoma jednostavno zloupotrebiti time što bi potpuno nepoznata lica mogla da proveravaju sve organizacije, medije i novinare, pa čak i one samostalne ili blogere, jer svi oni rade u opštem interesu", naveo je Miletić.
 
On je izrazio sumnju da se iza "naizgled neutralne odredbe", krije ozbiljna namera vlasti da se oteža ili onemogući rad novinara i organizacija koje deluju u javnom interesu.
 
Pravnik Veljko Milić kazao je da izmene i dopune zakona otvaraju mogućnost širokog tumačenja koja su to lica koja obavljaju delatnost od javnog interesa. "Mediji sasvim sigurno obavljaju delatnost od javnog interesa u oblasti informisanja. Širokim tumačenjem ove odredbe moglo bi se zaključiti da udruženja ili druga pravna lica koja su osnivači medija takođe potpadaju pod domašaj ovog zakona", naveo je Milić.
 
Novinarka Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) Vesna Radojević za VOICE objašnjava da postoji veliki broj prepreka u sadašnjoj primeni Zakona, te da, ukoliko jedan organ vlasti ne želi da podeli informaciju javno, on to vrlo često i ne mora da učini. 
 
"Kada vlast želi da nešto sakrije, oni to rade svesno kršeći zakon, u čemu je Vlada Srbije najdoslednija", kaže ona i dodaje da je posebno plaši odredba koja se tiče izuzimanja privrednih društava sa državnim kapitalom i mogućnosti da organi vlasti direktno tuže Poverenika Upravnom sudu.
 
Najnoviji Nacrt izmena Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja predviđa da u "organe vlasti" spadaju pravna ili fizička lica koja obavljaju delatnosti od opšteg interesa, čime bi se potencijalno omogućila zloupotreba prava na slobodan pristup informacijama protiv organizacija, medija i pojedinaca koji deluju u javnom ili opštem interesu. Opširnije u tekstu VOICE OVDE.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Cigarete ponovo poskupele

Cigarete su ponovo poskupele, a u Službenom glasniku su objavljene nove cene koje će važiti od 7. maja.