Kvalitet života u Srbiji lošiji nego u Panami i Kazahstanu

Srbija se ne kotira visoko po indeksu demokratičnosti, kvalitetu života, nivou sreće, reputacije i velikodušnosti, pokazuje lista koju je objavio Spectator index.
Svetski izveštaj o sreći ispituje socijalnu podršku zemlje prema stanovnicima, slobodu građana da biraju način života, velikodušnost, nivo korupcije i bruto domaći proizvod po stanovniku.
 
Najsrećnije države su severnoevropske i to Finska, Norveška i Danska. Slede ih Island, Švajcarska.
 
Kosovo je na 66. poziciji po indeksu sreće, Rumunija 52, dok je Srbija, prema podacima Svetskog izveštaja o sreći na 78. poziciji. Susedne zemlje slično rangirane od nas su Crna Gora koja je 81, Hrvatska mesto niže i Makedonija koja je 89. po indeksu sreće. Federacija Bosne i Hercegovina lošije je pozicionirana od regiona i nalazi se na 93. mestu, prenosi list "Danas". Ipak, Bugarska koja se nalazi na 100. poziciji i Albanija koja je 116. zemlja po redu jesu najlošije rangirane države u regionu u ovom izveštaju.
 
Sudeći po ovom izveštaju, najnesrećniji su stanovnici Burundija, Centralnoafričke Republike i Južnog Sudana, koje se najslabije kotiraju od ukupno 156 zemalja.
 
Svetski izveštaj o davanju koji prati trendove ulaganja u zemlje u razvoju ili zemlje zahvaćene ratom, volontiranja i slanja humanitarne pomoći na prvo mesto stavlja Indoneziju. Slede je Australija i Novi Zelend, Amerika je na četvrtom mestu, a peta po velikodušnosti je Irska.
 
Kada je u pitanju lista velikodušnih zemalja na svetu, Srbija se rangira na 129. poziciji. Bivša jugoslovenska republika Slovenija najbolje je rangirana od ostalih nekadašnjih članica te socijalističke zemlje i nalazi se na 44. mestu. Bosna i Hercegovina, Kosovo, Albanija i Crna Gora uspešnije su pozicionirane od Srbije, dok je Makedonija 130, a Hrvatska 133. zemlja po redu.
 
Velikodušnošću se ne mogu pohvaliti ni Grčka, Kina i Turska, a poslednji na ovoj listi jeste građanskim ratom zahvaćen Jemen.
 
Po Indeksu demokratičnosti koji u zemljama sveta svake godine proračunava list Ekonomist, Norveška je na čelu liste, dok je na drugom i trećem mestu prate Island i Švedska. Severna Koreja poslednja je kada je u pitanju ovaj indeks, dok je Ruska Federacija na 144. poziciji.
 
Srbija se nalazi na 63. mestu od ukupno 167 zemalja i ta pozicija nas svrstava u nepotpune demokratije.
 
Gradovi dobre reputacije obuhvaćeni su istraživanjem koje sprovodi Institut za reputaciju. Kriterijumi korišćeni u ovom istraživanju jesu BDP, stanovništvo kao i poznatost države. Od 56 metropola, glavni grad Japana zauzeo je prvo mesto. Drugi grad po redu je Sidnej, treći Kopenhagen, četvrti Beč. Moskva je poslednja i nalazi se na 56. poziciji, a tik iznad nje je Egipat. Čak 12 američkih gradova našlo se na ovoj listi, a najbolje kotiran je San Francisko, najlošije grad kocke - Las Vegas.
 
Srpskih kao i gradova susednih zemalja, osim Budimpešte, na ovoj listi nema. 
 
Kopenhagen je poneo titulu najbezbednijeg grada, dok je Meksiko Siti na drugom kraju skale i proglašen je za najnebezbedniji grad na svetu. 
 
Kada je u pitanju kvalitet života, Kanada je zemlja koja se može pohvaliti dobrim standardom života svojih građana jer je na prvom mestu, dok se ispod nje rangiraju Danska, Švedska i Norveška.
 
Hrvatska je na ovoj listi 28, a Grčka 29. Ni Bugarska nije daleko i zauzima 33. poziciju, dok je Rumunija pet mesta lošije rangirana. Srbija se kvalitetom života svojih stanovnika, sudeći po ovom istraživanju, ne može pohvaliti jer je rangirana na 71. mestu u svetu. Ta pozicija je čini tek desetom zemljom od začelja ove liste. Naši građani lošije žive od građana Paname, Tunisa, Belorusije i Kazahstana.
 
Iranci imaju najlošiji kvalitet života i rangirani su poslednji, na 82. mestu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • lala

    06.02.2019 12:42
    prohtev
    @hm
    Da li bi nam objasnili sta to Danski gradjan zeli i ne sanja,a nas sanja i zeli ? Zar je lose imati zelje i odredjene prohteve,kakav to covek nema zelje i prohteve ? Problem je sto su ovde ponekad zelje i jedan obrok vise jedan dan manje u strahu da se nekako prezivi nesto kupi deci sebi,nedaj boze nekog odmora mora o planini necu ni pricati.E takve zelje i prohteve taj Danac sigurno nema jer mu je sve to dostupno,i verovatno je zbog toga i sretniji za razliku od nas besnih i prohtevnih !
  • voljeni

    06.02.2019 11:57
    Zar mi ne zivimo u neprikosnovenom lideru regiona ?
  • hm

    06.02.2019 11:10
    U Danskoj su plate takve kakva bi vam ovde bila 800 do 1000 eura. Tačno toliko. Jasno mi je da neko sanja o toj vrednosti, ja imam tačno toliku ovde i to nije život nego preživljavanje tj. životarenje. Tajna njihovog životnog zadovoljstva je u tome što nemaju nikakve prohteve. Mi nismo takvi ljudi. Puni smo želja i nemira i jednako bi tamo bili nezadovoljni.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija šalje Ukrajini opremu za energetiku

Srbija je poklonila Ukrajini energetsku opremu neophodnu za sanaciju ukrajinske elektromreže, koja se šalje putem Mehanizma civilne zaštite Evropske unije, čija je Srbija punopravna članica.