Srpski matematičar odlučio da se vrati u Srbiju: Čim me je predsednik zvao, ja sam se transformisao

Jedan od najboljih matematičara na svetu Stojan Radenović odlučio je da svoju radnu karijeru nastavi u Srbiji, a kako navodi RTS, njegova odluka znači drastično poboljšanje pozicije Srbije na Šangajskoj listi.
Profesor Radenović je jedan od najcitiranijih matematičara sveta i ranije je naučne radove potpisivao za Univerzitet u Beogradu, a zatim ga je angažovao Univerzitet kralja Sauda u Saudijskoj Arabiji.
 
On je za RTS rekao da razloge za svoju ambiciju pronalazi još iz detinjstva, tamo gde je rođen, u osnovnoj školi podsticaj učitelja, pa u Gornjem Brestovcu nastavnika Dinčića, svog razrednog, pa posle u Leskovcu od profesora matematike Slobodana Pavlovića, a pominje i podsticaj sjajnih asistenata i profesora na Prirodno-matematičkom fakultetu u Beogradu.
 
"Pitanje je kakav bih ja bio da sam rođen u Beogradu ili bilo kom mestu u Srbiji gde sad deca koja idu u prvi razred uče matematiku na način na koji se uči. Imaju tri knjige, a ne znaju da čitaju. Ja ne mogu da se setim u kom sam razredu dobio bilo koju knjigu iz matematike, ali to podsticanje od strane učitelja je bilo kao štapom i kanapom", rekao je Radenović.
 
Prema njegovim rečima, nekada je mnogo bolje da nemate knjigu, nego da imate igru. Kada je dete prvi, drugi razred osnovne škole, ne zna dobro da čita, ali kada uči da čita cilj je da se orijentiše, napred-nazad, levo-desno, gore-dole, veće-manje, da uzme metar i izmeri dužinu sobe.
 
Rekao je i da se oko svog povratka u Beograd dogovorio sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.
 
"Nije on mene ubedio, taj poziv iz Njujorka, on može da mi bude sin. Osetio sam svoju slabost. Ja sam otišao tamo da rešim stambeno pitanje ćerkama. Nemojte da pomislite da je to kao kod fudbalera i pevača, to je sića, ali to je cena u celom svetu i kineski univerziteti toliko daju. Čim me je pozvao, ja sam se transformisao malo", rekao je Radenović.
 
Prema njegovim rečima, ne može jedna mala zemlja koju su tukli u svim ratovima u poslednjim vekovima, otimali, rušili mostove itd, da daje kao bivša kolonijalna zemlja koja je sve stekla na otimanju.
 
"Ja ne bih težio da naš univerzitet bude kao Harvard. Izgubili bismo našu dušu", rekao je Radenović.
  • @istorija

    27.08.2019 19:37
    Lako mu je da objasni i konkretizuje kada vlada materijom. Skolovan, vidi se o'ma.
  • istorija

    27.08.2019 10:18
    @Orwell Vegan

    E, ovo je vec nesto konkretno.
  • istorija

    27.08.2019 10:16
    @Rambo
    "Balkanski ratovi bili su tipični osvajački, imperijalistički ratovi. Na primer...
    Čitajte Dimitrija, ali ne Ljotića, već Tucovića."

    Mozes li da budes jos konkretniji? Primeri, linkovi...
    Kao sto sam napisao, o ovakvim stvarima se u skoli ne uci, a mislim da bi mnogima bilo korisno da znaju. Sto manje prepotentnog verovanja u sopstvenu nebeskost, manje i ponavljanja istorijske gluposti.
    A budi siguran da vecina nece citati ni Tucovica ni bilo sta drugo, dok im se ne upre prstom u konkretan dogadjaj.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo novinar Bojan Tončić

U Beogradu je u 57. godini, nakon duge bolesti, preminuo novinar Bojan Tončić, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Uhapšen zbog pokušaja ubistva u Mirijevu

Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, uhapsila M. P. (41) zbog sumnje na pokušaj ubistva, saopštili su danas iz Ministarstva unutrašnjih poslova.