Ministarstvo, kako je Tanjugu rečeno, povodom poslednjeg slučaja vršnjačkog nasilja u školi u Barajevu, prati prijave takozvanog trećeg nivoa nasilja, a izveštaje dobija preko školskih uprava. Osim toga, Ministarstvo prati i prijave dobijene preko SOS linije kao i sve situacije koje im roditelji prijavljuju direktno.
"Na nivou Srbije broj tih prijava na godišnjem nivou je oko 840", navode u Ministarstvu i dodaju da bi sve te situacije trebalo da se rešavaju na nivou škole, a nekada i uz podršku drugih sistema poput zdravstvenog i socijalne zastite.
U posebnim situacijama u sprovođenju potrebnih procedura Ministarstvo prosvete pruža podršku ustanovama.
Treći, najviši nivo vršnjačkog nasilja podrazumeva fizičko nasilje i zlostavljanje odnosno tuču, davljenje, bacanje, prouzrokovanje opekotina i drugih povreda, napad oružjem, ali i psihičko nasilje - zastrašivanje, ucenjivanje uz ozbiljnu pretnju, iznudu, navođenje na uportrebu narkotika, uključivanje u destruktivne grupe...
Socijalno nasilje trećeg nivoa je izolacija, grupno maltretiranje, organizovanje "klanova" radi povređivanja drugih.
Neki od vidova nasilja na tom nivou su i zloupotreba informacionih tehnologija - snimanje nasilnih scena, distribuiranje snimaka i slika, dečija pornografija, ali i ono blaže koje se ponavlja uprkos reakciji škole, kao što su - guranje, gađanje, saplitanje, šutiranje, vređanje, ruganje, podsemevanje, ignorisanje, zloupotreba foruma i četova...
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar