Aerodromi ukidaju jedno pravilo koje nervira putnike: Evo o čemu se radi

Pravilo koje je ograničavalo unos tečnosti u ručnom prtljagu na 100 ml, posle skoro 20 godina, izgleda polako odlazi u prošlost.
Aerodromi ukidaju jedno pravilo koje nervira putnike: Evo o čemu se radi
Foto: Pixabay (ilustracija)
Zahvaljujući novim 3D skenerima, nekoliko evropskih zemalja već je ukinulo ovu restrikciju, dok se očekuje da će se trend proširiti na veći deo kontinenta, prenosi Nova.rs.
 
Italija među prvim zemljama ukida ograničenje
 
Aerodromi u Rimu (Fjumićino), Milanu i Bolonji omogućili su putnicima da ponesu i do dva litra tečnosti u ručnom prtljagu - bez potrebe za pakovanjem u providne plastične kese.
Novi skeneri omogućavaju detaljnu analizu sadržaja flaša i 3D pregled prtljaga iz različitih uglova.
 
To znači da bezbednosne službe mogu otkriti čak i eksplozive sakrivene u običnim pakovanjima kozmetike.
 
Investicija u ove uređaje nije mala - nova tehnologija košta i do osam puta više od standardnih skenera. Međutim, trošak se pokriva kroz aerodromske takse, a za putnike to znači tek nekoliko centi više po karti, piše TU Magazin.
Evropa uvodi novu praksu
 
Pored Italije, zabranu su već ukinuli aerodromi u Londonu (City), Edinburgu, Birmingemu i Helsinkiju. Narednih godina, očekuje se da će i Nemačka, Irska, Litvanija, Malta, Švedska i Holandija krenuti istim putem.
 
U Švajcarskoj je aerodrom u Ženevi dobio novu tehnologiju još 2018. godine, ali će prelaz biti postepen – pravilo od 100 ml ostaće na snazi dok svi punktovi ne budu opremljeni modernim uređajima, što se očekuje najkasnije do 2032. godine.
 
Zašto je uvedeno pravilo od 100 ml?
 
Ograničenje na unos tečnosti uvedeno je 2006. godine, nakon što su britanske službe sprečile pokušaj terorističkog napada tečnim eksplozivom. Od tada je važio strogi propis: u avion se mogu uneti samo flašice do 100 ml, spakovane u providnu kesu zapremine do jednog litra.
Dvadeset godina kasnije, tehnologija omogućava veću bezbednost bez ovih pravila. Putnici više neće morati da na aerodromima bacaju kozmetiku, pića ili lekove zbog limita, što donosi novo iskustvo putovanja avionom – praktičnije, brže i opuštenije.
 
Nova era putovanja avionom
 
Ukidanje ograničenja od 100 ml označava veliki korak ka modernizaciji avio-saobraćaja. Uvođenje 3D skenera predstavlja balans između sigurnosti i udobnosti putnika, a narednih pet godina biće ključno za potpunu primenu ove prakse širom Evrope.
 
Za putnike, ovo znači manje stresa, manje redova i više slobode - bez narušavanja bezbednosti.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja