Pojedina komunalna preduzeća i operateri nedelju računaju i kao radni i kao neradni dan

Pojedina komunalna preduzeća i kablovski operateri nedelju računaju istovremeno kao radni i kao neradni dan.
Pojedina komunalna preduzeća i operateri nedelju računaju i kao radni i kao neradni dan
Foto: 021.rs (Ilustracija)
Iako su im šalteri zatvoreni, oni uredno zahtevaju od svojih potrošača da im račune koji dospevaju nedeljom plate baš tog dana.
 
Ukoliko se uplata obavi u ponedeljak potrošači rizikuju - zateznu kamatu. Ovakvo ponašanje, međutim, nije zakonito i potrošači mogu da ga prijave Ministarstvu trgovine i telekomunikacija, pišu "Novosti".
 
Svaki korisnik tekućeg računa može sa svojom bankom da dogovori da račune za komunalije, struju, telefon, kablovsku televiziju namiruje putem trajnog naloga. Svakog meseca, tačno određenog dana, korisniku će, tako, novac da se skida sa računa i uplaćuje na račun konkretnih preduzeća. Međutim, pojedine firme svojim potrošačima prave problem, ako je rok dospeća računa u nedelju, a banka im novac uplati prvog narednog radnog dana.
 
Tako se "Novostima" obratio čitalac kojem je kablovski operater uredno zaračunao zateznu kamatu upravo iz ovog razloga. Na svoju reklamaciju dobio je kratak odgovor:
 
"Ako vaša banka ne vrši prenos novca vikendom i uplatu prenese na naš tekući račun u ponedeljak, tako će biti i razduženo", stoji u odgovoru operatera.
 
U Narodnoj banci Srbije ističu da je to slučaj nezakonitog postupanja trgovca.
 
Zakonom o obligacionim odnosima, član 77, stav 3, propisano je da ako poslednji dan roka pada u dan kada je zakonom određeno da se ne radi, kao poslednji dan roka računa se sledeći radni dan. To znači da kada rok za plaćanje računa ističe u nedelju ili na državni praznik, smatraće se da taj rok ističe narednog radnog dana, rečeno je "Novostima" u NBS.
 
"Iz tog razloga, u slučaju kada rok za izvršenje obaveze ističe na neradni dan, pa se relevantna obaveza izvrši prvog narednog radnog dana, smatramo da ne postoji osnov za zaračunavanje zatezne kamate, tj. ne može se smatrati da obaveza nije izvršena u roku, i postupanje suprotno ovom pravilu treba smatrati nezakonitim postupanjem trgovca. Međutim, poštovanje navedene odredbe od strane izdavalaca računa nije u nadležnosti Narodne banke Srbije, već Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija. S aspekta propisa čija je primena u nadležnosti Narodne banke Srbije, ukazujemo da, kada je datum izvršenja trajnog naloga neradni dan ili državni praznik, to jest kada se ne radi o poslovnom danu banke, banka taj nalog prima i dužna je da ga izvrši narednog radnog dana, na primer u ponedeljak", navode u NBS.
 
S druge strane, na upit "Novosti" da li je bilo žalbi na ovakvo postupanje komunalnih firmi i telekomunikacionih operatera, u Ministarstvu trgovine i telekomunikacija ističu da u njihov sektor za zaštitu potrošača nije stigao nijedan prigovor u vezi sa plaćanjem računa za komunalne usluge, gde se plaćanje obavlja trajnim nalogom u banci.
  • Naivno

    25.11.2019 21:48
    Verujte slobodno
    U zemlji u kojoj advokati tvrde da sud radi za banke, koje nemaju druga posla nego da krše zakone i da se sude, a koje niko ne nadzire i e kontroliše, kojima je vaš novac jedini cilj po cenu bilo kakvih žrtava, a koje je država unapredila da obavljaju neke državničke poslove, koje preko kartice već znaju sve i gde kupujete i šta, da li želite da vam se banka automatski "brine" još i o računima iako je ne možete je dobiti na sudu ? Pod tim uslovima ja ne bih.
  • /

    25.11.2019 20:24
    /
    @Marko
    mozes ali uslugu naplacuju sa jos 50din

  • Neša

    25.11.2019 18:47
    Ah
    "Rešenje" za ovaj "problem" je elektronsko bankarstvo. Bankama date sve vaše lične podatke i finansijsku imovinu a ona na njima profitira. Sledeći korak je čipovanje "ljudi". Ma, divno!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija