Kako je saopšteno iz kabineta predsednika, oko 11 časova predviđena je ceremonija svečanog dočeka ispred Palate Srbije, nakon čega će Vučić i knez Albert II imati tet-a-tet sastanak.
Uslediće plenarni razgovori delegacija Srbije i Kneževine Monako predvođeni predsednikom Vučićem i knezom Albertom II.
Nešto kasnije, predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež i izvršni direktor Privrednog odbora Monaka Gijom Roz, u prisustvu Vučića i kneza Alberta, potpisaće ugovor o saradnji.
Uslediće ceremonija uručenja odlikovanja - Ordena Republike Srbije na lenti knezu Albertu II od Monaka.
Pola sata posle podneva predsednik Vučić i knez Albert II od Monaka obratiće se medijima.
Ko je knez Albert II
Poseta princa Alberta II od Monaka odudara od uobičajenih poseta zvaničnika Srbiji, ne zbog sporazuma o saradnji koji će biti potpisan, već zbog ličnosti gosta, glave kneževine, ali i sina Grejs Keli i princa Renijea, kojeg je javnost navikla da viđa ne samo u zvaničnim prilikama i poslovima, već i na crvenim tepisima i dvorovima evropskih dinastija.
Vladar Monaka, naime, potiče iz jedne od najpoznatijih, najstarijih i najuticajnijih kraljevskih porodica Evrope, koja već decenijama privlači pažnju celog sveta i čija se imovina procenjuje na nekoliko milijardi američkih dolara.
Porodica Grimaldi je ujedno i jedna od najpoznatijih svetskih kraljevskih familija, odmah nakon britanske i smatra se da ima mnogo veći uticaj na političkoj sceni, nego što se to na prvi pogled vidi.
Kraljevina je postala pojam aristokratije i glamura, pre svega zbog činjenice da je njen član 1956. godine postala jedna od najlepših glumica, dobitnica Oskara Grejs Keli, koja se tada udala za pinca Renijea i sa njim dobila troje dece - Karolinu, Alberta II i Stefani, čiji se svaki korak, takođe, pomno pratio u svetskoj javnosti.
Kneževina Monako nalazi se 15 kilometara od Nice i nedaleko od granice Francuske i Italije, a mnogi je smatraju i centrom Azurne obale. Posle Vatikana, to je najmanja država na svetu, ali važi i za jedno od najskupljih mesta. Dve trećine stanovništva čine milijarderi i milioneri iz celog sveta, pre svega zbog poreskih olakšica.
Osnivač dinastije je diplomata iz Đenove Grimaldo Kanela, čiji su naslednici bili na vlasti u Monaku do sredine 18. veka, nakon čega je prezime prošireno na Matinjon Grimaldi. Ogranak te porodice Polinjak Grimaldi sada je na vlasti i osnovao ga je Renije III 1949. godine, otac princa Alberta II.
Sama država prostire se na dva kvadratna kilometra kvadratna, ima sedam kvartova i u njoj živi oko 40.000 stanovnika, od kojih je otprilike četvrtina autohtono stanovništvo, a njeni najpoznatiji stanovnici su članovi kneževske porodice.
Iako je zvanični jezik francuski, koriste se i italijanski i engleski, dok se jezik Monaka, koji je miks francuskog, italijanskog i autohtonog dijalekta, uči u školama kao obavezan jezik.
Mada kneževina nije deo EU, sa njom je povezana preko Francuske, a zvanična moneta joj je evro.
Glavna privredna grana Monaka je turizam, a najpoznatiji njen deo je Monte Karlo, gde se nalaze čuvene kockarnice.
Kneževina Monako poznata je i po trkama Formule 1 i poznatom teniskom turniru Masters 1000 - Monte Karlo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Tvrtko
Tako da ja mislim da je Albert došao da ugovori 'sporuku' robe nazad u Srbiju! :)
Cornholio
Tesa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar