Sudovi gotovo paralisani, građani sve više tuže banke zbog naplate obrade kredita

Sudovi u Srbiji gotovo da su paralisani ogromnim brojem predmeta u kojima građani tuže banke za troškove obrade kredita.
Sudovi gotovo paralisani, građani sve više tuže banke zbog naplate obrade kredita
Foto: 021.rs
Reč je o desetinama hiljada tužbi, a strukovna udruženja sudija i tužilaca već traže od države da se pronađe rešenje za ovaj problem, objavio je RTS.
 
Dušan Marković iz Jagodine tužio je svoju banku za naplaćene troškove obrade kredita. Smatra da je u pravu i da banka osim kamate nije imala osnova da naplati ništa drugo. Pronašao je ugovore, angažovao advokata i nada se da će spor sa bankom biti brzo rešen.
 
"Prvo nam naplaćuju najveće kamate u Evropi, a još preko toga ti naplate neki trošak obrade koji je nezakonit, neustavan, kako god hoćete, tako da nema smisla", ističe Dušan Marković, podnosilac tužbe.
 
U parničnim odeljenjima sudova koja postupaju u prvom stepenu pojačan je priliv novih predmeta protiv banaka.
 
"U 2020. godini podneta je 191 tužba od strane građana protiv više banaka od toga je u 22 predmeta postupak okončan donošenjem presuda u korist građana, tako da u ovom sudu nema nijedne presude koja je doneta u korist banaka", navodi sudija Jasmina Tašković.
 
Zastupanjem građana u predmetima protiv banaka bave se advokati, razna udruženja i agencije i gotovo svi gradovi oblepljeni su obaveštenjima kome se javiti. Poslednjih dana krenulo je i nasumično pozivanje građana telefonom s pitanjem - da li ste imali kredit? Zastupnici se obično naplaćuju po pravosnažnosti presude od strane koja izgubi spor.
 
"Banke nisu kod svakog klijenta naplaćivale trošak obrade, ali u većini slučajeva jesu. Tamo gde je naplaćen taj trošak obrade klijenti treba da imaju ugovor o kreditu gde se to vidi i to je osnov za podnošenje tužbe", objašnjava advokat Ivan Milošević.
 
Strukovno Udruženje sudija i tužilaca zatražilo je od vlade da učestvuje u rešavanju ovog pitanja na brz i pogodan način, jer realno preti blokada sudova.
 
"Svi sudovi svih nivoa u Srbiji su u ozbiljnoj opsadi zbog ovih predmeta. Da ne budem pogrešno shvaćena, građani imaju pravo da svoje pravo zaštite pred sudom, ali sud je to pitanje rešio, sada treba naći pogodan način da se prevaziđe ova situacija blokade rada sudova", naglašava Ivana Josipović, predsednica UO Udruženja sudija i tužilaca.
 
Banke kažu da nema pravnog osnova za tužbe i često se žale drugostepenim sudovima. Ističu da je klijent pre potpisivanja ugovora bio upoznat sa uslovima i da naknade za troškove obrade postoje i u inostranstvu.
 
Ima i pokušaja da se klijenti vansudski nagode sa bankom. Pojedinačne cifre često nisu velike, ali u ukupnom zbiru, prema računicama udruženja potrošača, banke su na ime troškova obrade kredita naplatile više od 10 milijardi dinara.
  • NN

    30.10.2020 02:22
    Sudovi nista ne rade...
    Sudovi paralisani zato sto nista ne rade..Za ovakve predmete je dovoljno bukvalno dva minuta da se odrzi rociste, jer nema tu puno filozofije, u ugovorima jasno pise sta su banke neosnovano naplatile i to treba da vrate! Sudijama bi bilo pametnije da se prihvate posla, nego sto kukaju i traze od drzave da ih oslobodi " tereta". Sramota!
  • Wtf

    28.10.2020 11:06
    Država je namerno ukinula mogućnost kolektivne tužbe da bi se građani pojedinačno rvali sa lošim sistemom i ne bi mogli da ga unaprede?
  • Jovanka

    28.10.2020 10:50
    Surova drzava
    Drzava je ta koja stvara trzisnu klimu bankama. Samo presaviti papir i na Sud dok jos ima postenih sudija.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija