Kada naslednici imaju pravo na porodičnu penziju i druge nedoumice

Naslednici često nakon smrti člana porodice imaju nedoumica oko toga šta bi trebalo da rade sa neisplaćenim penzijama.
Kada naslednici imaju pravo na porodičnu penziju i druge nedoumice
Foto: Pixabay
Iz PIO Fonda objašnjavaju za Biznis.rs da članovi porodice mogu da naslede neisplaćen iznos, ali je potrebno da od Fonda zatraže izdavanje potvrde o pripadajućim, a neisplaćenim iznosima penzije i novčane naknade.
Potvrda koju izdaje Fond koristi se zatim pred nadležnim sudom ili javnim beležnikom kako bi se u celosti utvrdila imovina umrlog koja je predmet nasleđivanja, kao i nasledni delovi.
"Ukoliko je preminulo lice bilo osiguranik ili korisnik penzije, naslednici mogu ostvariti pravo na porodičnu penziju pod uslovima predviđenim Zakonom o PIO. To pravo imaju članovi porodice umrlog korisnika starosne ili invalidske penzije, odnosno umrlog osiguranika koji je ispunio uslove za penziju ili navršio najmanje pet godina staža osiguranja. Ako je uzrok smrti povreda na radu ili profesionalna bolest, članovi porodice stiču pravo na penziju bez obzira na dužinu staža osiguranja umrlog. Pravo na porodičnu penziju, pod određenim uslovima, mogu ostvariti i supružnik i vanbračni partner, udovica, udovac, deca i roditelj preminulog", navode sagovornici ovog biznis portala.
 
Udovica stiče pravo na porodičnu penziju ako je do smrti supružnika navršila 53 godine života ili je u roku od jedne godine od dana smrti supružnika postala potpuno nesposobna za rad. Takođe, udovica stiče pravo na porodičnu penziju ako je staratelj jednog deteta ili više dece.
 
Kada je reč o udovcima i nasleđivanju porodične penzije uslovi su isti kao i za žene, osim što udovac stiče pravo na porodičnu penziju ako je do smrti supruge navršio 58 godina života.
 
Dete stiče pravo na porodičnu penziju i ona mu pripada do navršenih 15 godina života. Posle toga dete stiče pravo na porodičnu penziju ako pohađa srednju školu i ona mu pripada do završetka školovanja, ali najduže do navršenih 20, odnosno 26 godina života ako pohađa visokoškolsku ustanovu.
 
"Deca sa invaliditetom stiču pravo na porodičnu penziju i posle prestanka zaposlenja, odnosno obavljanja samostalne delatnosti", objašnjavaju iz Fonda PIO.
 
Zloupotrebe prava na porodičnu penziju
 
Kada je reč o zloupotrebama nasleđivanja penzije, sagovornici Biznis.rs kažu da o činjenici da je penzioner preminuo Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje dobija informaciju posredstvom eUprave od nadležnih matičnih službi koje taj podatak registruju u matičnim knjigama ili od članova porodice koji dostavljaju izvod iz knjige preminulih uz zahtev za naplatu pogrebnih troškova.
 
Ipak, moguće su situacije u kojima se obaveštenje ne primi blagovremeno, a što se najčešće dešava kada je korisnik prava preminuo u inostranstvu.
 
Po prijemu informacije o smrti penzionera ovlašćeni radnik Fonda obračunava pripadajući iznos penzije (i novčane naknade) korisnika do dana smrti i proverava da li je penzija u celosti isplaćena, odnosno da li postoji neisplaćen iznos koji je pripadao umrlom, ili je možda isplata izvršena u višem iznosu od pripadajućeg.
 
"U svakom slučaju, o tome da je korisnik osiguranja preminuo obaveštava se poslovna banka preko koje se vrši isplata, a ukoliko je banci upućen viši iznos od pripadajućeg traži se povraćaj sredstava", zaključuju iz Fonda PIO.
  • Sabina

    24.02.2024 23:03
    Osoba sa invaliditetom
    Imam sestru koja ima 47 godina. Ona je osoba sa invaliditetom, laka mentalna retardacija. Pohađala je i specijalnu skolu. Sada naravno ima i drugih zdravstvenih problema. Probala je raditi ima 5 godina radnog staza u firmi koja zapošljava invalide. Zbog zdravstvenih problema nije mogla duže izdržati.
    Pitanje je dali ona ima pravo poslije oca, sa kojim živi zajedno ima pravo na njegovu penziju?
    Lp.
  • Slavica

    29.06.2023 13:04
    Tasic
    Nemam prava na porodicnu penziju nisam imala 45 god u trenutku smrti koja zalost bolesna sam imam operacije karcinoma nemam novac za lekove a traze se uslivi da bi primala novac od mog supruga,nerazumem taj zakon ajde da se ceka al da izbace da nema zena od svog supruga ni din to je sramota i zalosno

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija