Pokrenuta inicijativa da učenici u Srbiji obilaze mesta ratnih stradanja

Muzej žrtava genocida uputio je inicijativu Ministarstvu prosvete da se obilasci mesta ratnih stradanja uvrste u obavezne programe učeničkih ekskurzija, studijskih putovanja i rekreativnih nastava.
U inicijativi je navedeno da se u program, primereno uzrastu, uvrste obilasci mesta stradanja civilnog stanovništva i učesnika antifašističke oslobodilačke borbe tokom Drugog svetskog rata, odnosno stratišta, gubilišta, bojišta, memorijalnih centara, znamenitih mesta, prostornih kulturno-istorijskih celina, spomen-parkova i spomen-područja koja se nalaze u Srbiji, kao i inostranstvu.
"Muzej žrtava genocida uveren je da bi se organizovanim obilascima ovih mesta unapredilo razvijanje saosećanja kod učenika prema žrtvama rata koje prevazilazi sagledavanje isključivo istorijskih podataka čime bi se doprinelo razvoju sveopšte kulture sećanja u našem društvu", navedeno je u pismu koje je potpisao direktor muzeja Dejan Ristić.
 
Dodali su da bi organizovanje poseta mestima stradanja dalo podsticaj za dalje stručno usavršavanje nastavnicima istorije i drugih predmeta u okviru kojih se izučavaju ove teme.  
 
U prilogu je poslat i popis predloženih lokaliteta među kojima su memorijalni centri u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, ali i Austriji, Italiji, Poljskoj, Nemačkoj, Norveškoj i Holandiji.
  • Vera

    23.07.2022 17:25
    Osavremeniti časove istorije
    Kakve ekskurzije, kad će korona ponovo da se zahuktava. Ne znamo ni da li će u školske klupe, a ne na ekskurzije. Da li će deca stranaca da dolaze na ekskurzije u Srbiju? Da odaju počast žrtvama bombardovanja. Bolje osavremenite časove istorije, omogućite im tehnički da pogledaju neki dobar dokumentarni film. I u 21. veku, u Srbiji se nastava istorije odvija po bubalačkom principu, iz udžbenika i predavanja profesora.
  • Ivan, Osijek

    22.07.2022 15:26
    @rank
    Neistina je recimo u rečenici:"Napad na bioskop u Beogradu u kome je nastradalo desetine ljudi,takodje za vreme SFRJ od strane ustase,jednog od mnogih koji su 1945 presli u partizane."
    Za napad je osuđen na smrt i strijeljan Miljenko Hrkać, rođen 1947. godine, te niti teoretski nije mogao 1945. preći u partizane kako vi tvrdite.
    Neistina je i u rečenici:“ Naravno da se pricalo i pisalo o Jasenovcu u Jugoslaviji, ali se pricalo da su zrtve bile "žrtve fašizma"...“
    Koješta. U svim udžbenicima povijesti za osnovnu i srednju školu u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj gdje se obrađivala tema 2. sv. rata navodi se i Jasenovac, zločini počinjeni tamo, kao i ustaše kao krivci za te zločine. Dakle nikakvog zataškavanja nije bilo. Vjerovali ili ne čak i u današnjim udžbenicima povijesti u Hrvatskoj, piše isto.
    Neistina je i u rečenici: „...svi filmovi su se snimali kao borba partizana sa Nemcima, dok Nemaca skoro nije bilo nikako na prostoru NDH...“
    Vi očito niste gledali niti jedan partizanski film. Pogledajte na primjer hrvatski film „Okupacija u 26 slika“ iz 1978. godine u kome su prikazana zlodjela ustaša (scene klanja su toliko grozne da ih nisam mogao gledati).
    I tako dalje, doslovce svaka vaša tvrdnja je izvrtanje činjenica.
  • Da

    22.07.2022 06:55
    Hajde da pričamo hladnjačama i ko od današnje vlasti ima veze sa njima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija