Vlasnik farme krava: Blokada puteva u nedelju, država nije ispunila zahteve za subvencije i premije

Proizvođači mleka će blokadom puteva u nedelju, 26. februara, protestovati u Šapcu i Mrčajevcima jer država nije ispunila njihove zahteve.
Vlasnik farme krava: Blokada puteva u nedelju, država nije ispunila zahteve za subvencije i premije
Foto: Pixabay
To je najavio i vlasnik farme krava kod Pančeva i proizvođač mleka Dejan Trajković.
On je posle pregovora u Beogradu predstavnika proizvođača mleka sa premijerkom Anom Brnabić, ministrima poljoprivrede i trgovine Jelenom Tanasković i Tomislavom Momirović, agenicji Beta rekao da su proizvođači nezadovoljni jer nije ispunjen nijedan od zahteva.
"Tražili smo da premije za mleko budu povećane sa deset na 20 dinara, subvencije po grlu sa 25.000 dinara na 40.000, da se utvrdi minimalna cena mleka od oko 70 dinara po litru, i ništa od toga nije ispunjeno", rekao je Trajković.
 
Dodao je da je obrazloženje premijerke bilo da za veću finansijsku podršku proizvođača mleka "nema novca u budžetu i da se stalno traži da država plaća njihove gubitke". Trajković je rekao da je podsetio Brnabić da je pre dve godine razgovarao s njom i upozorio da će se desiti problemi sa snabdevanjem mlekom.
 
On je rekao da od države proizvođači traže da im urgentnim merama pomognu u dve uzastopne sušne godine, a da se zatim traže sistemska rešenja.
 
Naveo je da je država pre nekoliko dana donela parcijalne mere o povećanju premije za mleko sa deset na 15 dinara i subvencija po grlu sa 25.000 na 30.000 dinara, i o uvođenju prelevmana (zaštitne uvozne takse) na uvoz mleka i sira iz zemalja EU.
 
"Visina prelevmana je prihvatljiva, a za kačkavalj trebalo bi da iznosi 300-350 dinara po kilogramu, a ne 30 dinara kako je država odredila", ocenio je Trajković.
Osim toga, kako je rekao, prelevman nije donet za uvoz mleka iz Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije i Albanije, a Imlek ima mlekaru u Dubici u BiH i iz nje može da uvozi mleko i proizvode bez zaštitne takse.
 
Država, po njegovim rečima, nikakvim merama nije ograničila ni uvoz mleka u prahu.
 
Trajković je rekao da ni Brnabić, ni Tanasković ne razumeju da to što su ponudili subvenciju za kupovinu junica i steonih junica od po 100.000 dinara nije nikakva mera jer kada poljoprivrednici od proizvodnje mleka imaju gubitke, "ko će da kupuje junice i širi proizvodnju".
 
Naveo je da su danas na sastanku bili i predstavnici najvećih mlekara i velikih trgovačkih lanaca, koji su uglavnom slušali pregovore.
  • Ekonomija

    26.02.2023 12:05
    Zemlja čudesa@ To je moguće zato što ne može neko zaboraviti ono što je tvoja izmišljotina. Proizvođači su u dugovima jer uprkos što su po ovom kursu plate i dalje na evropskom začelju, ti veruješ da trebaju biti još niže ne bi li proizvođač poslovao pozitivno? Ni slučajno nije zbog toga što je proizvođač nesposoban, koristi zastarelu tehnologiju i neprilagođen je tržištu nego nekako baš ako se upropasti valuta onda će mu svanuti? Vi pišete jednu potpuno novu ekonomiju - oporavljanje države upropaštavanjem njene valute.
  • Zemlja čudesa

    26.02.2023 02:41
    @Goran Mitrović
    Jedino si zaboravio da spomeneš da ih je u dugove uvalila upravo država sa svojom politikom "čvrstog kursa" dinara u odnosu na euro. Kao i sve ostale proizvođače...
  • Zebra

    25.02.2023 16:44
    Ovo uredjenje kod nas nije država, to je više kao privatna svojina sa selektivnom primenom zakona, proizvoljnim haračima, a sve sa ciljem ličnog bogaćenja pojedinaca.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija