
Stranke desnice najavljuju protest protiv sporazuma, nazivaju ga "nadstranačkim ujedinjenjem"
Protest protiv sporazuma sa Prištinom najavljen je za 17. mart u Beogradu.
Foto: 021.rs
Parlamentarne partije Nova Demokratska stranka Srbije (Nova DSS), Dveri, Zavetnici i Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS) saopštile su da skup 17. marta u Beogradu neće biti protest ili demonstracije, već "nadstranačko patriotsko ujedinjenje" svih koji su protiv sporazuma EU o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije.
Lideri tih stranaka rekli su novinarima u skupštini Srbije da će skup "Srbija pamti, brani i ne da" početi u 18 časova ispred Hrama Svetog Save, a potom će biti povorka do zgrade Predsedništva.
Kažu da će taj skup biti miran i dostojanstven i da je cilj "da se svi okupe oko srpske trobojke, bez podela i bez stranačkih obeležja".
Predsednik Nove DSS Miloš Jovanović kazao je da će na skupu ponoviti zahteve da se taj sporazum odbije u celini, da predsednik Srbije Aleksandar Vučić podnese ostavku, jer je, kako tvrdi, prihvatio taj sporazum, kao i da se zahteva raspisivanje vanrednih parlamentarnih i predsedničkih izbora.
"U ime državotvorne patriotske opozicije, a verujem da i druge opozicione stranke to isto misle: 'Gospodine Vučiću, gospodo iz Srpske napredne stranke, haj'mo na te izbore!. Ali bi bilo pošteno, ako imate iole poštenja, kandidujte na vašoj listi sve ove ljude koji vas danas podržavaju u svom antidržavnom delovanju - Sonju Biserko, Natašu Kandić, Dragana Šutanovca' ", kazao je on.
Jovanović je ocenio da je to "demokratski, pošteno i da će to biti volja naroda" i da svi zahtevi moraju da budu ispunjeni.
"Ako ne budu ispunjeni, mi sasvim sigurno gubimo državu", rekao je predsednik Nove DSS.
Lider Dveri Boško Obradović kazao je da će na skupu obeležiti 19. godišnjicu pogroma i stradanja Srba i svetinja na Kosovu i Metohiji, 24. godišnjicu od početka NATO bombardovanja Srbije, i da će taj skup biti izraz sećanja na sve srpske heroje "od Kosovskog boja do Košara" i porodice ubijenih, kidnapovanih, proteranih i na sve porodice koje danas žive tamo.
"Pozivam apsolutno sve srpske patriote u otadžbini, u regionu i u rasejanju, sve političke stranke koje su jasno rekle 'Ne!' francusko-nemačkom sporazumu o prihvatanju lažne države Kosovo, sva patriotska udruženja, ratne veterane, porodice poginulih, sve koji nose Kosovo i Metohiju u srcu, da zajedno sa svojim porodicama i decom dođu u Beograd 17. marta i da pokažemo koliko nam je stalo do Kosova i Metohije u sastavu Srbije", rekao je Obradović.
Dodao je da će taj skup biti uoči sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Aljbina Kurtija u Ohridu, i da je cilj da pokažu "šta je ono što Srbija misli o onome što radi aktuelna vlast".
Poslanik Zavetnika, Nikola Dragićević, rekao je da će povorka imati i "molitveni karakter" i naglasio da oni ne pozivaju na demonstracije i proteste, već na "iskreno nacionalno okupljanje srpskih patriota i rodoljuba".
"Okupljamo se da obeležimo 17. mart, datum velikog stradanja srpskog naroda, ali i da se pošaljemo jasne poruke Evropi i svetu, ali i državnom rukovodstvu i predsedniku Aleksandru Vučiću da Srbija pamti, da Srbija brani i da Srbija ne da", rekao je i on.
Dragićević je naveo da tim skupom pokažu da ne žele da dozvole da se parlamentarne stranke i oni koji su glasali za njih nazivaju "antidržavnim elementom".
"To danas rade zajednički oni koji su počeli izdaju Kosova i Metohije kroz Briselski sporazum i oni koji se trude da tu izdaju završe. To danas zajednički rade i Aleksandar Vučić i Dragan Đilas, i jedan i drugi preko svojih medija, ujedinjeni preko državotvorne opozicije", ocenio je Dragićević.
Predsednik POKS-a Vojislav Mihailović ocenio je da se "ne sme upasti u zamku" da li je Vučić neovlašćeno i protivustavno potpisao taj sporazum, jer taj sporazum ne mora da se potpiše, ali ipak ima međunarodnu pravnu snagu.
"Sada se opet od nas krije ta 'mapa puta', odnosno datumi i redosled ispunjavanja svih članova iz tog antisrpskog sporazuma koji će naš predsednik najverovatnije da prihvati, a ne mora da potpiše", rekao je Mihailović.
Upitani od strane novinarke televizije Nova S da prokomentariše konkretne uslove i rokove za vanredne izbore i šta će biti njihovi dalji ukoliko ne budu ispunjeni ti uslovi, Boško Obradović je kazao da su sve to objasnili tokom konferencije i dodao da "razume potrebu svih medija da se bave državotvornom opozicijom", kao i da "vidi simbiozu prorežimskih i prozapadnih medija u ovom trenutku".
Prema njegovim rečima, i jedni i drugi mediji "imaju za cilj da se sprovede u delo ono što je Aleksandar Vučić prihvatio u Briselu 27. februara, odnosno francusko-nemački sporazum o priznanju lažne države Kosovo".
Ocenio je i da se mediji "više zalažu za sprovođenje francusko-nemačkog sporazuma nego Vučićevi koalicioni partneri" i naveo da oni već neko vreme govore da će svim metodama, parlamentarnim i vanparlamentarnim, suprotstaviti tom sporazumu.
Novinar Juronjuza upitao je da li je to targetiranje medija i novinara i da li će preuzeti odgovornost ako zbog toga što govore novinare neko napadne, Obradović je naveo da oni nikoga ne targetiraju, ali da bi se moglo reći da mediji targetiraju njih.
"Da li možda vi nas targetirate i u režimskim i prozapadnim medijima, gde nas nazivaju da smo antidržavni elementi, da želimo haos i nasilje na srpskim ulicama, da smo nekakvi ekstremni desničari... Dokle ta priča o ekstremnoj desnici... Mi smo Srbi, hrišćani, patriote, domaćini, porodični ljudi", kazao je Obradović.
Ponovio je da mediji "prozapadnog opredeljenja, prozapadnih finansija, prozapadne ideologije, prozapadne uređivačke politike podržavaju Aleksandra Vučića u kršenju ustava".
Lider POKS-a Vojislav Mihailović kazao je da su termini "prozapadni i prorežimski" možda neodgovarajući, ali naveo primer "zastupničkog novinarstva" koje u Srbiji, prema njegovim rečima, u Srbiji prelazi 95 odsto svih medija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Studenti povodom rasprava da li su za EU ili Rusiju: Ne mislimo svi isto, ali svi želimo isto
25.06.2025.•
6
Studenti u blokadi saopštili su, povodom rasprava u javnosti da li su za EU ili Rusiju, da nije važno ko je za koga, dokle god se zna protiv koga su.
Šolak tužio Junajted grupu, zatražio istragu o krizi upravljanja
25.06.2025.•
0
Osnivač Junajted grupe Dragan Šolak zatražio je da Privredna komora Apelacionog suda u Amsterdamu pokrene istragu o "ozbiljnoj krizi upravljanja" u toj kompaniji, saopšteno je iz njegove kancelarije.
Više od 19.000 građana potpisom podržalo inicijativu da Zagorka Dolovac bude smenjena
25.06.2025.•
5
Više od 19.000 građana potpisom je podržalo inicijativu Narodne stranke za utvrđivanje odgovornosti vrhovne javne tužiteljke Zagorke Dolovac.
Tužilaštvo: Privedeni student hteo nasilno da ruši ustavno uređenje
25.06.2025.•
9
Studentu Fizičkog fakulteta Stefanu Tomiću (20) je određeno zadržavanje do 48 sati zbog sumnje da je izvršio krivično delo "pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja".
Vozio motocikl bez tablica sa više od tri promila alkohola u organizmu
25.06.2025.•
0
Saobraćajna policija u Raški zaustavila je V. R. (38) koji je upravljao motociklom marke "MTZ" bez registarskih oznaka.
Zabrana izvoza municije iz Srbije: Od "loša odluka" do "rezultat šibicarenja"
25.06.2025.•
10
Ukoliko je verovati Ministarstvu odbrane, Srbija prestaje s izvozom naoružanja.
Objavljena rešenja testa iz izbornog predmeta
25.06.2025.•
0
Objavljena su rešenja testa iz izbornog predmeta.
Za sada ništa od Šapićevog sna da Beograd dobije spomenik Draži Mihailoviću
25.06.2025.•
3
Komisija za spomenike i nazive trgova i ulica odbila je na današnjoj sednici inicijativu gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića da se u parku Ušće podigne spomenik Dragoljubu Draži Mihailoviću.
Ništa od Skupštine Kosova ni iz 37. pokušaja
25.06.2025.•
0
Skupština Kosova ni danas nije konstituisana pošto ni u 37. pokušaju predlog za formiranje izborne komisije za izbor predsednika parlamenta nije dobio potreban broj glasova.
Privedeni student tereti se da je pozivao na nasilno rušenje ustavnog poretka
25.06.2025.•
5
Student Stefan Tomić, koji je juče priveden na blokadi raskrsnice kod Vlade Srbije, tereti se da je preko društvenih mreža pozivao na nasilno rušenje ustavnog poretka.
Akademska zajednica završava blokadu raskrsnice kod Vlade, pridružiće se studentima na Vidovdan
25.06.2025.•
5
Akademska zajednica koja je organizovala akciju "Fakulteti na raskrsnici" saopštila je da od četvrtka, 26. juna napušta protestni prostor kod Vlade Srbije.
Režimski mediji najavljuju "megaekskluzivu": Priprema terena za nova hapšenja?
25.06.2025.•
30
Mediji naklonjeni aktuelnoj vlasti od utorka najavljuju "megaekskluzivu" u kojoj se "raskrinkava pakleni plan blokadera-terorista".
Vidovdanski protest sve bliži, a BIA na razgovore poziva sve redom: I veterane, i studente...
25.06.2025.•
19
Bezbednosno-informativna agencija je izvela koordinisanu akciju u kojoj je u gradovima po Srbiji pozivala ratne veterane na informativne razgovore, povodom protesta studenata na Vidovdan, 28. juna.
Srbija mora da plati stranim državljanima: Deset godina se sudili zbog oduzimanja novca na granici
25.06.2025.•
12
Evropski sud za ljudska prava presudio je u korist petoro državljana Turske i Nemačke nakon decenije pravne borbe da im se vrati novac koji im je oduzet na granici Srbije.
Upozorenje vozačima: Prilagodite vožnju vrućinama, asfalt i vozilo se pregrevaju
25.06.2025.•
1
Zbog velikih vrućina temperatura asfalta je mnogo viša što dodatno zagreva pneumatike, a što dovodi do opasnosti od pucanja ili pregrevanja, te se vozačima savetuje da prilagode vožnju toplom vremenu.
Devojčica poginula u nesreći kod Dobanovaca: Kolima sletela sa puta i udarila u betonski stub
25.06.2025.•
6
Devojčica od 16 godina poginula je u saobraćajnoj nesreći koja se oko jedan čas posle ponoći dogodila u Dobanovcima.
Alimentacioni fond će zaživeti za dva meseca: Ministarka objašnjava detalje
25.06.2025.•
2
Ministarka za brigu o porodici Jelena Žarić Kovačević izjavila je da od danas, 25. juna Alimentacioni fond stupa na snagu u Zakonu o alimentacionom fondu.
Kakvo nas leto očekuje: Još vrelih talasa, a evo koji delovi Srbije su posebno ugroženi
25.06.2025.•
5
Urednik portala Vojvodina meteo Jovan Čabrilo istakao je da će toplotni talas biti najizraženiji danas i sutra, a maksimalna temperatura očekuje se u četvrtak kada će lokalno dostići i do 39 stepeni.
Studenti uputili ultimatum vlasti: Ili raspisivanje izbora do 28. juna - ili građanska neposlušnost
25.06.2025.•
59
Studenti u blokadi fakulteta u Beogradu zatražili su raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora i prekidanje skupa u Pionirskom parku i ispred Skupštine Srbije.
Advokatica: Privedeni student je u Odeljenju za borbu protiv terorizma MUP-a
25.06.2025.•
9
Advokatica studenta Fizičkog fakulteta u Beogradu Stefana Tomića, koji je juče priveden, potvrdila je sinoć da se on nalazi u Odeljenju za borbu protiv terorizma MUP-a u Palati Srbija.
Komentari 17
Joca
Uvek uz vetar
ARMAGEDON
Što je više desničara više je i masturbriranja, a ni to nisu sposobni ko ljudi, već se "materijal" uvozi iz Španije!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar