U Ministarstvu spoljnih poslova je potvrđeno agenciji Beta da će ministar Dačić prisustvovati današnjoj sednici SE koja će biti održana povodom 20 godina od prijema Srbije u Savet Evrope.
"Ministar Dačić će u Strazburu pokušati da stopira proceduru za prijem Kosova u Savet Evrope", rečeno je Beti u MSP.
Šef srpske diplomatije je juče rekao da nema nameru da u utorak ide u Strazbur, ukoliko će dan kasnije Kosovo biti primljeno u tu instituciju.
Dačić je kazao da se na 10 godina od potpisivanja Briselskog sporazuma najavljuje da će Komitet ministara Saveta Evrope otpočeti proceduru prijema Kosova u tu instituciju.
"Kosovo 10 godina nije ispunilo svoje obaveze iz Briselskog sporazuma i zbog toga treba da bude nagrađeno i da na taj dan bude započeta procedura za njegov prijem u Savet Evrope. To je poruka da Kosovo može da radi šta hoće", izjavio je Dačić.
Kosovo je apliciralo za članstvo u Savetu Evrope 12. maja prošle godine.
Aplikaciju Kosova za članstvo u SE najpre razmatra Komitet ministara, a nakon procene situacije na Kosovu konačnu reč daje Parlamentarna skupština, koju čine nacionalni predstavnici država članica. Za prijem neke zemlje u Savet Evrope potrebna je dvotrećinska većina glasova.
Šef kabineta predsednice Kosova Bljerim Velja izjavio je da je članstvo Kosova u Savetu Evrope u skladu s Briselskim sporazumima iz 2013. i 2023. godine. On je precizirao da je "članstvo Kosova u Savetu Evrope u potpunosti u skladu sa sporazumima iz Brisela 2013, tačka 14, i iz Brisela 2023, tačka 4".
Dodao je da je, ako Srbija glasa protiv, to kršenje sporazuma.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 20
Penzos
Праведник
Z
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar