.jpg)
Firmi Dejana Stankovića ozakonjene hiljade nelegalno podignutih kvadrata
Grad Beograd je firmi u suvlasništvu poznatog fudbalera Dejana Stankovića bez jasnih pravnih osnova ozakonio hiljade nelegalno podignutih kvadrata u Beogradu.
Kako piše Balkanska istraživačka mreža (BIRN) zgrade u Kursulinoj ulici u opštini Vračar srušene su najmanje šest meseci pre nego što je investitor, firma "Stefial", poznatog bivšeg fudbalera Dejana Stankovića i Dragana Ruvarca, dobila dozvolu za rušenje, u martu 2019.
Godinu dana kasnije, završena je gradnja kompleksa koji su činile dve gotovo identične zgrade podignute jedna do druge, u Kursulinoj ulici i u susednoj Baba Višnjinoj.
Ove dve zgrade zajedno imaju 3.500m² više nego što je to dozvoljeno građevinskim dozvolama.
Zgrada u Baba Višnjinoj, tako, umesto dozvoljenih pet nadzemnih etaža, ima sedam, a ukupna površina objekta, umesto 2.674 kvadrata, zauzima čak 4.199 kvadrata.
Kuće koje su nekad postojale u Kursulinoj ulici, uklonjene su da bi napravile mesta drugoj zgradi u vlasništvu firme "Stefial". One su uklonjene u novembru, iako je firma "Stefial" dobila dozvolu da ih poruši tek u martu 2019. godine, piše BIRN.
Obe zgrade su, uprkos "propustima", i ozakonjene, iako Zakon decidno propisuje da mogu da budu ozakonjeni samo objekti koji su bili konstruktivno završeni, odnosno "pod krovom", u trenutku stupanja ovog zakona na snagu u novembru 2015. i koji se vide na satelitskom snimku Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) iz tog perioda.
Istraživanje BIRN-a pokazuje da ovo nisu jedina sporna ozakonjenja odobrena firmi "Stefial". Zgrada koju je ova kompanija prethodno sazidala na Dorćolu, sa neto 1.700m² više nego što je predviđeno građevinskom dozvolom, ozakonjena je iako nije bila završena u novembru 2015.
Podaci do kojih je došao BIRN, pokazuju da je čak inspekcija kontrolisala ovo gradilište i konstatovala da radovi nisu u skladu sa dozvolom. Tada im je naloženo da sruše nelegalno podignute delove zgrade. Umesto rušenja, "Stefial" je dobio rešenje o ozakonjenju.
Iz ove kompanije, kao ni iz beogradskog Sekretarijata za poslove ozakonjenja nisu odgovorili na pitanja BIRN-a o izgradnji i ozakonjenjima ovih objekata.
Opširnije na Birn.rs.
Podrži 021
021 je pokrenuo svoj gift shop - Shopins.rs, a kupovinom nekog od artikala direktno podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako bio velik ili mali, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
UNS: Priznao da je pretio smrću novinaru Danasa, zaključen sporazum o priznanju
29.09.2023.•
0
Okrivljeni L. B. priznao je na saslušanju da je pretio smrću novinaru lista "Danas" Vojinu Radovanoviću i sa njim je zaključen sporazum o priznanju krivice, potvrdili iz Višeg javnog tužilaštva.
VIDEO Kosovska policija objavila kako izgleda vila Milana Radoičića: "Pablo Eskobar regiona"
29.09.2023.•
23
Kosovska policija obavila je pretres imovine bivšeg potpredsednika Srpske liste Milana Radoičića, koji je organizovao "akciju" u selu Banjska u kojem je stradalo četvoro ljudi.
Tanasković: Poljoprivrednicima isplaćeno 95 odsto subvencija, biće ukinuta naknada za odvodnjavanje
29.09.2023.•
4
Ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković sastala se danas u Vladi Srbije sa predstavnicima sedam udruženja poljoprivrednih proizvođača.
Radoičić preuzeo odgovornost za Banjsku: Lično sam obavio sve pripreme, nisam obavestio nikoga
29.09.2023.•
124
Potpredsednik Srpske liste Milan Radoičić kaže da preuzima svu odgovornost za dešavanja u Banjskoj na severu Kosova.
Milan Radoičić podneo ostavku kao potpredsednik Srpske liste
29.09.2023.•
25
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u intervjuu za špansku nacionalnu televiziju TV Espanjola da je potpredsednik Srpske liste Milan Radoičić podneo ostavku na tu funkciju.
Pala kriminalna grupa u Obrenovcu: Uhvaćeni prilikom šverca 170 kilograma droge
29.09.2023.•
3
Ukupno 10 članova organizovane kriminalne grupe uhapšeno je u pokušaju primopredaje 170 kilograma amfetamina.
Prosvetni sindikati u četvrtak na sastanku u Vladi: Od ishoda zavisi da li će biti štrajka
29.09.2023.•
3
Sastanak reprezentativnih sindikata u obrazovanju sa predstavnicima Vlade zakazan je za 5. oktobar, a od ishoda pregovora zavisi odluka o početku štrajka, kaže Unija sindikata prosvetnih radnika.
U nedelju počinje popis poljoprivrede: Na terenu više od 2.800 popisivača
29.09.2023.•
0
Popis poljoprivrede počinje u nedelju, 1. oktobra i trajaće do 15. decembra, objavio je Republički zavod za statistiku koji priprema, organizuje i sprovodi ovaj popis.
Brnabić: Nadam se da će izbori biti u decembru, moja ostavka je već na stolu
29.09.2023.•
9
"Na sednici Vlade Srbije nisam davala nikakve datume, ali verujem i nadam se da će izbori biti održani u decembru", rekla je danas premijerka Ana Brnabić.
Nastavlja se "talas": Ostavku podneo Šapić, ali i gradonačelnici Kragujevca i Pirota
29.09.2023.•
17
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić podneo je danas formalnu ostavku kako bi počeli da se stvaraju pravni uslovi za održavanje izbora.
VIDEO Akcija kosovske policije na više lokacija, Kancelarija za KiM: Brutalna demonstracija sile
29.09.2023.•
20
Kosovska policija saopštila je na Fejsbuku da sprovodi nalog nadležnog suda za provere na pet lokacija u tri opštine na severu Kosova.
Čučković: Kopanje prve linije beogradskog metroa naredne godine
29.09.2023.•
8
Gradski menadžer Miroslav Čučković kazao je da će kopanje prve linije beogradskog metroa početi tokom 2024. godine.
Vučić o Banjskoj: Zašto bi Beograd imao korist od svega ovoga?
29.09.2023.•
27
Srbija će istražiti događaje koji su doveli do oružanog sukoba na području sela Banjska na severu Кosova, izjavio je predsednik Aleksandar Vučić za agenciju Rojters.
Kako je zaustavljena izgradnja pruge Beograd - Budimpešta: Nema para, a nema ni obećane tehnologije
29.09.2023.•
68
Izgradnja pruge Beograd - Budimpešta zaustavljena je jer Kinezi ne mogu da završe projekat - i to iz dva razloga.
Zelenović: Političke organizacije koje su organizovale protest biće jedna lista na izborima
29.09.2023.•
28
Političke organizacije koje su organizovale protest biće jedna lista ako izbori budu u decembru i od ponedeljka počinje konkretizacija dogovora, kaže kopredsednik stranke Zajedno Nebojša Zelenović.
Poverenik: Nije utvrđeno da MUP koristi kamere za prepoznavanje lica, privatnici pokušali da koriste
28.09.2023.•
6
MUP do sada nije dobilo "zeleno svetlo" ni na jedan od ukupno tri podneta zahteva za mišljenje Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti u vezi sa video nadzorom.
Stejt department: SAD protiv izjednačavanja smrti kosovskog policajca i napadača
28.09.2023.•
12
SAD se protive pokušajima da se smrt kosovskog policajca Afrima Bunjakua, ubijenog u napadu naoružane grupe Srba na severu Kosova, izjednači sa smrću napadača, izjavio je portparol Stejt departmenta.
U Srbiji raste broj zaraženih korona virusom: Za sedam dana registrovano 3.848 slučajeva
28.09.2023.•
2
U Srbiji je za sedam dana registrovano 3.848 zaraženih korona virusom, objavljeno je danas na sajtu kovid19.rs.
Vučić najavio izbore za decembar, pa krenule ostavke gradonačelnika: Kragujevca, Leskovca, Smedereva
28.09.2023.•
74
Izvor iz vrha Srpske napredne stranke izjavio je danas agenciji Beta da će 17. decembra biti održani izbori na svim nivoima.
Vlada odobrila popuste za potrošače koji štede struju: Evo od čega zavisi koliki će vam biti račun
28.09.2023.•
19
Vlada Srbije je danas preporučila "Elektroprivredi Srbije" (EPS) da i naredne zime obračunava popuste kupcima koji su na garantovanom snabdevanju.
Stano povodom Dana žalosti u Srbiji: EU protiv veličanja i oplakivanja terorista
28.09.2023.•
5
Evropska unija se suštinski protivi veličanju i oplakivanju zločinaca i terorista, rekao je portparol EU Peter Stano povodom proglašenja Dana žalosti u Srbiji posle sukoba u selu Banjska.
Komentari 24
Coja
То
Partizan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar