"Država je fer, nema žalbi": Više od 5.500 rešenja o restituciji, evo šta je do sada vraćeno

Agencija za restituciju do sada je donela ukupno 5.522 rešenja o obeštećenju starih vlasnika kojima je oduzeta imovina nakon Drugog svetskog rata.
"Država je fer, nema žalbi": Više od 5.500 rešenja o restituciji, evo šta je do sada vraćeno
Foto: Pixabay
Ovim rešenjima je utvrđen ukupan iznos obeštećenja od oko 193 miliona evra.
 
Direktor Agencije Strahinja Sekulić rekao je za Tanjug da je zaključno sa januarom ove godine starim vlasnicima vraćeno 5.248 poslovnih prostora, 1.220 stanova, kao i 1.406 zgrada sa ukupno 7.874 objekta ukupne površine 579.000 kvadrata.
"Do sada je ukupno vraćeno i građevinsko zemljište u površini od oko 683 hektara, poljoprivredno zemljište u površini od oko 94.620 hektara, dok je površina šuma i šumskog zemljišta koje su vraćene oko 7.030 hektara", rekao je Sekulić.
 
Prema njegovim rečima, u narednih četiri do pet godina trebalo bi da budu doneta sva rešenja o pravu na obeštećenje, jer je trenutno od ukupno podnetih zahteva oko 90 odsto njih rešeno.
Sekulić je naglasio da je zakon predvideo da je maksimalni iznos obeštećenja koji može da se isplati naslednicima, sa kamatom, 500.000 evra, dodajući da ograničenja za minimalne isplate nema i da se na osnovu do sada donetih rešenja isplata kretala od oko 100 evra pa do predviđenog maksimuma.
 
On je podsetio da je postupak obeštećenja starih vlasnika, koji su imali priliku da u periodu od 2012. do 2014. prijave svoja potraživanja, počeo pre tri godine i da isplata nakon pozitivno donetih rešenja teče bez ikakvih problema.
 
"Tokom godine imate dve isplate, odnosno u januaru dospevaju obveznice, a u martu se isplaćuje akontacija. Država one obaveze koje je preuzela, ispunjava u jednom danu. Do sada, nismo imali ni jednu žalbu. Bude nekih tehničkih problema, ali to rešavamo jako brzo, sa Upravom za javni dug koja je nadležna za isplatu u obeštećenju", objasnio je Sekulić.
 
On je naveo i da od trenutka donošenja rešenja vlasnici treba da budu potpuno obeštećeni u narednih 12 godina.
 
Dodao je da je restitucija u Srbiji široko postavljena u odnosu na druge zemlje u pogledu nasleđivanja.
 
"Srbija je imala najduži rok za podnošenje zahteva, dve godine. Vrsta imovine za vraćanje nije ograničena, naravno, osim one imovine ekstremno, koja se nalazi u javnoj svojini, koja je nužna za funkcioniranje državnih organa, ali toga opet nema mnogo. I ambasade su izuzete od vraćanja", rekao je on i dodao da mora da postoji balans kako se ne bi napravili problemi.
 
Sekulić je naglasio i da je Zakonom o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju predviđen fond za obeštećenje od dve milijarde evra, dok je ukupna vrednost imovine procenjena na 13,5 milijardi evra.
"Država Srbija ne bi mogla da iznese taj teret, a ni jedna država u Evropi nije išla na potpunu restituciju, koja se kod nas pominje. Znači, uvek se mora voditi računa, pre svega o makroekonomskoj stabilnosti zemlje, jer je obim oduzimanja imovine bio ogroman. Ovako kako Srbija kao država postupa je fer", objasnio je Sekulić.
 
On je dodao da dodatnih rokova za podnošenje zahteva za restituciju neće biti.
  • Mirjana Vukotić

    19.04.2024 08:31
    Zid čutanja u agenciji
    Potražujemo imanje: kuća i 22 ara u Opovu. Bezbroj puta traźili bilo kakvu informaciju u vezi predmeta. Muk, kao da se obraćamo zidu. Zato i nema primedbi jer do njih i ne stižu. Razgovor preko telefona takođe farsa, nema šansi da se stupi u kontakst sa licem kome je dodeljen naš predmet.
  • Manojlo

    21.03.2024 20:48
    @@@
    Kada bi Srbija vratila sve ,nebi bankrotirala jer smo i mi Srbi i nasa imo ina je Srbija, vec bi propala politicka ideja koja je do toga dovela.
  • Bajer

    05.02.2024 05:59
    Revizija
    Pozivam DRI, da izvrsi kompletnu reviziju rada Agencije za restituciju, odnosno svih resenja o vracanju imovine. I da obavesti javnost o tome. Jedan od razloga je da su Agenciju vodili veoma problematicni ljudi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija