Školarine skuplje na Univerzitetu u Beogradu: Deset fakulteta sigurno diže cenu studiranja

Studenti i budući brucoši će na čak deset fakulteta Univerziteta u Beogradu od predstojeće školske godine plaćati veće školarine.
Školarine skuplje na Univerzitetu u Beogradu: Deset fakulteta sigurno diže cenu studiranja
Foto: Pixabay
Kako piše Blic, školarina će biti skuplja u rasponu od 3.000 do 20.000 dinara, a čeka se i odluka još dva fakulteta o povećanju cena saopšteno je nedavno na sednici Senata Univerziteta u Beogradu.
 
Odluka o povećanju školarina na univerzitetu izazvala je niz reakcija. Sa jedne strane, postavlja se pitanje finansijske pristupačnosti visokog obrazovanja, posebno u kontekstu rastućih troškova života. Sa druge strane, Beogradski univerzitet pravda se da su ovi potezi neophodni kako bi se osigurao kvalitet obrazovanja i poboljšanje uslova rada na fakultetima.
Dejan Filipović, prorektor za nastavu naveo je da su za sada deset fakulteta Senatu BU dostavilo odluku o povećanju školarine, dok se još uvek čeka odluka da li će školarine na Matematičkom fakultetu i Fakultetu političkih nauka biti uvećane. Uprkos tome, 19 fakulteta BU nije podizalo cene školovanja.
 
Filipović nije hteo da precizira koje visokoškolske ustanove se podigle cene, ali je naveo da je povećanje od 3.000 do 15 ili 20.000 dinara.
Kako su "Novosti" prenele, na nekim fakultetima će školovanje u narednoj fakultetskoj godini biti skuplje. 
 
Na Fakultetu organizacionih nauka, gde je cena sa 159.000 dinara podignuta na 171.000, a dekan prof. dr Milan Martić kaže da je povećanje manje od inflacije.
 
Školarina je uvećana i na Učiteljskom fakultetu, koji je školarinu sa 108.000 dinara podigao na 111.000, što je kako kaže dekan Danimir Mandić, povećanje od od 2,7 odsto.
 
Veći troškovi studiranja su i na Ekonomskom fakultetu koji je "poskupeo" za šest odsto. To znači da školovanje ovde košta između 112.479 dinara i 147.999 dinara, a prošle godine je to bilo između 106.212 i 139.754 dinara.
 
Četvrti fakultet za koji je objavljeno koliko je poskupljenje je Šumarski fakultet. Na ovom fakultetu je školarina podignuta za 10 odsto, pa će budući akademci koji ne uđu na budžet plaćati 80.000 umesto dosadašnjih 72.000 dinara. 
 
Branko Stajić, dekan, rekao je da ova visokoškolskih ustanova školarine nije podizala od 2015. godine, a da mali broj studenata plaća ovu cenu jer se većina kandidata upiše na budžet, a oni koji, ipak, plaćaju mogu to učiniti na četiri rate.
 
Podsetimo, Tehnički fakultet u Boru Univerziteta u Beogradu, Mašinski, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, Ekonomski i Fakultet organizacionih nauka kao i Pravni Fakultet UB i Arhitektonski odlučili su da koriguju svoje cenovnike u školskoj 2023/24. godini.
 
Jedan od razloga povećanja plate profesora
 
Kako je istaknuto na održanoj sednici Senata BU dugogodišnje nerazumevanje finansiranja visokog obrazovanja dovelo je do još jednog apela upućenog nadležnim organima koje se tiče rešenja pitanja materijalnih troškova i cene rada.
 
"Mi na to ukazujemo već više od godinu dana, imali smo brojne sastanke sa predstavnicima Vlade, ministarstvima, formirana je čak i jedna radna grupa koja bi trebalo da pripremi novi predlog Zakona o finansiranju visokog obrazovanja", ukazuje Vladan Đokić, rektor Univerziteta u Beogradu.
 
Članovi Senata u usvojenom predlogu stava zahtevaju izjednačavanje cene rada u visokom obrazovanju sa cenom rada u osnovnom i srednjem obrazovanju, dok u okviru korekcije zarade na fakultetima i institutima očekuju intenziviranje razgovora sa predstavnicima nadležnih ministarstava i rešavanje problema zarada do kraja tekuće godine.
 
Profesori će na majskoj sednici Senata analizirati šta je urađeno i na osnovu toga doneti odluku o narednim postupcima.
Dve trećine studenata biće na budžetu
 
U narednoj akademskoj godini na osnovnim, master i doktorskim studijama na beogradskom univerzitetu biće mesta za 27.708 akademaca. Osnovne studije moći će da upišu 15.203 brucoša, a gotovo dve trećine studenata školovaće se o trošku države.
 
Kalendarom upisa predviđeno je da prvi (junski) upisni rok počinje 19. juna prijavljivanjem kandidata koje traje do 22. juna. 
 
Prijemni ispiti biće održani od 24. do 28. juna, a fakulteti treba najkasnije do 1. jula da objave preliminarne rang-liste po studijskom programu.
 
Potom, najkasnije do 8. jula Univerzitet objavljuje konačne rang liste po studijskim programima koje su osnov za upis. Upis kandidata predviđen je najkasnije od 8. do 12. jula.
  • Marko

    12.05.2024 02:13
    Zavrsavam drugu godinu studiranja i stvarno mogu da kazem sa sigurnoscu da se u fakultete ne ulaze i da ce sve do zadnjeg dinara otici profesorima na plate...
    Poskupelo je sve i prijave ispita i overe semestara i menza... sada jos i skolarine...
    Sve vise razumem zasto vecina kada zavrsi faks ode preko, drzava ti ne pomogne kao studentu a posle moras da se uclanis u njihovu stranku da bi uopste dobio posao van struke...
  • Lala

    11.05.2024 03:33
    Idiotizam u Srbiji postiže zavidne rezultate.Umesto da besplatno školuju decu oni ih namerno guraju u druge zemlje...
  • Momčilo

    10.05.2024 11:46
    Plate
    Moraju da imaju tolike školarine kako bi na Pravnom, Ekonomskom, FON, Fakultetu bezbednosti imali plate 3000-4000 evra.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija