
Državni fakulteti ostavljeni na milost ili nemilost države: Malo novca, zgrade koje se urušavaju...
Veliki broj državnih fakulteta u Srbiji od države dobija iste sume novca kao 2019. godine, dok su nekima one praktično prepolovljene.

Foto: 021.rs
Tako je, primera radi, Prirodno-matematički fakultet u Kragujevcu, dobio gotovo dvostruko manje novca nego daleke 2011. godine.
Kako piše NIN, na to je ukazao i Senat Univerziteta u Beogradu na nedavnoj sednici, konstatujući da "nadležni državni organi do danas nisu odgovorili ni na jedan od predloga i zahteva tog Senata od 21. februara u vezi sa teškom materijalnom situacijom".
Senat je 21. februara usvojio stav kojim traži rešavanje brojnih problema u finansiranju visokog obrazovanja.
Rektor Univerziteta Vladan Đokić tada je rekao da je takav potez izazvan "dugim nerazumevanjem finansijske situacije na visokoškolskim ustanovama, na šta univerzitet ukazuje više od godinu dana".
Đokić je tada naveo da se jedan problem odnosi na materijalne troškove, koje je država po Zakonu o visokom obrazovanju dužna da isplaćuje fakultetima, od čega visokoškolske jedinice dobijaju "u proseku između 10 i 20 odsto sredstava". Drugi problem je, prema njegovim rečima, disbalans između cene rada u osnovnom i srednjem, i s druge strane, u visokom obrazovanju, koja je niža od one u školama.
Slučaj Hemijskog fakulteta u Beogradu, kome preti zatvaranje zgrade zbog nedostatka finansija, otvorio je Pandorinu kutiju odnosa države prema državnim fakultetima i postavio pitanje da li država diže ruke od njih.
Marija Stanić, dekanka PMF-a u Kragujevcu, kaže za NIN da je u pitanju problem kompletnog finansiranja visokog obrazovanja.
"Vratila bih se na donošenje Zakona o visokom obrazovanju iz 2005. godine kada je uveden Bolonjski sistem i kada je u Zakonu pisalo da će država finansirati studijske programe. Tada smo se trudili da uvedemo što veći broj studijskih programa, međutim to nikada nije zaživelo. I dan danas se ne finansiraju studijski programi koji su akreditovani, već se fakulteti finansiraju po nekoj uredbi koja je doneta pre te 2005. godine. Ona jeste kasnije više puta menjana, ali taj segment obračuna broja studenata, budžetskih i kako se to odražava na finansiranje – nije promenjeno", objašnjava Stanić.
Za vežbe i eksperimente nema para iz budžeta
Studije prirodnih nauka su skupe, fakultet za eksperimentalne vežbe treba da obezbedi laboratorijsku opremu i hemikalije, za šta ne postoje previđena sredstva iz državnog budžeta, a pored toga, postoji problem i sa finansiranjem stalnih režijskih troškova.
"Po Zakonu, država bi kao osnivač trebalo da nadoknadi sredstva za te troškove, međutim to se iz godine u godinu smanjuje. Mi smo samo namenski, za te direktne materijalne troškove, 2011. godine dobili recimo 30.800.000 dinara, nešto malo više na godišnjem nivou. A 2023. - 16.858.000 dinara. To je skoro pa duplo manje u odosu na ono što smo dobijali 2011, a ne treba da pričam o tome koliko su poskupeli režijski troškovi. Ono što mesečno dobijamo od Ministarstva, ne pokriva nam račun za grejanje", navodi Stanić.
Slično kao i u slučaju Hemijskog fakulteta u Beogradu, i u Kragujevcu je sporno pitanje održavanja zgrade koja je sagrađena 1926. i rekonstruisana poslednji put 1963. Iako je fakultet uradio projekat rekonstrukcije zgrade koja je spomenik kulture, od države nisu dobili ni dinar za radove.
Pored toga, ona ističe i problem sa platama zaposlenih u viosokoškolskim ustanovama.
"Cena rada, odnosno osnovica za obračun ličnog dohotka na visokom obrazovanju je najniža u kompletnom sektoru obrazovanja. Asistent na fakultetu ima nižu platu od profesora u osnovnoj ili srednjoj školi, a plate profesora u školama su niske spram republičkog proseka. Rezultat toga je da u oblastima gde ima jako velike potrebe za takvim kadrom na tržištu, što je pre svega IT sektor, da ne možemo da zadržimo saradnike. Među informatičarima nema interesovanja za upis doktorskih studija, a jako je malo interesovanje i za master studije", navodi Stanić.
Kriza prvo pogodila najveće fakultete
Dekanka PMF-a u Novom Sadu Milica Pavkov kaže za NIN da je kriza u kojoj se nalazi visoko obrazovanje prvo pogodila najveće fakultete, one koji neguju skupe nauke, a koje su osnova za sve druge oblasti obrazovanja i rada. I njima je problem zgrada, koja ima 23.500 kvadrata.
"Ono što pravi najveći problem jesu materijalni troškovi – računi za struju, vodu, grejanje koji iznose jako mnogo. Na mesečnom nivou, to je nekih 7.000.000 dinara u proseku za prošlu godinu, a to na godišnjem nivou iznosi oko 84.000.000 dinara. Država bi trebalo da pokriva udeo budžetskih sredstava u ukupnom budžetu fakulteta. U slučaju PMF-a to bi trebalo da iznosi nekih 75-80 odsto ovog broja. U realnosti je nekih 20-ak godina unazad bilo upravo obrnuto. Dobijali smo između 25-30 odsto. Sa tim smo teško mogli da pokrivamo troškove", kaže Pavkov.
Kako dodaje, situcija se pogoršavala iz godine u godinu, a prethodne godine su dobili 17 odsto od države
"PMF je iz sopstvenih sredstava morao da obezbedi 70.000.000 dinara za održavanje zgrade - da imamo struju, vodu, grejanje i ostalo, kao osnovni preduslov za funkcionisanje fakulteta. To su ogromni izdaci koje smo nekako uspeli da pokrijemo, na uštrb jubilarnih nagrada, koje prošle godine nisam uspela da isplatim, sa rizikom da svako od zaposlenih može da podnese tužbu, na šta i imaju potpuno pravo", navodi Pavkov.
Ona dodaje da je Unija PMF-ova više puta pisala Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja povodom raznih problema koji muče ovu grupaciju, sa predlozima kratkoročnih i dugoročnih rešenja, ali odgovora nije bilo.
Kako je dekanka istakla za NIN, PMF u Novom Sadu u svakom trenutku ima oko 140 projekata, od čega 70 međunarodnih i kroz to pokrivaju osnovnu delatnost, ali troškove koje bi država trebala da obezbedi, ne pokriva, barem ne u dovoljnoj meri.
Teško zadržati nastavni i nenastavni kadar zbog niskih plata
Zbog sveukupne situacije, veoma je teško zadržati nastavni kadar na fakultetima, kao što nema ni interesovanja za obrazovanje budućih nastavnika u školama.
"To je nekada bio prestiž, ostajali su najbolji studenti, a mi ćemo uskoro imati problem da najkvalitetnije zadržimo, jer su plate jako niske. Početna plata jednog IT stručnjaka koji je tek izašao sa fakulteta jeste duplo veća nego ona koju ima redovni profesor koji ga je iškolovao i snabdeo odgovarajućim znanjima i veštinama", kaže Pavkov.
Pavkov naglašava da ukupno gledano problemi postoje kod velikog dela univerzitetske zajednice, ali se iz nekog razloga tim povodom oglasila samo Unija PMF-ova.
Stare zgrade - novca za obnovu nema
Dekan Filozofskog fakulteta u Beogradu Danijel Sinani za NIN kaže da je fakultet već 10 godina nije dobio nikakav novac od države za investiciona ulaganja.
"Nama je krov u raspadu, zgrada ima 51 godinu. Ništa nije renovirano u smislu bilo kakvih obimnijih radova. Radimo servisno, redovno tekuće održavanje, a opet iz sopstvenih prihoda, pošto za to dobijamo nula dinara. Nismo ugroženi u toj meri u kojoj su naše kolege sa PMF-a, Hemijskog, Fizike. Uspevaćemo još u nekom doglednom periodu da plaćamo račune. Nikad ništa nimo dugovali i ne planiramo da zapadnemo u dugove, ali nažalost, unapređenje nastavnog procesa, unapređenje nauke, ulaganje u opremu, sanacija zgrade.. To su sve stvari koje trpe i koje samo u malim dozama možemo da popravljamo iz godine u godinu, upravo zbog nedostatka finansijskih sredstava", kaže Sinani i dodaje da sve što rade, rade iz sopstvenih sredstava.
Na pitanje zbog čega država nije na vreme reagovala na postojeće probleme, Sinani ukazuje na postojanje brojnih razloga, kao i da krivca možemo pronaći na obe strane.
"Ministarstvo prosvete već duži niz godina ima najmanje interesovanja i najmanje vremena za bavljenje visokim obrazovanjem. Ono se godinama pokazalo gotovo kao samoodrživo. Međutim, to je sve više upitno i bez ozbiljnijih ulaganja države, neće više moći da se funkcioniše na taj način. S druge strane, ne možemo da krivimo ni samo državu. Kriva je kompletna akademska zajednica zbog toga što nismo aktivnije, ažurnije, agilnije, ranije ukazali na te probleme. Zašto nismo probali da se izborimo za bolji položaj kao što su neke druge delatnosti to ranije uspele da urade", kaže Sinani.
Kako dodaje, s obzirom da se radi o državnim fakultetima, onda bi trebalo da se priča o državnom interesu.
Začarani krug školarina
Fakulteti novac ne dobijaju samo od države, već i od školarina. Međutim, i tu su u vrzinom kolu – interesovanje za mnoge smerove, naročito bazične naučne, na državnim fakultetima nije veliko, pa ni novca od školarina nema dovoljno.
Ako bi povećali školarine, interesovanje bi bilo još manje, i tako u krug. Pojedini fakulteti još su mentalno u osamdesetim godinama, kada je ekonomska situacija bila drugačija, nije postojalo privatno obrazovanje, a privreda bila planska.
Danas na fakultetima kažu da pokušavaju da se približe studentima uz aktivniji pristup, objašnjavajući im kako mogu da se zaposle kad završe neke od njih.
Milica Pavkov navodi da novosadski PMF ima smerove koji su veoma popularni među studentima, kao što su informatički, ali su nastavni smerovi – prazni.
"To nije problem novosadskog PMF-a, već problem cele države. Ukoliko jedan student fizike prošle godine upiše nastavni smer, ko će u budućnosti da predaje u našim osnovnim i srednjim školama fiziku? Isto važi i za matematiku“, govori ona.
Koliko su državna davanja fakultetima smanjena, jasno je kada se uzme u obzir inflacija, a ekonomski analitičar Velimir Gavrilović kaže za NIN da bi novac od pre tri ili četiri godine trebalo da bude veći između 20 i 50 odsto, kako bi apsorbovao efekat inflacije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Porodica studenta FTN-a kog je pretukla policija: Pustite našeg sina, ili ćemo javno prozvati sve nadležne
15.07.2025.•
0
Porodica Luke Mihajlovića, studenta FTN-a kog je prebio i teško povredio žandarm nakon protesta u Beogradu 28. juna, uputila je apel javnosti u kom zahteva da se povuku optužbe protiv njega.
Da bi je opljačkala sa saučesnicom: Na ulici u Beogradu ubola devojku nožem u leđa
15.07.2025.•
1
Beogradska policija uhapsila je S. M. (19) zbog pokušaja teškog ubistva.
Problem koji se ponavlja svakog leta: Stotine krava i konja na Suvoj planini bez vode
15.07.2025.•
1
Stotine krava i konja na Suvoj planini ponovo je ostavljeno bez vode, a stočarima Suve planine neshvatljivo je da država ne pronalazi rešenje za problem koji se iznova ponavlja gotovo svake godine.
"U Novom Sadu uspešnost akcija bila veća zbog saradnje sa studentima": Šta čeka opozicija?
15.07.2025.•
0
Politička kriza u Srbiji se de fakto ne može razrešiti bez političkih organizacija, koje, dok im studenti ne daju zeleno svetlo da na protestima koriste svoja stranačka obeležja, to neće činiti.
Novi ambasador EU u Srbiji: Švedski diplomata Andreas fon Bekerat
14.07.2025.•
0
Švedski diplomata Andreas fon Bekerat naslediće Emanuela Žiofrea na mestu šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji, saznaje nezvanično European Western Balkans.
Država uporna da sve na EXPO bude sagrađeno i bez upotrebne dozvole: Rasprava o izmenama leks specialisa
14.07.2025.•
4
Tehnički pregled radiće se do detalja, ali svi objekti koji se grade za EXPO biće otvoreni za korišćenje bez upotrebne dozvole, poručila je država još jednom, ovoga puta na raspravi o izmenama leks specialisa.
Slovenački portal: Luksuzne vile i nekretnine u Sloveniji sve češće u vlasništvu osoba bliskih Dodiku
14.07.2025.•
10
Kapital iz Republike Srpske poslednjih godina intenzivno se seli u Sloveniju, a luksuzne vile i druge nekretnine u toj zemlji sve češće završavaju u vlasništvu osoba bliskih predsedniku RS Miloradu Dodiku.
Deset godina kako je Vučić "doneo voz" Srbima: Železnica za vreme SNS-a
14.07.2025.•
21
Hita naprednjačka brza pruga do Budimpešte tempom najsporijeg puža. U međuvremenu, vlast nemarom gubi novac za ulaganje koji ide iz džepa građana Srbije, ali još bitnije - odnosi ljudske živote.
NUNS podneo krivičnu prijavu protiv policajaca koji su povredili novinara Vuka Cvijića prilikom intervencije
14.07.2025.•
0
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) podnelo je krivičnu prijavu protiv policijskih službenika koji su povredili novinara "Radara" Vuka Cvijića, tokom intervencije ispred Pravnog fakulteta u Beogradu.
Objavio fotografiju sa podignuta tri prsta pa proteran iz Hrvatske: Preti mu i kazna od 700 evra
14.07.2025.•
3
Državljanin Srbije (23) objavio fotografiju na motoru iz Hrvatske sa podignuta tri prsta, pa je proteran iz zemlje.
Jovica Stanišić ostatak kazne služiće u Nemačkoj: Prebacivanje bivšeg šefa DB-a iz Haga
14.07.2025.•
1
Bivši šef Službe državne bezbednosti Srbije Jovica Stanišić, koji je u Hagu osuđen na 15 godina zatvora zbog ratnih zločina u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, služiće ostatak kazne u Nemačkoj.
Macut: "Srbija nije više zemlja koja prati tuđe inovacije, mi smo zemlja koja ih stvara"
14.07.2025.•
12
U kompleksu Državnog DATA centra u Kragujevcu danas je počela izgradnja drugog objekta Inovacionog distrikta, a svečanosti je prisustvovao i predsednik Vlade Srbije Đuro Macut.
Kratkotrajni radovi u tunelu "Laz": Deonica koju je svečano otvorio Vučić
14.07.2025.•
9
Javno preduzeće "Putevi Srbije" saopštilo je danas da su u toku kratkotrajni radovi na deonici Pakovraće - Požega u tunelu Laz, u smeru ka Čačku, pa se saobraćaj odvija preticajnom trakom.
Uhapšene četiri osobe u Kraljevu: Pranje novca i utaja poreza
14.07.2025.•
1
Četiri osobe uhapšene su zbog sumnje da su tokom četiri godine izvršili krivična dela zloupotreba poverenja u obavljanju privredne delatnosti, pranje novca i više krivičnih dela poreska utaja.
MUP zabrinut zbog odluke suda u Užicu o ukidanju pritvora osumnjičenima za napad na službena lica
14.07.2025.•
3
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da izražava zabrinutost zbog odluke Osnovnog suda u Užicu kojom je ukinut pritvor osumnjičenima za napad na službena lica.
Viši sud odbio žalbu Željka Mitrovića: Sudi mu se po tužbi Sava Manojlovića
14.07.2025.•
1
Viši sud u Beogradu je odbio žalbu vlasnika Televizije Pink Željka Mitrovića u postupku po krivičnoj tužbi koju je protiv njega zbog navodne uvrede podneo lider Pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović.
Povlače se motocikli sa srpskog tržišta zbog neispravnosti: Pogledajte koji su modeli u pitanju
14.07.2025.•
0
Sa tržišta Srbije povlače se motocikli poznatog proizvođača zbog neispravnosti koje mogu izazvati povrede.
Uskoro aplikacija e-Žena u Srbiji: Za bolju i efikasniju javnu politiku
14.07.2025.•
0
U toku je razvoj aplikacije e-Žena, u okviru platforme e-Srbija, koja bi omogućila bolju komunikaciju sa ženama širom Srbije i prikupljanje podataka koji mogu doprineti kreiranju efikasnijih javnih politika.
MUP: Miloš Pavlović ne može da ima prijavljeno boravište u Pionirskom parku
14.07.2025.•
22
Presuda studentu optuženom za napad na Miloša Pavlovića početkom juna u Studentskom gradu otkrila je da "student koji želi da uči" ima privremeno boravište u Pionirskom parku u Beogradu, MUP tvrdi - to ne može.
Podnete prekršajne prijave za 16 minuta tišine u Pančevu: "Policija tvrdila da samo legitimiše"
14.07.2025.•
2
Policija je posle osam meseci počela sa legitimisanjem građana tokom "16 minuta tišine" ispred suda u Pančevu, gde se akcija održava od 11.52 do 12.08, u znak sećanja na žrtve poginulih u padu nadstrešnice u Novom Sadu.
Viši Sud u Zaječaru odbacio žalbe na izveštaj o rezultatima izbora
14.07.2025.•
0
Viši sud u Zaječaru odbacio sve žalbe na ukupni izveštaj o rezultatima izbora koje je podnela koalicija "Promena u koju verujemo".
Komentari 34
NN
Klara
само примећујем
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar