Konzervatori protiv rušenja Generalštaba: Podsećaju da je taj kompleks zgrada kulturno dobro

Konzervatori Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture javno su se, u otvorenom pismu, usprotivili ukidanju statusa nepokretnog kulturnog dobra za kompleks zgrada Generalštaba u Beogradu.
Konzervatori protiv rušenja Generalštaba: Podsećaju da je taj kompleks zgrada kulturno dobro
Foto: 021.rs
Naveli su da na prostoru gde se planira izgradnja novog kompleksa zgrada postoje utvrđena četiri nepokretna kulturna dobra.
 
Navode da je zgrada Generalštaba izgrađena od 1924. do 1928. godine prema projektu ruskog arhitekte Vasilija Vilhelma Baumgartena utvrđena je za kulturno dobro 1984. godine. Uz nju je i Kasarna VII puka koja je podignuta krajem 19. veka prema planovima arhitekte Dragutina Đorđevića utvrđena za kulturno dobro 1992. godine.
Tu su i zgrade Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane podignute između 1955. i 1965. godine prema projektu Nikole Dobrovića utvrđene su za nepokretno kulturno dobro 2005. godine, pišu konzervatori.
 
Podsetili su u otvorenom pismu i da je područje uz Ulicu kneza Miloša koje je počelo da se razvija u vreme njegove vladavine "kao državni, administrativni i vojni centar srpskog Beograda postalo je nepokretno kulturno dobro 2020. godine".
Konzervatori su upozorili da izgradnja planiranog kompleksa nije u skladu ni sa jednom od četiri navedene odluke i da bi on bio izgrađen u skladu sa zakonom, sva četiri nepokretna kulturna dobra moraju biti izbrisana iz registra.
 
Pismo je upućeno predsedniku Srbije, predsedniku Vlade, Ministarstvu kulture, Ministarstvu finansija, Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstvu odbrane, Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU), Upravnom odboru Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture i Stručnom savetu Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
 
U njemu je objašnjeno da se kompleks Generalštaba nalazi na raskrsnici najprometnijih beogradskih ulica i predstavlja jednu od najupečatljivijih urbanih slika glavnog grada Srbije.
 
Uz podsećanje da su zgrade porušene tokom NATO bombardovanja i da su tri žrtve bile u tom kompleksu, smatraju da je Generalštab dobio i memorijalno-istorijsku vrednosti i postao mesto sećanja.
 
Pismo je potpisao 51 konzervator, arhitekta, inženjer, istoričar, pravnik.   
 
Direktorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Dubravka Đukanović je podnela ostavku pošto je bila uslovljena da podnese predlog za skidanje zaštite sa zagrade Generalštaba ili da ode.
  • Fuj49

    07.06.2024 17:47
    JaDNO
    Ma sve je u redu; Ameri su bombardovali, Ameri će sad da zidaju kule sa kockarnicom sa memorijalom na tom mestu, a neke patriJote će da maznu pare. Tako svetosavski.
  • Rade

    07.06.2024 09:52
    Ajde se više dozovite mozgu.
    Da li se vi šalite sa nama?,da ne koristim neki prikladniji izraz...ono RUGLO u centru centra kulturno dobro? Pa ono nije ličilo ninašta i kad je bilo celo a kamoli sada,jeli ostao iko normalan sa te druge strane?
  • Gagi

    07.06.2024 08:04
    Gagi
    Rusite to sta se zamajavate? Koje bre kulturno dobro…ruglo koje nijedan grad sebi nesme dozvoliti! NS je pun ovakvih rugla koje treba sravniti i Narod je glasao za novo lepo korisno…

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kupcu umesto iPhone-a poslala dve jabuke

Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je podnelo optužni predlog protiv O.K. (27) zbog sumnje da je kupcu preko sajta "Kupujem-prodajem" umesto mobilnog telefona "iPhone" poslala dve jabuke.