Da bi neko kulturno dobro bilo izbrisano iz liste spomenika centralnog registra, kako je
Radonjić Živkov rekla za televiziju
N1, ono mora da nestane ili da bude potpuno uništeno, a kada se o Generalštabu radi, nijednu stvar zbog koje je utvrđen za kulturno dobro nije izgubio.
"On je utvrđen 2005. godine posle bombardovanja, tako da argument da je bombardovan nije argument. Utvrđen je zbog toga što je to vrhunsko i jedino delo u Beogradu Nikole Dobrovića, poznatog arhitekte, da je on urbanistička celina kakva jeste, da definiše prostor u kom se nalazi. Sve to nije nestalo, sve to stoji i dalje ovde, tako da ne postoji argument zbog čega bi on mogao da bude izbrisan, da ne bude više kulturno dobro", navela je ona.
Prema njenim rečima, da bi neko dobro bilo izbrisano, odnosno da bi mu bilo ukinuto svojstvo kulturnog dobra, mora da se ispoštuje, po zakonu, vrlo stroga i detaljna procedura, a ona podrazumeva da Republički zavod izradi akt koji ima svu prateću dokumentaciju, ceo elaborat.
Dodala je da, prema informacijama koje ima, ta procedura u Republičkom zavodu nije ispoštovana i zavod nije izašao sa takvom vrstom predloga.
Zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane u centru Beograda gube svojstvo kulturnog dobra, odlučila je Vlada Srbije, objavljeno je u Službenom glasniku u petak.
Na taj način će državi biti omogućeno da realizuje najavljeni investicioni ugovor za projekat na mestu bombardovanog Generalštaba sa kompanijom Džareda Kušnera, zeta predsednika SAD Donalda Trampa.
Ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić je 15. maja, u ime Vlade Srbije, sa kompanijom "Affinity Global Development" potpisao "Ugovor o revitalizaciji kompleksa bivšeg Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu (SSNO), koji se nalazi na uglu ulica Kneza Miloša i Nemanjine".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 8
Zare
CCCC
Jasam
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar