
Studentski protesti i manjak reformi u fokusu nacrta izveštaja Evropskog parlamenta
Evropski parlament u nacrtu novog izveštaja kritikuje Srbiju zbog "nedostatka napretka u pristupnim pregovima, ali pozdravlja ekonomske korake preduzete u prethodnom periodu" .

Foto: Pixabay
To proizilazi iz nacrta izveštaja Evropskog parlamenta o Srbiji, koji je pripremio poslanik S&D Tonino Picula, a u koji je N1 imala je uvid, prenosi ovaj portal.
Iako dokument potvrđuje stratešku posvećenost Srbije evropskim integracijama, istovremeno ukazuje na ozbiljne nedostatke u ključnim oblastima kao što su vladavina prava, pravosuđe i usklađivanje sa spoljnom politikom EU, navodi se.
Posebno zabrinjavajuće, prema nacrtu ovog izveštaja, su sistemski problemi koje su istakli studentski protesti širom Srbije.
Evropski parlament izražava saučešće porodicama nastradalih u tragediji u Novom Sadu i poziva na "otvaranje potpunih i transparentnih pravnih postupaka nakon istrage koju sprovode nadležne vlasti".
Izražava duboku zabrinutost zbog navoda o ograničavanju građanskih sloboda, nedostatku institucionalne i finansijske transparentnosti, kao i o političkim pritiscima na akademsku zajednicu.
"EP ističe značaj slobode govora i okupljanja, najoštrije osuđuje nasilne napade na mirne demonstrante, izražava zabrinutost što su neki od demonstranata uhapšeni i što su protiv njih pokrenuti pravni postupci i poziva diplomatske misije EU i zemalja članica da nastave da prate tekuće pravne slučajeve koji se odnose na proteste", navodi se.
U nacrtu se "oštro osuđuje neosnovane optužbe srpskih vlasti" da su zemlje članice EU bile uključene u organizovanje studentskih protesta s ciljem izazivanja takozvane "obojene revolucije".
"U tom kontekstu EP snažno osuđuje nezakonita hapšenja i proterivanja građana EU i javno objavljivanje ličnih podataka građana EU od strane osuđenih ratnih zločinaca", navodi se u nacrtu izveštaja EU.
U dokumentu se kritkuje Srbija da nije ostvarila napredak u oblasti vladavine prava i borbe protiv korupcije, uprkos usvajanju nove strategije za period 2024–2028.
Evropski parlament izražava zabrinutost i zbog političkog uticaja na pravosuđe i kašnjenja u donošenju ključnih zakona.
Takođe, kritikovana je spoljna politika Srbije, posebno u vezi sa Rusijom i činjenica da "nije napredovala u Poglavlju 31".
"Pozivamo Srbiju da se sistematski i bez odlaganja uskladi sa restriktivnim merama i generalnim politikama EU u odnosu na Rusiju", navodi se u izveštaju.
Izveštaj se takođe osvrće na probleme u oblasti slobode medija, izražavajući zabrinutost zbog nedovoljne transparentnosti vlasništva nad medijima i finansiranja. Posebno je osuđen početak rada ruskog državnog medija RT (bivši Russia Today) u Beogradu, što se vidi kao signal širenja ruskog uticaja u regionu.
Kada je reč o odnosima sa Kosovom, u izveštaju se naglašava se potreba za poštovanjem prethodno postignutih sporazuma između Beorgada i Prištine, uključujući formiranje Zajednice srpskih opština, kao i za hitnim procesuiranjem odgovornih za teroristički napad u Banjskoj 2023. godine.
"Očekuje se da Kosovo i Srbija potpuno sarađuju i preduzmu sve potrebne mere kako bi uhvatili i brzo doveli pred pravdu počinioce terorističkog napada u Banjskoj iz 2023. godine; izražavamo žaljenje zbog činjenice da Srbija još uvek nije procesuirala odgovorne, naročito Milana Radoičića, potpredsednika Srpske liste i ponavljamo da počinioci terorističkog napada u Zubinom Potoku moraju biti odgovorni i moraju se suočiti sa pravdom bez odlaganja", piše u tekstu, a prenosi N1.
Iako se u dokumentu pretežno ističu kritike, prepoznaje se i određeni napredak u ekonomskoj sferi. Pozdravlja se stabilan rast BDP-a i aktivno učešće Srbije u sprovođenju Plana rasta za Zapadni Balkan. Takođe, primećen je zakonodavni napredak u oblasti zaštite životne sredine i klimatskih promena.
Ipak, nacrt izveštaja jasno ukazuje da će brzina pristupanja Srbije EU zavisiti od konkretnih reformi, posebno u oblasti vladavine prava, slobode medija i usklađivanja spoljne politike sa EU.
Studentski protesti postali su simbol dubljih društvenih problema, a način na koji vlasti budu reagovale na njih mogao bi imati značajan uticaj na evropski put Srbije.
Kako se navodi, Evropski parlament očekuje da Srbija sprovede očekuje brže i odlučnije korake ka reformama, ukoliko zaista želi da ostvari samoproklamovani cilj da do kraja 2026. godine bude spremna za ulazak u EU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Beogradski studenti najavili novu akciju: Znate li gde se vidimo uskoro?
21.03.2025.•
0
Studenti beogradskog Fakulteta političkih nauka u blokadi najavili su novu akciju.
FOTO, VIDEO: Studenti blokirali depo GSP-a u Beogradu, 280 vozila ne saobraća
21.03.2025.•
1
Studenti u blokadi Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu blokirali su oko 3 ujutru depo Gradskog saobraćajnog preduzeća na Novom Beogradu.
Stojanović: O novoj vladi odlučuje vlast, ali i studenti mogu da utiču na odluku
21.03.2025.•
0
Politikolog Boban Stojanović rekao je da o formiranju nove vlade, raspisivanju vanrednih izbora ili o konstituisanju prelazne vlade, pre svega odlučuje vlast.
Dačić, ponovo: Laži se nadovezuju jedna na drugu, nismo koristili zvučni top
20.03.2025.•
34
Ministar unutrašnjih poslova u ostavci Ivica Dačić ponovo je rekao da policija nije upotrebila bilo kakav zvučni top ili LRAD uređaj tokom protesta u Beogradu 15. marta.
Pet dana marta: Nemamo, imamo ali ne koristimo, nije top već megafon, bio je na protestu ali ...
20.03.2025.•
10
Predstavnici vlasti već pet dana negiraju, demantuju, pa "nespretno" oponiraju svojim izjavama da je neko ili nešto, ipak prekinulo 15. minuta tišine na velikom protestu u Beogradu.
Kovač: Srbija ozbiljno čita ODIHR preporuke i radi na njihovoj primeni
20.03.2025.•
13
Potpredsednica Skupštine Srbije i članica SVM, Elvira Kovač izjavila je na konferenciji o očuvanju demokratije u Strazburu "da bi to trebalo da se odnosi i na opoziciju i nevladine organizacije".
Vasiljević: MUP i Direkcija policije "nisu koristili te uređaje ni 15. marta, niti bilo kada"
20.03.2025.•
30
Vršilac dužnosti direktora policije Dragan Vasiljević izjavio je povodom tvrdnji o upotrebi "zvučnog topa", da MUP i Direkcija policije "nisu koristili te uređaje ni 15. marta, niti bilo kada".
Podneo narodni poslanik Rističević: SNS traži da se Zakon o visokom obrazovanju stavi van snage
20.03.2025.•
9
Narodni poslanik SNS Marijan Rističević podneo je predsednici Skupštine Srbije Ani Brnabić predlog Zakona o stavljanju van snage Zakona o izmenama i dopunama zakona o visokom obrazovanju.
Kamioni na graničnim prelazima čekaju i do šest sati
20.03.2025.•
0
Prema poslednjim informacijama Uprave granične Policije Republike Srbije na putničkim terminalima naših graničnih prelaza nema zadržavanja vozila, navodi se u saopštenju AMSS.
Šesnaestogodišnjak koji je izboden tri puta u Leskovcu biće prebačen u KC Niš
20.03.2025.•
0
Šesnaestogodišnjak koji je izboden u pekari u centru Leskovca, zbog obilnog krvarenja biće transportovan u jedinicu intezivne nege u Kliničkom centru u Nišu.
Kreni-promeni: Manojloviću operisana šaka - kao posledica policijske brutalnosti iz novembra
20.03.2025.•
4
Pokret Kreni-promeni saopštio je da je njihovom direktoru za kampanje Savu Manojloviću danas operisan ručni zglob.
Odložena javna sednica o nacrtu plana za Ekspo i Nacionalni stadion
20.03.2025.•
3
Agencija za prostorno planiranje i urbanizam objavila je da se odlaže javna sednica Komisije za javni uvid u Nacrt prostornog plana područja posebne namene nacionalnog fudbalskog stadiona.
Ministarstvo prosvete: Nije upućen poziv da se policija uvede u visokoškolske ustanove
20.03.2025.•
10
Ministarstvo prosvete Srbije saopštilo je da dopisima visoskoškolskim ustanovama nije uputilo poziv da se policija tamo uvede, već da bi se stekao uvid u situaciju u tim ustanovama.
DDOR: Apsolutna bezbednost u saobraćaju je naša ideja vodilja
20.03.2025.•
0
Ideja vodilja osiguravajuće kuća DDOR je identična politici mobilnosti Evropske unije sa ciljem smanjenja broja stradalih i teško povređenih na nulu do 2050. godine.
Društvo psihologa Srbije: Šta je dovelo do iznenadne reakcije straha i bega iz opasne situacije?
20.03.2025.•
22
Društvo psihologa Srbije saopštilo je da izražava ozbiljnu zabrinutost za fizičko i psihičko zdravlje građana zbog događaja koji se desio u subotu 15. marta u trenutku odavanja pošte nastradalima.
RERI: Tehnička Vlada suprotno zakonu proširuje Ekspo za još 250 hektara
20.03.2025.•
7
Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu saopštio je da tehnička Vlada, suprotno zakonu, proširuje Ekspo na još 250 hektara.
Dekanka iz Niša: Bez odgovora na "pretnje" Ministarstva - sve je nadoknadivo, životi nisu
20.03.2025.•
8
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović kaže da neće odgovoriti na dopis Ministarstva prosvete i ističe da je "cilj svega toga okretanje od studenata koji nisu to zaslužili".
Klačar: Formiranje nove vlade realnije, izbori ne bi smirili tenzije
20.03.2025.•
10
Izvršni direktor CESID-a Bojan Klačar izjavio je da je realnije da se razmišlja o formiranju nove vlade i ocenio da bi raspisivanje novih izbora više uticalo na nastavak tenzija u društvu.
Savet Evrope: Duboko smo zabrinuti zbog navoda o korišćenju "zvučnog topa"
20.03.2025.•
7
Izvestioci Parlamentarne skupštine Saveta Evrope za Srbiju Aksel Šafer i Viktorija Tiblom saopštili su da su zabrinuti zbog porasta tenzija i navoda o korišćenju zvučnog oružja 15. marta u Beogradu.
Čačanske škole od ponedeljka počinju sa nastavom: Obećali roditeljima, ne odustaju od borbe
20.03.2025.•
2
Prosvetni radnici Čačka i Lučana počeće sa nastavom, od ponedeljka, 24. marta, ali u okviru zakonskog štrajka.
Ministarstvo: Isplata 50 odsto plaćene školarine preko studentske kartice, najkasnije do 30. aprila
20.03.2025.•
3
Ministarstvo prosvete saopštilo je da će novac za pokriće 50 odsto plaćene školarine za visokoškolske ustanove u tekućoj školskoj godini, biti uplaćen preko studentske kartice.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar