Pošto nam se "smeše" mogući izbori, mali podsetnik: Stranke mesečno dobijaju 6.000 evra po mandatu

Sa vanrednim parlamentarnim izborima koji vise u vazduhu i nedorečenom ulogom opozicije na tim hipotetičkim izborima, valja podsetiti na ulogu koju novac igra u politici.
Pošto nam se "smeše" mogući izbori, mali podsetnik: Stranke mesečno dobijaju 6.000 evra po mandatu
Foto: Beta (Peđa Vučković)
Jer tokom kampanje stranke u Srbiji se ne bore isključivo za poslaničke mandate, već istovremeno i za novac koji se svim parlamentarnim strankama odliva iz republičkog budžeta, piše Insajder.
 
Tokovi novca koji idu parlamentarnim strankama za njihovo redovno funkcionisanje definisani su Zakonom o finansiranju političkih aktivnosti, čija je poslednja verzija doneta 2022. godine. Prema tom zakonu, za rad parlamentarnih stranaka odvaja se 0,105 odsto poreskih prihoda budžeta Republike Srbije. To praktično znači da je iznos koji ide strankama fleksibilan i zavisi od novca koji država naplati kroz poreze.
Prema Zakonu o budžetu za 2025. godinu, na rad političkih partija odlazi 2.084.355.000 dinara ili približno 17,8 miliona evra. Ako se ovaj iznos podeli na broj meseci, proizilazi da parlamentarne stranke inkasiraju mesečno oko 1,4 miliona evra. To praktično znači da po jednom poslaniku stranke dobijaju malo manje od šest hiljada evra mesečno. U tu računicu ne ulaze poslaničke plate i svi troškovi na koje imaju prava narodni poslanici. Isto tako, u taj iznos se ne uračunava novac koji se iz pokrajinskog i lokalnih budžeta izdvaja za stranke, čija visina varira od opštine do opštine.
 
Cifra od blizu šest hiljada evra po narodnom poslaniku je okvirna, pošto zakon u ovom pogledu blago favorizuje male stranke. Takođe, nakon svakog rebalansa budžeta iznos se menja onoliko koliko se menja iznos poreskih prihoda republičkog budžeta.
U aktuelnom sazivu parlamenta, prema računici organizacije Transparentnost Srbija, koalicija oko SNS-a će ove godine dobiti 8,6 miliona evra. Koalicija "Srbija protiv nasilja", koja se u međuvremenu raspala, ukupno će u ovoj godini iz budžeta dobiti 4,5 miliona evra. SPS-u i Jedinstvenoj Srbiji sleduje 1,4 milion evra, a koaliciji NADA 1,16 miliona evra. Grupa građana "Mi-glas iz naroda" dobiće 1,1 miliona, Savez vojvođanskih Mađara 457 hiljada evra, Stranka pravde i pomirenja 205 hiljada, a SDA 154 hiljade.
 
Novac se isplaćuje na osnovnu izbornih listi i glasova koje su one osvojile, što znači da se koalicijama isplaćuje zbirno, a stvar unutrašnje raspodele je predmet koalicionog sporazuma.
 
Kako novac koji ide partijama zavisi od budžetskih prihoda, to znači da ovaj iznos varira iz godine u godinu. Poslednjih deset godina taj iznos je samo rastao. Prema računici Transparentnosti, 2015. godine stranke su dobile ukupno 802 miliona dinara. U godini u kojoj je usvojen novi Zakon o finansiranju politčkih aktivnosti 2022., taj iznos se popeo na 1,3 milijarde dinara, a naredne 2023. godine 1, 6 milijardi. Prošle godine, parlamentarne stranke su iz budžeta inkasirale 1,8 milijardi dinara, a ove je prebačen broj od dve milijarde.
 
Iako ove cifre deluju astronomski za srpske uslove, predstavnici opozicionih stranaka ističu da su budžetske dotacije dovoljne za puko preživljavanje.
 
"To što dobiju opozicione stranke je dovoljno za esencijalno preživljavanje, za bilo šta preko toga nema dovoljno novca", kaže za Insajder narodni poslanik i predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević.
 
"Taj novac je presudno važan, jer bilo koja ozbiljna politička stranka na mesečnom nivou ima troškove iznad 100 hiljada evra. Najveći deo toga ode na zakupe prostora za potrebe stranke. Ako stranka ima 100 opštinskih odbora, a cena zakupa je između 500 i 1000 evra, lako se vidi koliko to košta. A na to treba dodati troškove za struju, internet, komunalije, gorivo...Jedna stranka ozbiljno košta", ističe Milivojević dodajući da je taj sistem finansiranja uveden nakon 2000. godine kako bi se predupredila kupovina poslanika i to da bogati pojedici imaju neprimeren uticaj na rad stranaka.
 
Kako naglašava, Demokratska stranka ceo iznos koji dobija iz republičkog budžeta troši na vraćanje dugova koji su napravljeni u prethodnom periodu.
 
"Račun DS-a je u blokadi više od 12 godina i sav novac koji dođe iz budžeta usmeravamo na smanjenje duga. Kao predsednik DS-a smatram da je neozbiljno baviti se politikom, a ne vraćati dugove, nezavisno od toga ko ih je napravio. Tako da redovno funkcionisanje stranke finansiraju članovi DS-a sami, od sopstvenih zarada. Mi sami plaćamo to što se bavimo politikom", ističe Milivojević.
 
Stranka Srbija centar je tek nakon parlamentarnih izbora 2023. godine dobila status parlamentarne i stekla pravo na sredstva iz budžeta. Predsednik SRCA Zdravko Ponoš kaže za Insajder da je to znatno olakšalo rad stranke.
 
"To je za nas bila velika promena. Pre toga smo nekako preživljavali, a sada nam je taj iznos dovoljan da funkcionišemo. Nije nam to toliko ograničenje, koliko nam je činjenica da radimo u medijskom mraku", kaže Ponoš.
On takođe smatra da je sistem redovnog finansiranja stranaka u redu, ali da problemi leže na drugom mestu.
 
"To što SNS dobija najviše novca nije problematično, jer imaju najviše poslanika, a novac se linearno uplaćuje strankama u zavisnosti od rezultata. Problem je način na koji je SNS došao do tolikog broja poslanika. Takođe, problem je i to što je uspostavljen sistem gde je praktično onemogućeno redovno, zakonsko uplaćivanje donacija strankama. Primera radi, ako bi neko uplatio iznos bilo kojoj opozicionoj stranci, vlast bi ga poreski, i na svaki drugi način, uništila. Tako da praktično opoziciji nije dostupan ovaj vid finansiranja. To strankama ostavlja članarine i sitne donacije simpatizera", poručuje Ponoš.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • gradjaninX

    11.05.2025 18:14
    Dobijaju stranke i pare za izbore, pred izbore. Zato su ove male stranke toliko i glasne i toliko spremne na izbore - gladni su.
  • LIman PS

    11.05.2025 14:04
    A da oaušal je bude veći od zagarantovanog ličnog dohotka za republičke, a manji za ostale. I da se umesto džabe restorana jednostavno otvori menza. Hrana, recimo, kao u bolnicama. Koliko doprinose poslanici i to im je mnogo.
  • Liman

    11.05.2025 14:01
    Kod nas je N. poslanik ( ne znam za nenarodne) postalo zanimanje. Uz to ide stan u gradu gde si poslanik (ako i srbijanski ili pokrajinski), auto, tim, dobra plata, dnevnice, razni odbori i komisije. Trebalo bi da poslaničko mesto bude dodatak radnom mestu, da poslanici dobijaju paušal, da se zna na kakve prostorije imaju pravo i da to dobiju od države, da imaju pravo na besplatni javni prevoz i dnevnicu ukoliko se sastaju u komisijama i odborima. Ni više, a ni manje. Tako se ne bi desilo da je neko poslanik bez dana radnog iskustva, ili da je student s visokom platom. I da imaju iste dvevnice kao i svi ostali smrtnici kada idu u inostranstvo - 15 evra ukoliko nemanju obroke, ako imaju hranu i manje i javni prevoz kao i svi smrtnici. I naravno, odgovornost prema biračima a ne glavonji stranke(retko kad u ženkom rodu). Ako neko ima bolji predlog nek se oglasi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija