To je poručeno na javnom slušanju Odbora za prava deteta na temu "Neophodnost uvođenja dnevnog boravka za decu u sukobu sa zakonom, roditeljima, školom ili zajednicom i osnivanja posebne ustanove namenjene lečenju i osposobljavanju".
Ministarka za brigu o porodici i demografiju Jelena Žarić Kovačević rekla je da je tema slušanja veoma važna i osetljiva budući da je reč o deci koja su iz nekog razloga načinila pogrešan korak, a koje je potrebno vratiti na pravi put.
"Danas smo ovde da se bavimo jako važnom temom, jako osetljivom temom, da govorimo o deci koja su iz različitih razloga došla u sukob sa porodicom, sa zajednicom, sa zakonom, o deci koju sistem često vidi tek nakon što pogreše nešto u životu, o deci koja neretko dolaze pred institucije, dakle tek kada naprave pogrešan korak", rekla je Žarić Kovačević.
Ona je naglasila da se mora imati svest da ta deca nisu prestupnici po svojoj prirodi, već su najčešće žrtve vrlo složenih porodičnih, društveno-ekonomskih okolnosti ili u nekim slučajevima i zdravstvenih problema.
"Svi smo apsolutno saglasni sa tim da zajednički u tesnoj saradnji apsolutno svih sektora moramo da učinimo sve što možemo da se popravi ukupan kvalitet pre svega poštovanja dečjih prava, koja su proklamovana Konvencijom Ujedinjenih nacija o pravima deteta, ali i drugim aktima. To se odnosi na svu decu", rekla je ona.
Društvo u Srbiji, ističe, mora da kreira sistemsko rešenje problema, odnosno da stvori sistem koji vidi, razume i aktivno pomaže svoj deci koja imaju problem da se vrate na pravi put.
Prema njenim rečima, nijedno dete ne sme biti beznadežno i prepušteno samo sebi.
Navela je da je prema poslednjim raspoloživim podacima iz 2022. godine Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, na evidenciji Centara za socijalni rad bilo ukupno 14.219 maloletnika sa problemima u ponašanju i u sukobu sa zakonom.
"Udeo maloletnika koji imaju manje od 14 godina i nalaze se ispod starosne granice krivične odgovornosti u ovom broju konstantno je visok i iznosi 17,7 odsto", upozorila je Žarić Kovačević.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić rekao je da njegova institucija sa velikim zadovoljstvom prati i podržava uvođenje dnevnog boravka za decu koja imaju sukob sa roditeljima, školom, zajednicom i sa svojim vršnjacima.
Napomenuo je da je najveći oblik ili najčešći oblik nasilja kod dece upravo međuvršnjačko nasilje.
"Ono što je najstrašnije, to je tolerancija na nasilje kod dece u porastu. U porastu je za 10 odsto, a 51,9 odsto dece čak i opravdava nasilje", naveo je Pašalić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar