
U Srbiji vojska prodaje pse za 500 dinara, dok u Nemačkoj pas ima penziju od 75 evra i negu
U Srbiji je prašinu digla rasprodaja ostarelih vojnih pasa za po 500 dinara, dok je situacija potpuno drugačija u Nemačkoj.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Beks je trebalo da bude pas čuvar, ali rekli su da je za to previše mekan, nežan i pospan. Baš takvog je htela Ramona Bernhard, piše Dojče vele.
"Znala sam da neću istreniranog psa čuvara. Opasnost i odgovornost su mi tu preveliki", kaže Bernhard.
Ona je, inače, majorka, komanduje jednom četom u vojnoj policiji. Kad je Beks otpao iz službe, Bernhard se prijavila da ga usvoji.
Ali, dotle je bilo nekoliko koraka. Pre svega, morala je da se prijavi školi za službene pse u Ulmenu i tamo prođe nedelju dana obuke, polaže praktični i teorijski ispit.
Zvanično, taj ovčar zauvek ostaje pas Bundesvera. Sme da ide s oficirkom na posao i uživa u kasarni. Ponekad džogira sa vojnicima. Ali onda sa njom ide kući. Bundesver plaća troškove veterinara i 75 evra mesečne penzije za psa.
"Dobitna kombinacija za sve. Posebno za psa", ispričala je Bernhard za zvanični sajt nemačkog Bundesvera.
Pas za 500 dinara
Malo drugačije stvari stoje u Srbiji, sudeći po oglasu koji je nedavno objavila kasarna "Knjaz Miloš" u Nišu. Nudilo se 25 "rashodovanih i suvišnih" pasa na slobodnu prodaju - po ceni od 400 do 3.000 dinara. To je podiglo prašinu u javnosti i izazvalo komentare u kojima se takva rasprodaja pasa poredi s buvljakom i čak dovodi u pitanje dobrobit životinja.
Ministarstvo odbrane se branilo od optužbi.
"Upravo zbog želje da se psi koji više nisu sposobni za vojnu službu što pre udome kao kućni ljubimci i ostatak života provedu okruženi pažnjom i ljubavlju, njihova prodajna cena je simbolična", saopštili su.
Tvrde da često pse uzmu njihovi bivši vodiči ili drugi vojnici. Ali, oglas je otvoren za sve.
U saopštenju Ministarstva stoji da su ti nemački i belgijski ovčari - i pokoji šarplaninac i labrador - došli u godine za penziju odlukom veterinara. I da su bili tragači, čuvari i zaštitni psi.
To je pak privuklo nove komentare - kako može zaštitni pas, treniran za napad, da dođe kod bilo koga? Pas nenaviknut na civilni život ili decu. Zar to nije opasno?
Kako to rade Nemci
Da bismo to razjasnili, telefoniramo u Ulmen kod Koblenca, gde je Škola za službene pse nemačke armije. Na vezi je potpukovnik Danijel Hojhert, zamenik komandanta. Odgovara vojnički kratko i jasno. Kaže, Bundesver ne prodaje "pse van službe" - to su penzionisani ili "rashodovani" psi koji su ranije služili.
"Mi odgajamo i obučavamo pse. Dešava se da neki ne ispunjavaju vrlo stroge kliničke uslove za vojsku, a inače im ništa ne fali. Takve vojska može da proda kad su vrlo mladi, do godinu dana. Ali nikako ne prodajemo pse nakon što su služili Saveznoj Republici Nemačkoj", kaže on.
Odluku o penziji donosi veterinar. Pas ostari, postane trom, zubi se klate, dolaze hronične bolesti. Ili jednostavno padne na godišnjem testu. Ili, kao Beks, ispostavi da je previše stidljiv za vojnog psa.
Vodič uglavnom preuzme brigu o psu
"Prva opcija nam je da bivši vodič preuzme tog psa, dok Ministarstvo odbrane plaća mesečnu naknadu i troškove veterinara. To je dobrovoljno. Ali, većina vodiča to uradi", kaže potpukovnik.
Ako vodič neće ili ne može, recimo jer u službi mora da uzme novog psa, onda se traži neki drugi vojnik ili civil da udomi penzionera.
"Tu imamo dugu listu zainteresovanih. Pišemo im, oni dolaze, procenjujemo da li pašu uz psa, da li se slažu. Ako sve uspe, potpisujemo ugovor", dodaje Hojhert.
Ali, to važi za pse tragače, a ne za zaštitne pse. Oni se nikako ne daju osobama koje nisu prošle posebne obuke.
"Ti psi uče da napadnu napadača i ugrizu. Civil nema kvalifikacije da se odnosi prema njemu, da ga smiri kad se oseća ugroženo. Civilni vlasnici pasa nemaju obavezu da budu obučeni za to", dodaje on.
Penzija za pse
U svakom slučaju, pas doživotno ostaje vlasništvo vojske. To znači da vojska plaća, ali i da može da oduzme psa - ako se dozna da se drži u lošim uslovima kod udomitelja.
Koliko tako udomljenih pasa ima? Vojna tajna, kaže potpukovnik Hojhert. Ipak, otprilike navodi da ih trenutno ima par stotina. Nekolicina koja iz raznih razloga nije udomljena i dalje je u kasarni u Ulmenu. Drže ih na "milostinji". Nemci za to imaju izraz "Gnadenbrot", nekada korišćen za odnos prema konjima koji više nisu od koristi.
Vojnička terminologija je stroga, baš kao i u Srbiji. Ali, "milostinja" samo znači da penzioner koji nije udomljen ima hranu, šetnje i negu, kao i pas u službi.
Inače, sličan je odnos u Nemačkoj i prema policijskim psima. Javni servis MDR pisao je o Gustavu, psu-tragaču koji se nedavno penzionisao. Gustav je bio prvi pas treniran da otkriva ljude u pokrajini Saksonija-Anhalt. I naradio se! Za deset godina 243 puta išao je u akciju. Svojim nosom pronašao je 23 nestale osobe i 17 begunaca od zakona.
Policijski psi u penziji takođe obično ostaju kod vodiča, kojima pokrajina dodaje 75 evra na platu i plaća veterinarske troškove. Kao penzija za psa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Sekulić: U procesu restitucije je još 5.000 predmeta
19.07.2025.•
0
Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić izjavio je da restituciju u Srbiji ulazi u završnu fazu.
FOTO Luksuznu robu obavezno prijaviti: Na beogradskom aerodromu zaplenjeni Birkin torba, Roleks...
19.07.2025.•
0
U samo dva slučaja zabeležena prethodnih dana na beogradskom aerodromu, zaplenjena je neprijavljena roba vredna gotovo 40.000 evra.
Pritvoren Igor Popović, zamenik direktora Kancelarije za KiM, obavešten i Brisel
18.07.2025.•
0
Zamenik direktora Kancelarije za Kosovo u vladi Srbije, Igor Popović, uhapšen je danas od strane policije na graničnom prelazu u Brnjaku.
Rektor Đokić: Univerzitetski profesori nisu ti koji žele da ruše državu
18.07.2025.•
4
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić izjavio je da u narednom peridu očekuje novi sastanak sa premijerom Đurom Macutom i vladom Srbije, navodeći da još uvek nisu ispunjena najmanje tri zahteva akademske zajednice,
Ispred tunela Munjino brdo za sada dežuraju tri medicinske sestre, od lekara se još niko nije prijavio
18.07.2025.•
4
Na novootvorenoj deonici autoputa od Pakovraća do Požege počela su i dežurstva medicinskih timova.
VIDEO Kokanović: Projekat "Jadar" se odvija neometano, sutra protest u Loznici
18.07.2025.•
1
Aktivista udruženja "Ne damo Jadar" Zlatko Kokanović izjavio je da se projekat "Jadar" kompanije "Rio Tinto" neometano odvija "ispod žita".
FOTO Vučević i Pastor potvrdili koaliciju na Paliću: Ostajemo ujedinjeni i posvećeni ostvarenju istog cilja
18.07.2025.•
2
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević izjavio je, nakon sastanka sa koalicionim partnerom, predsednikom Saveza vojvođanskih Mađara Balintom Pastorom, da ostaju ujedinjeni i posvećeni ostvarivanju istog cilja.
U Užicu nije sazvana vanredna sednica skupštine - reagovala Odbornička grupa "Užička republika"
18.07.2025.•
0
Odbornička grupa "Užička Republika" saopštila je da je predsednik skupštine Dragoljub Stojadinović odbio da sazove vanrednu sednicu na kojoj bi se govorilo o narušenoj bezbednosti u Užicu.
Profesor o virusu hepatitisa A u smrznutim malinama iz Srbije: Nije se vodilo računa o higijeni
18.07.2025.•
2
Profesor Poljoprivrednog fakulteta Novica Miletić rekao je, povodom slučaja virusa hepatitisa A u smrznutim malinama, uvezenim u Nemačku iz Srbije, da je neophodno da se u celom procesu proizvodnje vodi briga o higijeni.
U Srbiji dobrotvor - u Nemačkoj osuđen za utaju poreza
18.07.2025.•
3
Zbog utaje poreza u milionskom iznosu, jedan građevinski preduzetnik iz Berlina, poreklom iz Srbije, osuđen je na kaznu zatvora od pet godina.
Inženjeri traže od ministarke građevinarstva da se založi protiv rušenja dve hale Beogradskog sajma
18.07.2025.•
1
Društvo građevinskih konstruktera Srbije apelovalo je na ministarku građevinarstva Aleksandru Sofronijević da se svojim autoritetom založi za očuvanje konstrukcija Hale 2 i Hale3 Beogradskog sajma.
VIDEO: Održano javno slušanje o Nacrtu zakona o biračkom spisku
18.07.2025.•
0
U Skupštini Srbije održano je javno slušanju o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o jedinstvenom biračkom spisku.
Studentkinja koju je kolima udarila devojka koju Vučić želi da pomiluje: Jezivo, mogla sam da umrem
18.07.2025.•
2
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će abolirati 25-godišnju devojku koja je osumnjičena za pokušaj ubistva, kada je automobilom u januaru naletela na studentkinju tokom protesta na Novom Beogradu.
Tužilac Marković podržao najavu pomilovanja devojke koja je autom udarila studentkinju na Novom Beogradu
18.07.2025.•
14
Zamenik glavnog javnog tužioca VJT u Beogradu Miodrag Marković podržao je najavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će pomilovati devojku koja je tokom blokade saobraćaja na Novom Beogradu naletela na studentkinju.
Narodni poslanik tužio predsednika države zbog uvrede: Tužba odbačena, Vučić ima poslanički imunitet
18.07.2025.•
2
Treći osnovni sud u Beogradu je odbacio tužbu za uvredu, koju je poslanik i odbornik Narodnog pokreta Srbije iz Niša, Đorđe Stanković, podneo protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Dom zdravlja Čačak o dežurstvima na deonici Pakovraće-Požega: Zbog bezbednosti putnika i saobraćajnih nezgoda
18.07.2025.•
0
Dom zdravlja Čačak saopštio je da je zbog bezbednosti putnika u toku letnje sezone uvedena treća smena u ambulanti Parmenac.
Efektiva: Ubuduće plaćanje i parkinga u Beogradu preko Alta banke
18.07.2025.•
1
Udruženje potrošača Efektiva objavilo je da Parking servis Beograd od avgusta prebacuje mesečne uplate za garažna mesta na račun u Alta banci.
Uhapšene dve osobe u Beogradu: Policija im u stanu pronašla 50 kg marihuane i dva pištolja
18.07.2025.•
1
Policijski službenici Policijske uprave za grad Beograd su u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom zaplenili veću količinu droge i uhapsili dve osobe.
EP pokrenuo proceduru usvajanja rezolucije o Srbiji: O nasilju nad demonstrantima
18.07.2025.•
5
Evropski parlament pokrenuo je proceduru za usvajanje rezolucije o Srbiji pod nazivom "Talasi nasilja i kontinuirana upotreba sile nad demonstrantima u Srbiji", na incijativu više političkih grupa iz te institucije.
Policijsko nasilje tokom protesta: "Krug nekažnjivosti" u kome svi doprinose tome da niko ne odgovara
18.07.2025.•
10
Centar za istraživačko novinarstvo Srbije objavio je da je analizom društvenih mreža i medija zabeležio više od 30 primera prekomerne upotrebe sile policije od vidovdanskog protesta.
Komentari 7
NN
Patuljak
NN
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar