
U Srbiji vojska prodaje pse za 500 dinara, dok u Nemačkoj pas ima penziju od 75 evra i negu
U Srbiji je prašinu digla rasprodaja ostarelih vojnih pasa za po 500 dinara, dok je situacija potpuno drugačija u Nemačkoj.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Beks je trebalo da bude pas čuvar, ali rekli su da je za to previše mekan, nežan i pospan. Baš takvog je htela Ramona Bernhard, piše Dojče vele.
"Znala sam da neću istreniranog psa čuvara. Opasnost i odgovornost su mi tu preveliki", kaže Bernhard.
Ona je, inače, majorka, komanduje jednom četom u vojnoj policiji. Kad je Beks otpao iz službe, Bernhard se prijavila da ga usvoji.
Ali, dotle je bilo nekoliko koraka. Pre svega, morala je da se prijavi školi za službene pse u Ulmenu i tamo prođe nedelju dana obuke, polaže praktični i teorijski ispit.
Zvanično, taj ovčar zauvek ostaje pas Bundesvera. Sme da ide s oficirkom na posao i uživa u kasarni. Ponekad džogira sa vojnicima. Ali onda sa njom ide kući. Bundesver plaća troškove veterinara i 75 evra mesečne penzije za psa.
"Dobitna kombinacija za sve. Posebno za psa", ispričala je Bernhard za zvanični sajt nemačkog Bundesvera.
Pas za 500 dinara
Malo drugačije stvari stoje u Srbiji, sudeći po oglasu koji je nedavno objavila kasarna "Knjaz Miloš" u Nišu. Nudilo se 25 "rashodovanih i suvišnih" pasa na slobodnu prodaju - po ceni od 400 do 3.000 dinara. To je podiglo prašinu u javnosti i izazvalo komentare u kojima se takva rasprodaja pasa poredi s buvljakom i čak dovodi u pitanje dobrobit životinja.
Ministarstvo odbrane se branilo od optužbi.
"Upravo zbog želje da se psi koji više nisu sposobni za vojnu službu što pre udome kao kućni ljubimci i ostatak života provedu okruženi pažnjom i ljubavlju, njihova prodajna cena je simbolična", saopštili su.
Tvrde da često pse uzmu njihovi bivši vodiči ili drugi vojnici. Ali, oglas je otvoren za sve.
U saopštenju Ministarstva stoji da su ti nemački i belgijski ovčari - i pokoji šarplaninac i labrador - došli u godine za penziju odlukom veterinara. I da su bili tragači, čuvari i zaštitni psi.
To je pak privuklo nove komentare - kako može zaštitni pas, treniran za napad, da dođe kod bilo koga? Pas nenaviknut na civilni život ili decu. Zar to nije opasno?
Kako to rade Nemci
Da bismo to razjasnili, telefoniramo u Ulmen kod Koblenca, gde je Škola za službene pse nemačke armije. Na vezi je potpukovnik Danijel Hojhert, zamenik komandanta. Odgovara vojnički kratko i jasno. Kaže, Bundesver ne prodaje "pse van službe" - to su penzionisani ili "rashodovani" psi koji su ranije služili.
"Mi odgajamo i obučavamo pse. Dešava se da neki ne ispunjavaju vrlo stroge kliničke uslove za vojsku, a inače im ništa ne fali. Takve vojska može da proda kad su vrlo mladi, do godinu dana. Ali nikako ne prodajemo pse nakon što su služili Saveznoj Republici Nemačkoj", kaže on.
Odluku o penziji donosi veterinar. Pas ostari, postane trom, zubi se klate, dolaze hronične bolesti. Ili jednostavno padne na godišnjem testu. Ili, kao Beks, ispostavi da je previše stidljiv za vojnog psa.
Vodič uglavnom preuzme brigu o psu
"Prva opcija nam je da bivši vodič preuzme tog psa, dok Ministarstvo odbrane plaća mesečnu naknadu i troškove veterinara. To je dobrovoljno. Ali, većina vodiča to uradi", kaže potpukovnik.
Ako vodič neće ili ne može, recimo jer u službi mora da uzme novog psa, onda se traži neki drugi vojnik ili civil da udomi penzionera.
"Tu imamo dugu listu zainteresovanih. Pišemo im, oni dolaze, procenjujemo da li pašu uz psa, da li se slažu. Ako sve uspe, potpisujemo ugovor", dodaje Hojhert.
Ali, to važi za pse tragače, a ne za zaštitne pse. Oni se nikako ne daju osobama koje nisu prošle posebne obuke.
"Ti psi uče da napadnu napadača i ugrizu. Civil nema kvalifikacije da se odnosi prema njemu, da ga smiri kad se oseća ugroženo. Civilni vlasnici pasa nemaju obavezu da budu obučeni za to", dodaje on.
Penzija za pse
U svakom slučaju, pas doživotno ostaje vlasništvo vojske. To znači da vojska plaća, ali i da može da oduzme psa - ako se dozna da se drži u lošim uslovima kod udomitelja.
Koliko tako udomljenih pasa ima? Vojna tajna, kaže potpukovnik Hojhert. Ipak, otprilike navodi da ih trenutno ima par stotina. Nekolicina koja iz raznih razloga nije udomljena i dalje je u kasarni u Ulmenu. Drže ih na "milostinji". Nemci za to imaju izraz "Gnadenbrot", nekada korišćen za odnos prema konjima koji više nisu od koristi.
Vojnička terminologija je stroga, baš kao i u Srbiji. Ali, "milostinja" samo znači da penzioner koji nije udomljen ima hranu, šetnje i negu, kao i pas u službi.
Inače, sličan je odnos u Nemačkoj i prema policijskim psima. Javni servis MDR pisao je o Gustavu, psu-tragaču koji se nedavno penzionisao. Gustav je bio prvi pas treniran da otkriva ljude u pokrajini Saksonija-Anhalt. I naradio se! Za deset godina 243 puta išao je u akciju. Svojim nosom pronašao je 23 nestale osobe i 17 begunaca od zakona.
Policijski psi u penziji takođe obično ostaju kod vodiča, kojima pokrajina dodaje 75 evra na platu i plaća veterinarske troškove. Kao penzija za psa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Crna Gora uvodi sedmočasovno radno vreme, u Srbiji to malo verovatno: Ko je za, a ko protiv
29.05.2025.•
0
Prošle nedelje premijer Crne Gore Milojko Spajić izjavio je da su "blizu rešenja u vezi sa uvođenjem sedmočasovnog radnog vremena".
Tužilaštvo: Predmet o 15. martu u Beogradu strogo poverljiv
29.05.2025.•
0
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal (JTOK) saopštilo je da je predmet "u vezi dešavanja" 15. marta na protestu građana u Beogradu zavedene pod oznakom "Strogo poverljivo".
Profesor Pravnog nakon dogovora sa studentima: Mi nismo dali njih, naša deca nisu dala nas
29.05.2025.•
0
Nastavno-naučno veće Pravnog fakulteta u Beogradu postiglo je dogovor sa studentima o proširenoj konsultativnoj nastavi.
UNS osudilo napad na novinarku u Kragujevcu, kazniti napadača
29.05.2025.•
0
Udruženje novinara Srbije osudilo je napad na novinarku Glasa Šumadije Nikoletu Jošović dok je u Kragujevcu snimala akciju građana koji su protestovali ispred štanda Srpske napredne stranke.
Ruska obaveštajna služba: Srbija i dalje šalje Kijevu municiju za ubijanje ruskih vojnika i civila
29.05.2025.•
8
Spoljna obaveštajna služba Rusije optužila je Srbiju da nastavlja da snabdeva Ukrajinu municijom, navodeći da je svrha tih isporuka "ubijanje i sakaćenje ruskih vojnika i civila".
Saslušano oko 170 građana zbog zvučnog topa
29.05.2025.•
1
Oko 170 građana saslušano je u predistražnom postupku povodom zvuka koji je 15. marta oko 19.11 izazvao paniku na studentskom protestu u Beogradu, u Ulici kralja Milana.
U Kragujevcu napadnuta novinarka Glasa Šumadije kod štanda SNS
29.05.2025.•
0
Novinarka portala Glas Šumadije Nikoleta Jošović napadnuta je u centru Kragujevca dok je izveštavala sa protesta građana kod štanda Srpske napredne stranke, preneo je taj medij.
Vuković (SSSS): Vučić onemogućava socijalni dijalog, studenti su nada sindikata
29.05.2025.•
1
Potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Duško Vuković kaže da predsednik Srbije Aleksandar Vučić "sprovodi pritisak na sve učesnike u pregovorima oko utvrđivanja minimalne zarade".
Pripadnici islamske zajednice u Srbiji imaju pravo na četiri neradna dana tokom Kurban-bajrama
29.05.2025.•
0
Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici preporuku po kojoj pripadnici islamske zajednice imaju pravo na četiri neradna dana tokom Kurban-bajrama, jednog od dva najveća islamska praznika.
Protest "Hoćemo izbore" sutra u Beogradu: Objavljen program
29.05.2025.•
4
Studenti u blokadi najavili su protest pod nazivom "Hoćemo izbore" za sutra, 30. maj u Beogradu.
Svi predsednikovi ljudi: Koga je Vučević zamenio na mestu Vučićevog savetnika?
29.05.2025.•
2
Miloš Vučević, predsednik SNS, koji je imenovan za savetnika predsednika Srbije za regionalna pitanja, zamenio je Adama Šukala koji je na tom mestu bio od 15. marta 2023.
Ništa od Skupštine Kosova ni iz 23. puta
29.05.2025.•
0
Skupština Kosova ni danas, iz 23. puta, nije konstituisana jer nije bilo kvoruma za formiranje komisije za tajno glasanje za predsednika parlamenta, prenosi Kossev.
Beogradski metro: Kinezi i Francuzi nemaju potrebne licence za projektovanje
29.05.2025.•
2
Preduzeće "Beogradski metro i voz" nije dobilo dozvolu da izvodi radove na izgradnji jednog od objekata depoa na Makišu.
Više od 20 Rusa i Belorusa već mesecima žive u Novom Sadu i drugim delovima Srbije kao apatridi
29.05.2025.•
0
Više od 20 Rusa i Belorusa koji žive u Srbiji već mesecima su apatridi pošto su se odrekli svog originalnog državljanstva da bi dobili državljanstvo Srbije.
Nadoknada nastave počela na 57 fakulteta i dva univerziteta
29.05.2025.•
0
Prema podacima Nacionalnog tela za akreditaciju od pre dva dana, 57 fakulteta i dva univerziteta počeli su sa nadoknadom nastave.
Miloš Vučević ima novu funkciju: Sada je Vučićev savetnik
29.05.2025.•
43
Donedavni premijer Miloš Vučević, ujedno i predsednik Srpske napredne stranke, imenovan je za savetnika predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Milić: Studentski protesti pokazali da je opozicija deo problema, uvek isti ljudi i ista opravdanja
29.05.2025.•
8
Predsednik Pokreta za decentralizaciju Srbije Dragan Milić izjavio je da su izbori jedino rešenje izlaska iz ovako duboke društvene krize.
Danci u penziju sa 70 godina, Srbija se polako primiče toj granici: Naši stari nisu zdravi kao Danci
29.05.2025.•
13
Vest da je Danska produžila granicu za odlazak u starosnu penziju na 70 godina izazvala je veliku pažnju u našoj javnosti, jer su mnogi u tome videli i našu budućnost.
Povlači se fen zbog rizika od strujnog udara
29.05.2025.•
0
Sa tržišta se povlači fen za kosu robne marke Esperanza model EBH003P.
Zašto Vučić neće da raspiše izbore?
29.05.2025.•
34
Zašto Aleksandar Vučić, protivno svojim navikama, odbija da raspiše izbore? Nemački list "Frankfurter algemajne cajtung" pokušava da ponudi odgovor.
Komentari 7
NN
Patuljak
NN
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar