Snima nas 200.000 kamera, većina nepropisno

Građani Srbije svakodnevno su u objektivu najmanje 200.000 kamera, koje su postavljene na ulicama, ulazima, javnim zdanjima, pa čak i na privatnim kućama.

Građani Srbije svakodnevno su u objektivu najmanje 200.000 kamera, koje su postavljene na ulicama, ulazima, javnim zdanjima, pa čak i na privatnim kućama. Nijedna od njih, međutim, nije propisno postavljena, jer Srbija nema zakon koji reguliše oblast video-nadzora.

Precizni podaci o broju uređaja za snimanje, koji prate kretanje građana, ne postoje. Procene govore da je samo u glavnom gradu instalirano oko 100.000 kamera, a bitno drugačije nije ni u ostalim većim gradovima.

"Veliki brat" motri bukvalno na sve - ulice, ulaze, parkinge, garaže, parkove, škole, čekaonice, pa čak i autobuse. U strahu od kriminalaca i vandala, zaboravlja se da "svevideće oko", vireći na ulaze i prostorije, osim privatnosti, krši i - zakon. Na ovaj problem u svom izveštaju o radu nedavno je upozorio i poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Rodoljub Šabić.

"Video-nadzor nije uređen nijednom odredbom, osim opšteg Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, koji je nedovoljan. Moja kancelarija je uputila Vladi i nacrt novog propisa, koji bi trebalo da popuni prazninu koja postoji u ovoj oblasti. Ovaj tekst, međutim, nikada nije stigao u skupštinsku proceduru. U međuvremenu, na nas motre desetine hiljada kamera a da ne znamo ni ko nas snima, za šta se snimci koriste, čuvaju, niti ko ima pristup ovom materijalu", kaže Šabić za "Novosti". Poverenik podseća da je za "čisto" snimanje potrebna saglasnost osobe koja je pred kamerom, što je nemoguće obezbediti, ili jasan propis, koga trenutno nema.

"U predlogu zakona, koji čeka na glasanje u Skupštini, jasno smo predvideli kada i na koji način može da se koristi video-nadzor. U dodiru sa video-materijalom mogu da budu samo ovlašćena lica, a snimci bi trebalo da se deponuju na bezbednim mestima. Potrebno je i da se jasno odredi vreme čuvanja snimaka, kao i način brisanja", kaže Dragiša Jovanović iz Udruženja za fizičko-tehničko obezbeđenje Privredne komore Srbije. On napominje i da postoje i dobre strane video-nadzora, zahvaljujući kome veliki broj provalnika i lopova odustaje od ulaska u objekte i od drugih dela.

Srbija je gotovo jedina zemlja u regionu koja nije rešila ovo pitanje. Jedine legalne u zemlji su kamere koje pokrivaju saobraćaj.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Justicija

    08.04.2012 12:06
    Slazem se sa komentarom Anonomusa
    Nista tu nije nepropisno
    da postoji zakon onda bi moglo da bude nepropisno
    u ovom slucaju gde nema zakona nije jer isto nije regulisano
  • 04.04.2012 14:18
    Ako ne postoji propis koji reguliše ovu oblast, onda nisu sve "nepropisne", već je svaka legalno postalvjena.
  • z

    04.04.2012 12:52
    200001 kamera
    treba da uračunate i ovu Nemanje Mirosavljeva ;)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija