BIRODI: EU da uvede sankcije lokalnim funkcionerima koji nisu ispunili obaveze na sprečavanju korupcije
BIRODI je saopštio da veliki broj lokalnih samouprava u prethodnih šest godina nije ispunio veliki broj obaveza iz Akcionog plana za Poglavlje 23, u okviru evrointegracija, koje se odnose na sprečavanje korupcije.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) je zbog toga zatražio uvođenje ciljanih sankcija Evropske unije (EU) protiv odgovornih lokalnih funkcionera u Srbiji, navodeći da je rok za usvajanje lokalnih antikorupcijskih planova bio četvrti kvartal 2020. godine.
"Prema podacima Agencije za borbu protiv korupcije do 20. januara 2026. godine, samo 118 od 145 gradova i opština (81,38 odsto) usvojilo je lokalni antikorupcijski plan, dok je 26 lokalnih samouprava izvestilo Agenciju za sprečavanje korupcije da nisu izradile plan", navela je ta organizacija.
Opština Smederevska Palanka, kako su dodali, nikada nije dostavila nikakve podatke, a od usvojenih planova, svega 101 (85,59 odsto) izrađen je u skladu sa predviđenim modelom tih planova, dok su ostali delimično ili potpuno neusklađeni.
BIRODI smatra da je još alarmantnije stanje sa telom za praćenje sprovođenja lokalnih antikorupcijskih planova, navodeći da su samo 43 lokalne samouprave formirale takvo telo.
"Od toga samo 29 uglavnom u skladu sa modelom Agencije. Mnoge opštine i gradovi formirali su tela bez učešća civilnog društva, bez javnog konkursa ili čak isključivo od zaposlenih i izabranih funkcionera u lokalnoj samoupravi, što je direktno suprotno preporukama i standardima", navodi se.
Među gradovima koji nemaju antikorupcijske mehanizme su Beograd kao glavni grad i Niš, grad u kojem je nastao model antikorupcijskog tela koji je BIRODI inicirao.
"Ove činjenice jasno pokazuju sistematsko zanemarivanje i opstrukciju antikorupcijskih mera na lokalnom nivou tokom šest godina. Odgovorni za ovakvo stanje su gradonačelnici, predsednici opština, načelnici opštinskih i gradskih samouprava, kao i predsednici opštinskih i gradskih skupština koji su bili na funkcijama u periodu 2020-2026. godine", dodaje se u saopštenju.
Prema oceni BIRODI-ja, oni su nosioci izvršne i zakonodavne vlasti na lokalu i direktno su odgovorni za neusvajanje ili neosnivanje kvalitetnih antikorupcijskih planova i nezavisnih antikorupcijskih tela.
"Neuspeh u sprovođenju ovih mera predstavlja ozbiljno kršenje obaveza iz procesa pristupanja Evropskoj uniji, slabljenje vladavine prava i omogućavanje korupcije na lokalnom nivou, gde građani najdirektnije osećaju posledice (javne nabavke, urbanizam, komunalne usluge, zapošljavanje, netransparentno trošenje javnog novca)", dodaje se.
Ta organizacija je od Evropske komisije i Evropskog parlamenta zatražila da uvede ciljane sankcije (zabranu putovanja u zemlje EU i zamrzavanje eventualne imovine u EU) protiv svih koji su u periodu 2020-2026. godine obavljali visoke gradske i opštinske funkcije u mestima u kojima nisu usvojeni takvi planovi ili formirana tela za praćenje.
Zatražili su i da te evropske institucije u narednim izveštajima o napretku Srbije jasno označe ovaj segment kao "kritičan neuspeh u borbi protiv korupcije na lokalnom nivou", dodajući da EU "ne sme više da zatvara oči pred sistematskim opstruisanjem antikorupcijskih reformi na lokalu".
"Ako lokalna vlast ne želi da sprečava korupciju, onda mora snositi ličnu odgovornost. Sankcije prema pojedincima koji su direktno krivi za ovakvo stanje predstavljaju jedan od retkih efikasnih mehanizama pritiska za stvarne promene", ocenio je BIRODI.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Mnogo puta najavljivan: Koliko je verovatan obavezni vojni rok od decembra ove ili marta 2027?
19.04.2026.•
0
Redovno služenje vojnog roka moglo bi da počne 1. marta 2027, najavio je predsednik Aleksandar Vučić, dok je ministar odbrane Bratislav Gašić prethodno poručio da će služenje vojnog roka početi u decembru ove ili u martu
Rudarstvo u Srbiji i regionu moderni oblik kolonijalizma - korist mahom imaju kompanije
19.04.2026.•
1
Projekti rudarenja na Zapadnom Balkanu prerasli su u ozbiljan test za vladavinu prava i stanje demokratije, pa se naš region suočava sa modernim oblikom kolonijalizma.
Pre 13 godina potpisan Briselski sporazum: I dalje ništa od ZSO
19.04.2026.•
3
Na današnji dan 2013. godine potpisan je Prvi sporazum o principima koji regulišu normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, poznat i kao Briselski sporazum.
Profesor Vučićević: Istraživanja pokazuju - SNS ne bi mogla da ostvari sigurnu pobedu na izborima
19.04.2026.•
9
Profesor na Fakultetu političkih nauka u Beogradu Dušan Vučićević ocenio je kako istraživanja trenutno pokazuju da SNS ne može da ostvari pobedu, barem ne sigurnu, na parlamentarnim izborima.
Evroposlanica: EU ne razmišlja da uskrati pare Srbiji samo zbog Mrdićevih zakona - problemi mnogo dublji
19.04.2026.•
17
Poslanica Evropskog parlamenta Irena Joveva izjavila je da se o potencijalnom uskraćivanju finansijskih sredstava EU Srbiji ne razmišlja samo zbog spornih izmena pravosudnih zakona, već da su problemi mnogo dublji.
Agencija za bezbednost saobraćaja apeluje: Opreznije u vožnji zbog većeg broja motociklista na putevima
19.04.2026.•
1
Agencija za bezbednost saobraćaja apelovala je na sve učesnike u saobraćaju da pokažu dodatnu pažnju, odgovornost i međusobno uvažavanje zbog pojačanog prisustva motociklista i mopedista na putevima u Srbiji.
Sofronijević o dva slučaja iskakanja voza u tri dana: Na pruzi Beograd - Subotica nije bilo greške
19.04.2026.•
2
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević izjavila je da na pruzi Beograd-Subotica nije bilo nikakve greške kao i da su svi sistemi u funkciji pruge radili kako treba.
Udruženje vozača trotineta: Električni trotineti se često pogrešno posmatraju kao igračke
19.04.2026.•
6
Nesreća koja se dogodila kod Novog Pazara, u kojoj je učestvovao trotinet, i u kojoj je poginula 16-godišnja devojčica koja je njime upravljala, ponovo je otvorila pitanja bezbednosti i odgovornosti u saobraćaju.
Bratina, Glišić i Dačić: Ministri koji su najviše doprineli imidžu Vučićeve vlade
19.04.2026.•
10
Članovi Vlade slabo su se isticali u prethodnih godinu dana, jer sve sektore pokriva njen neformalni šef, predsednik države Aleksandar Vučić.
Mladi informatičari iz Srbije osvojili devet medalja na takmičenju u Bugarskoj
19.04.2026.•
2
Mladi informatičari iz Srbije osvojili su devet medalja na 17. takmičenju International Advanced Tournament in Informatics - IATI, koje je održano 16. i 17. aprila.
Pucnjava u kladionici u Mirijevu: Ranjen radnik, napadač uhapšen
18.04.2026.•
0
Policija je uhapsila napadača koji je u sportskoj kladionici u Mirijevu ranio radnika kladionice.
U Beogradu održan skup podrške putu Srbije u EU
18.04.2026.•
5
Forum mladih Evropskog pokreta u Srbiji organizovao je danas u Beogradu skup sa kog je poručeno da Srbija treba da nastavi proces evrointegracija.
Istraživanje: Mladi pokazuju veći stepen međuetničke solidarnosti nego ranije
18.04.2026.•
2
Istraživanje pod nazivom "Međuetnička solidarnost mladih" pokazalo je da mladi pokazuju mnogo veći stepen tolerancije prema etničkim grupama nego što je to bilo u ranijim generacijama.
Od početka godine otkriveno skoro 13.000 pijanih vozača
18.04.2026.•
3
Od početka godine, u kontroli saobraćaja, otkriveno je skoro 13.000 prekršaja upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola, što je više nego prošle godine u istom periodu.
AMSS: Kamioni na Batrovcima čekaju dva sata
18.04.2026.•
0
Teretna vozila na graničnom prelazu Batrovci ka Hrvatskoj čekaju na izlazu iz Srbije oko dva sata.
ANEM: Policija prikriva odgovornost za nečinjenje prilikom napada na ekipu N1 ispred Skupštine
18.04.2026.•
3
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija irazila je podršku zaposlenima na N1 Maji Nikolić i Ivanu Pavloviću u njihovim primedbama na zaključke Službe unutrašnje kontrole MUP-a i insistiranju da se dođe do istine.
EPS će koristiti veštačku inteligenciju za unapređenje poslovanja
18.04.2026.•
21
Izvršna direktorka za IT i digitalizaciju u EPS-u Katarina Andrejević izjavila je da je u toku izrada studije o primeni veštačke inteligencije (AI) koja će ukazati na potencijale za unapređenje poslovanja te kompanije.
Studenti napadnuti kod Kraljeva tokom akcije "Student u svakom selu"
18.04.2026.•
7
Studenti u blokadi izjavili su da su napadnuti u Vitanovcu kod Kraljeva, tokom svoje akcije "Student u svakom selu". Kako javlja Nova, došlo je do verbalnog i fizičkog sukoba, a intervenisala je i policija.
Komentari 13
Nikola
Vlada
Te za ovo ,te za ono,te za Peru ,te za Miku, Lazu....
Na kraju će i meni uvesti sankcije i za paju mi ?!
1312
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar