Ukida se plaćeni godišnji odmor?
Novim Zakonom o radu praktično se ukida jedna od poslednjih preostalih privilegija – plaćeni godišnji odmor, pišu Novosti.
Predloženi zakon, naime, smanjuje i prava vezana za bolovanje i redovno godišnje odsustvo. Zbog toga će mnogi da se odreknu odmora. Sa prosečnom zaradom od svega 44.120 dinara, mnogi su odavno prestali čak i da sanjaju o predahu na planini ili moru, a izmenama zakona sada je predviđeno i da se zarada za vreme odmora umanjuje za 38,4 odsto. Među 1,7 miliona onih koji još imaju radne knjižice, i pri tom svaki uz najmanje dva člana porodice izdržava i "svog" penzionera (1,6 miliona penzionisanih), retki su oni koji mogu da se odreknu više od trećine plate da bi "plandovali".
Lekari potvrđuju da i zbog manjeg minusa na platnoj listi za vreme bolovanja (35 odsto) zaposleni sve masovnije odbijaju da izostaju sa posla dok mogu da se drže na nogama. A, prema predlogu zakona, za bolovanje bi se ubuduće odbijalo 42,4 odsto od plate. Čak je i za odsustvo sa posla zbog povrede na radu, koje se sada plaća u potpunosti, predviđeno umanjenje od 21,2 odsto.
Novi nameti delovaće pogubno
Tako se socijalni teret preliva na radnike, koji bi, pod sve većim pritiskom, mogli da "popuste" i psihički i fizički. U takvom radnom miljeu, smatra Snežana Kecojević Miljević, psihijatar u Kliničko-bolničkom centru "Dr Dragiša Mišović", teško da se može postići cilj predlagača da predložena zakonska rešenja stvaraju uslove da se lakše dobija posao.
"Novi ‘nameti’ na zaposlene, koji su već pod velikim pritiskom i u strahu od gubitka posla, delovaće potpuno pogubno. Ne samo psihički, nego i u fizičkom smislu. Ljudi će biti nezadovoljni. Imaće sve manje mogućnosti da amortizuju svakodnevni stres, a i izbegavaće da idu na godišnji odmor. Neamortizovan stres deluje po principu "tiha voda breg roni" i dovodi do poremećaja funkcije pojedinih organa, čime se stvara podloga za razne bolesti. Imaćemo sve nezadovoljnije zaposlene. Dolaziće bolesni na posao. Globalno znači i pad efikasnosti, pa bi predviđena poboljšanja mogla da se vrate kao bumerang, i to sa kamatom", kazala je ona.
Aleksandar Milovanović, direktor Instituta za medicinu rada "Dr Dragomir Karajović", kaže da zaposlenima ne bi trebalo uskraćivati ono malo preostalih beneficija, ali da se sistem mora urediti da ne štiti zabušante. "Odmor je mnogima jedini ventil u toku godine, i lično mislim da bi zaposlenima i ubuduće morao da bude plaćan kao i do sada", kaže dr Milovanović.
Komentari 62
i stihovi razni
nisam znao da se ne sme
minusa mi dajte mesto kazni
Izadjite na ulice
spasite nam guzice
sto po ceo dan rade
ispred monitora prste hlade
Borite se deco
da vas drugi ne bi keco
Izadjite na ulice
spasite nam guzice
Evo nove diktature
pa i radne fiskulture
setili se da im treba
okopavanje zbog hleba
Mi smo deco matori
radili smo ko skotovi
i kicmu smo polomili
do penzije ogoleli
a neki smo i oboleli
Izadjite na ulice
spasite nam guzice
ne bezite preko grane
videcete odma ce da svane
Celi zivot gledamo
kako da ukrademo
koji dan zivota
da se odmorimo i od skota
A rad je skot najveci
u drzavi i u privatluku
cedicete neko treci
ljubices mu cak i ruku
Nema pravde ni ovde ni tamo
zato deco ne sanjajte
ne bezite preko grane
ne cekajte da vam svane
vec pokazite pravo lice
ostavite kuckalice
Izadjite na ulice
spasite nam guzice
jer bez borbe vase
nastavice da nas JASE!
Ovo pise jedan matori
sto ga muka penziona mori
jer do godine 65.
neces sine vise biti dete
:)
Samo slozno!
A sto se njih tj. politicara(ministara) tice oni ce i dalje uzivati sve privilegije, za njih ce i dalje teci "med i mleko"!
To barem nije tesko.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar