Četiri mlekare otkupljuju 60 odsto mleka
Sektorska analiza je obuhvatila ukupno 14 mlekara aktivnih na ovim tržištima i to IMLEK, Mlekara Subotica, Mlekara Šabac, Somboled, Milkop, Niška mlekara, Lazar, Granice, Kuč Company, Ekomlek, Mlekara Loznica, Mlekara Plana, Meggle Srbija i Mlekoprodukt.
Osnovni razlog za pokretanje ove sektorske analize bila je nestašica kratkotrajnog i dugotrajnog mleka na tržištu maloprodaje tokom letnjih meseci 2010. godine. Navedeni poremećaji na tržištu u međuvremenu su otklonjeni.
Nestašica konzumnog mleka na tržištu i problemi u redovnom snabdevanju ovom namirnicom nisu bili uslovljeni promenama poslovnih politika mlekara u cilju pritiska na tržište, već se u najvećoj meri mogu pripisati nekim drugim objektivnim okolnostima.
Prema oceni Komisije, te okolnosti su smanjenje ponuđenih količina sirovog mleka na domaćem tržištu usled nepovoljnih klimatskih uslova u 2010. godini, značajnom povećanju cena stočne hrane, ali i nezadovoljstvom primarnih proizvođača mleka nivoom otkupnih cena i sistemom premija.
Primarna proizvodnja sirovog mleka ne beleži bitnija odstupanja u proteklom desetogodišnjem periodu i kreće se oko nivoa od 1.500 miliona litara mleka godišnje. Prerađivačka industrija otkupljuje približno polovinu od ukupne količine sirovog mleka, dok je udeo neformalnog tržišta na tržištu ukupno pomuženog mleka u Srbiji izuzetno visok i u celokupno posmatranom periodu iznosi iznad 50 odsto.
Analizom je utvrđeno da postoji veliki raspon cena između najviše i najniže otkupne cene koju plaćaju prerađivači mleka.
Komisija je iznela preporuke koje se tiču uspostavljanja sistema evidentiranja i praćenja svih proizvedenih količina pomuženog sirovog mleka, što će doprineti efikasnijoj kontroli kvaliteta i higijenske ispravnosti, navodi se u saopštenju.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar