Ovi funkcioneri nisu vratili diplomatske pasoše
Novi ministar spoljnih poslova Ivica Dačić pokrenuo je akciju za vraćanje diplomatskih pasoša, ali se mnogi, navodno, nisu odazvali na preporučene poštanske pozive.
Kako "Blic" nezvanično saznaje, pozivu da vrate diplomatski pasoš nisu se odazvali ni nekadašnja ministarka omladine i sporta Snežana Samardžić Marković (URS), ni Nebojša Ćirić, nekadašnji ministar za ekonomiju i regionalni razvoj. Privilegija pri putovanjima nisu se odrekli ni nekadašnji državni sekretari u ministarstvima: Nadica Momirov (Ministarstvo kulture), Miodrag Jakšić (Ministarstvo za dijasporu) i Duško Radaković (Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu).
Iako, prema vladinoj uredbi, diplomatski i službeni pasoši moraju da se vrate po isteku funkcije, njih su zadržali i bivši poslanici Nemanja Šarović (Srpska radikalna stranka) i Branimir Đokić (Srpska napredna stranka).
Da se do sada nije vodilo računa o diplomatskim i službenim pasošima, odnosno o tome ko ih sve poseduje, govori i činjenica da svoju putnu ispravu nije vratila ni smenjena direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković, koja nije na toj funkciji više od godinu i po dana.
Diplomatske pasoše posle isteka funkcije mogu da zadrže samo predsednik Republike, predsednik Narodne skupštine, predsednik Vlade i ministar spoljnih poslova.
Kako je "Blic" više puta do sada pisao, bivši ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić dodelio je diplomatski pasoš Milki Ninković (85), majci Dragice Nikolić, supruge predsednika Srbije. Diplomatsku putnu ispravu ima i Slobodan Tešić, trgovac oružjem i vlasnik preduzeća "Temeks", koji je do pre samo nekoliko meseci bio na crnoj listi UN zbog kršenja sankcija o izvozu oružja Liberiji. Mrkić je diplomatski pasoš izdao svojim sinovima, raznim biznismenima, bivšim diplomatama...
Ministar Ivica Dačić je izjavio da je od juna 2009. do aprila 2014. izdato 3.218 diplomatskih pasoša sa petogodišnjim trajanjem, i to po zakonu i po Vladinoj uredbi.
U Ministarstvu spoljnih poslova su rekli da, prema važećem zakonu, odbijanje da se vrati diplomatski ili službeni pasoš nije nikakvo kažnjivo delo i ministarstvo ne može ta dokumenta da oglasi nevažećima jer nije regulisano na koji način se te isprave oduzimaju. Zato će novi šef diplomatije vrlo skoro inicirati izmene zakona kako bi se regulisala ta oblast i da bi bile oduzete isprave svima koji su ih dobili bez razumnog objašnjenja.
Diplomatski pasoš se izdaje: predsedniku Republike, predsedniku Narodne skupštine, premijeru, vicepremijeru, ministrima, predsednicima Ustavnog i Vrhovnog suda, guverneru NBS, načelniku Generalštaba, zaposlenima u MSP. Na obrazloženi predlog izdaje se i narodnom poslaniku, tužiocu za ratne zločine, predsednicima skupština i izvršnih veća AP i rukovodiocu civilne i vojne službe bezbednosti. Može ga dobiti ambasador dobre volje Srbije ili ambasador dobre volje u međunarodnim organizacijama.
Komentari 2
panonius
Max
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar