Školarina u Srbiji skuplja nego u Nemačkoj i Francuskoj

Školarina na pojedinim fakultetima u Srbiji i u BiH skoro je ista ako ne i skuplja od školarine na prestižnim univerzitetima u, na primer, Nemačkoj, Francuskoj i Austriji.
Školarina na pojedinim fakultetima u Srbiji i u Bosni i Hercegovini skoro je ista ako ne i skuplja od školarine na prestižnim univerzitetima u, na primer, Nemačkoj, Francuskoj i Austriji, pokazuje istraživanje novinara Anadolije.

Studenti na većini univerziteta u Srbiji plaćaju školarinu od oko 1.500 evra. Konkretnije, prosečna školarina iznosi oko 1.000 evra, a najviše plaćaju studenti na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, tačnije oko 2.000 evra.

Prosečna školarina na univerzitetima u Bosni i Hercegovini do sada je iznosila oko 500 evra, a najviša školarina i do 1.500 evra.

Poređenja radi, studenti koji studiraju na prestižnim njemačkim univerzitetima plaćaju školarinu od 500 evra po semestru, odnosno 1.000 evra godišnje.

Isto tako, studenti na državnim univerzitetima u Francuskoj za prvi ciklus studija plaćaju godišnju školarinu od oko 200 evra, a na tehničkim fakultetima oko 600 evra. Školarina na medicinskom fakultetu u toj zemlji iznosi oko 450 evra godišnje. Zanimljivo je da studenti na doktorskim studijima u Francuskoj godišnje plaćaju samo oko 390 evra.

Od zemalja regiona, na većini fakulteta Univerziteta u Crnoj Gori školarina iznosi oko 500 evra, a najskuplja je arhitektura, gde godišnja školarina iznosi oko 1.000 evra.

Najskuplji fakulteti u Hrvatskoj su iz oblasti biomedicine i umetničke akademije gde školarina iznosi oko 1.200 evra. Zatim slede biotehnički i tehnički fakulteti sa školarinom od 1.000 evra i društveno-humanističke nauke sa oko 900 evra. Svi studenti koji prvi put upisuju prvu godinu studija ne plaćaju ništa, već ih finansira država.

Od zemalja regiona, najjeftinija školarina je u Makedoniji gde prosečna školarina za jednog studenta iznosi oko 250 evra, a najviša školarina oko 400 evra.

U školarinu u skoro svim zemljama regiona nisu uračunate ni knjige ni pribor, a studentske takse, odnosno uverenja i potvrde, takođe se plaćaju na skoro svim fakultetima, što studentima predstavlja dodatno finansijsko opterećenje.

S druge strane, na fakultetima u regionu se pravdaju time da trenutnim školarinama teško uspevaju da izmire osnovne potrebe i da od državnih vlasti ne dobijaju dovoljnu finansijsku podršku da mogu da plate sve račune.

Inače, prema svim relevantnim pokazateljima, univerziteti iz zemalja regiona su među najslabije rangiranim u Evropi. Prema podacima portala Webometrics, Univerzitet u Zagrebu je najbolje rangiran u regionu i nalazi se na 497. mestu, sledi Univerzitet u Beogradu koji je na 509. mestu, pa onda Univerzitet Ćiril i Metodije koji je na 1.256 mestu. Univerzitet Sarajevo je najbolje rangirani univerzitet iz BiH i nalazi se na 1.928. mestu ove liste. Od ostalih zemalja regiona, Univerzitet Crne Gore je pozicioniran na 3.858 mestu.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • 04.07.2014 20:59
    zamisli!
    pa standard... ima se, moze se
  • mama

    04.07.2014 13:39
    @anomimus
    Jasno je šta znači finansiranje iz budžeta i jasno je kako se taj budžet puni. Upravo zato treba da bude jasno koga će država da finasira: one koji su imali bolji uspeh u dosadašnjem školovanju i bolji uspeh na prijemnom ispitu. Ostali, ako baš žele da studiraju, neka sami plate. Posle svake završene godine imaju prilku da predju na budžet ako budu dovoljno dobri. Ali, o ovome se ne piše na informativan način nego se samo izbacju cifre o cenama školarina.
  • student na budžetu

    04.07.2014 13:21
    kako kome
    Meni nije skuplja školarina nego u Nemačkoj i Francuskoj. Ja sam na budžetu i ne plaćam školarinu. Pored toga kao odličan student dobijam i Dositejevu stipendiju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo Vladimir Goati

Vladimir Goati, doktor političkih nauka, profesor, publicista i analitičar, preminuo je danas.

Počeli radovi na Prokopu

Na železničkoj stanici Prokop jutros, 16. jula, počeli su radovi na sanaciji stubova u podzemnom delu stanice.