Školarina u Srbiji skuplja nego u Nemačkoj i Francuskoj
Studenti na većini univerziteta u Srbiji plaćaju školarinu od oko 1.500 evra. Konkretnije, prosečna školarina iznosi oko 1.000 evra, a najviše plaćaju studenti na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, tačnije oko 2.000 evra.
Prosečna školarina na univerzitetima u Bosni i Hercegovini do sada je iznosila oko 500 evra, a najviša školarina i do 1.500 evra.
Poređenja radi, studenti koji studiraju na prestižnim njemačkim univerzitetima plaćaju školarinu od 500 evra po semestru, odnosno 1.000 evra godišnje.
Isto tako, studenti na državnim univerzitetima u Francuskoj za prvi ciklus studija plaćaju godišnju školarinu od oko 200 evra, a na tehničkim fakultetima oko 600 evra. Školarina na medicinskom fakultetu u toj zemlji iznosi oko 450 evra godišnje. Zanimljivo je da studenti na doktorskim studijima u Francuskoj godišnje plaćaju samo oko 390 evra.
Od zemalja regiona, na većini fakulteta Univerziteta u Crnoj Gori školarina iznosi oko 500 evra, a najskuplja je arhitektura, gde godišnja školarina iznosi oko 1.000 evra.
Najskuplji fakulteti u Hrvatskoj su iz oblasti biomedicine i umetničke akademije gde školarina iznosi oko 1.200 evra. Zatim slede biotehnički i tehnički fakulteti sa školarinom od 1.000 evra i društveno-humanističke nauke sa oko 900 evra. Svi studenti koji prvi put upisuju prvu godinu studija ne plaćaju ništa, već ih finansira država.
Od zemalja regiona, najjeftinija školarina je u Makedoniji gde prosečna školarina za jednog studenta iznosi oko 250 evra, a najviša školarina oko 400 evra.
U školarinu u skoro svim zemljama regiona nisu uračunate ni knjige ni pribor, a studentske takse, odnosno uverenja i potvrde, takođe se plaćaju na skoro svim fakultetima, što studentima predstavlja dodatno finansijsko opterećenje.
S druge strane, na fakultetima u regionu se pravdaju time da trenutnim školarinama teško uspevaju da izmire osnovne potrebe i da od državnih vlasti ne dobijaju dovoljnu finansijsku podršku da mogu da plate sve račune.
Inače, prema svim relevantnim pokazateljima, univerziteti iz zemalja regiona su među najslabije rangiranim u Evropi. Prema podacima portala Webometrics, Univerzitet u Zagrebu je najbolje rangiran u regionu i nalazi se na 497. mestu, sledi Univerzitet u Beogradu koji je na 509. mestu, pa onda Univerzitet Ćiril i Metodije koji je na 1.256 mestu. Univerzitet Sarajevo je najbolje rangirani univerzitet iz BiH i nalazi se na 1.928. mestu ove liste. Od ostalih zemalja regiona, Univerzitet Crne Gore je pozicioniran na 3.858 mestu.
Komentari 22
mama
student na budžetu
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar