Australijanac naoružan jeftinim metalnim detektorom pronašao je grumen težak 4,6 kilograma sa oko 2,6 kilograma zlata, vredan 240.000 australijskih dolara.
Čovek koji nije želeo da mu bude objavljeno ime pronašao je grumen zlata u državi Viktorija, srcu zlatne groznice u Australiji u 19. veku, javio je BBC.
Kupac i procenitelj Daren Kamp rekao je da je to najveći grumen koji je video tokom 43-godišnje karijere.
"Bio sam zapanjen. To se nalazi jednom u životu", rekao je on za BBC.
Obično ljudi u njegovu proceniteljsku radnju u Gilongu, nedaleko od Melburna, donose pirit, mineral koji liči na zlato, ili drugo kamenje nalik zlatu.
"Međutim, on je izvukao svoj kamen, spustio ga u moju ruku i pitao da li mislim da vredi 10.000 dolara. Pogledao sam ga i rekao, probaj 100.000", ispričao je on.
Čovek je tada prišao i rekao da je grumen u Kampovoj ruci samo polovina onoga što je pronašao, a kamen ukupno težak 4,6 kilograma sadrži oko 83 unce (2,6 kilograma) zlata.
Kamp je kupio grumen, a kako je rekao, srećni nalazač se radovao što će provesti jesen sa svojom porodicom.
Takva otkrića su retka, a procenjuje se da Australija ima najveće rezerve zlata na svetu i mnogi najveći grumenovi zlata nađeni su baš na tom kontinentu.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Arheolozi su otkrili vojnu tvrđavu staru 3.500 godina u severnoj pustinji Sinaj, nedaleko od mediteranske obale, saopštilo je egipatsko Ministarstvo turizma i antikviteta.
Izdavačka kuća Kosmos je u nemačkom gradu Esenu organizovala popularnu društvenu igru kartama Katan, u kojoj je istovremeno učestvovalo 1.170 osoba, čime je postignut novi svetski rekord, prenosi Špigel.
Aukcijska kuća Sotebi saopštila je da je u okviru svoje "Kraljevske i plemićke rasprodaje" ponudila na prodaju broš francuskog cara Napoleona, koji nema nikakve veze sa spektakularnom pljačkom u muzeju Luvr.
U Grčkoj od 2009. godine postoji stranka koja se intenzivno bori za prava pušača, a reč je o političkoj partiji naziva Κ.Ο.Τ.Ε.Σ. (Pušačka grupa za umetnost i vizuelnu umetnost).
Trojica fotografa na Novom Zelandu uspela su da snime "crvene vilenjake" ili crvene munje, jedan od najređih svetlosnih fenomena na svetu, tokom kog se na nebu pojavljuju bljeskovi grimizne boje.
Veliki, izgoreli metalni objekat pronađen u pustinji Pilbara najverovatnije je deo svemirskog otpada koji je pao na Zemlju, saopštila je Policija Zapadne Australije, prenosi ScienceAlert.
Na kakvom istorijskom blagu leži Beograd, saznajemo onda kada se u gradu nešto gradi. Svaki put kad bageri počnu da kopaju, postoji mogućnost da se otkrije vredan arheološki lokalitet.
Pikasov portret njegove dugogodišnje muze i partnerke Dore Mar koji nije bio viđen u javnosti više od osam decenija prodat je na aukciji za 27 miliona evra.
Zbog "krađe" načete čokolade iz salona na spratu na kom se nalazi kabinet gradonačelnnice Rijeke Ive Rinčić, delu zaposlenih je zabranjen pristup bez najave ili posebnog poziva.
Argentinski naučnici pronašli su u lancu Anda gotovo potpuno očuvan skelet nove vrste dinosaurusa koji je živeo pre oko 230 miliona godina, što ga čini jednim od najstarijih na svetu, objavio je institut Koniset.
Paleontolozi su u kamenolomu u Oksfordširu otkrili jednu od najdužih staza dinosaurusa ikada pronađenih, koja se proteže na 220 metara i pruža uvid u život dinosaurusa pre 166 miliona godina.
Saudijska Arabija je krajem 2024. godine započela izgradnju "Mukaaba", monumentalne strukture u Rijadu, koja je oblikovana kao kolosalna kocka i namenjena da postane najveća građevina na Zemlji.
Britanski regulator komunikacija Ofkom je izrekao kaznu od 21 milion funti (24,1 milion evra) tamošnjoj Kraljevskoj pošti (Royal Mail) zbog hroničnog kašnjenja isporuka.
Penzionisani radnik obezbeđenja iz Oklanda na Novom Zelandu Lorens Votkins ima zvanično najduže lično ime na svetu, što je potvrđeno i u Ginisovoj knjizi rekorda.
Čovek koji je kopao crve u blizini Stokholma slučajno je pronašao riznicu od 20.000 srebrnih novčića pomešanih sa biserima, privescima i srebrnim prstenjem.
Komentari 2
Joe
Liman
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar