Kako su stari Egipćani napravili najstarije piramide? Naučnici imaju novu teoriju
Godinama su egiptolozi žestoko raspravljali o tome kako su masivne piramide drevnog Egipta izgrađene pre više od 4.000 godina.
Foto: Pixabay
Sada, tim inženjera i geologa ima novu teoriju. Oni navode da su Egipćani koristili hidraulični lift koji bi uz pomoć uskladištene vode izvukao teško kamenje kroz sredinu najstarije egipatske piramide, prenosi Euronews Srbija.
Stari Egipćani su izgradili stepenastu piramidu za faraona Džosera u 27. veku pre nove ere, i to je bila najviša građevina u to vreme, visoka oko 62 metra.
Međutim, kako je tačno podignuta, sa brojnim kamenjem teškim 300 kilograma, ostala je vekovna misterija, prema studiji objavljenoj u časopisu "PLOS One".
"Mnoge detaljne publikacije govore o procedurama izgradnje piramida i pružaju opipljive elemente, ali se one obično fokusiraju na novije, bolje dokumentovane i manje piramide Srednjeg i Novog kraljevstva (1980. do 1075. pne)", rekao je glavni autor dr Ksavijer Landreau, izvršni direktor "Paleotehika", privatnog istraživačkog instituta u Parizu koji proučava drevne tehnologije.
Tehnike koje su uključene, istakao je, mogu da podrazumevaju rampe, dizalice, vitla, okretne osovine ili kombinaciju ovih metoda.
"Ali šta je sa piramidama Starog kraljevstva (2675. do 2130. pre nove ere), koje su mnogo veće? Dok ljudska snaga i rampe mogu biti jedina građevinska sila za male strukture, druge tehnike su možda korišćene za velike piramide", dodao je on.
Koristeći interdisciplinarni pristup, novo istraživanje je bilo prvo u kojem se izveštava o sistemu koji je u skladu sa unutrašnjom arhitekturom stepenaste piramide, napisali su autori, prenosi CNN.
Složen sistem za prečišćavanje vode koji se oslanjao na lokalne resurse bi omogućio da lift na vodeni pogon unutar unutrašnjeg vertikalnog okna piramide funkcioniše. Prema studiji, neka vrsta plovka bi podigla teško kamenje do sredine piramide.
"Iako ova teorija daje 'genijalno rešenje', neki egiptolozi nisu ubeđeni, jer je teorija koja se široko veruje da su drevni Egipćani koristili rampe i uređaje za transport da bi postavili teške blokove na mesto", rekao je egiptolog dr Dejvid Džefris, penzionisani viši predavač egipatske arheologije na Univerzitetskom koledžu u Londonu koji nije bio uključen u studiju.
Egipatska pustinja je nekada bila savana
Analizom dostupnih podataka, uključujući paleoklimatologiju (proučavanje drevne klime i arheoloških podataka), istraživački tim je sugerisao da je voda iz drevnih potoka tekla sa zapada visoravni Sakara u sistem dubokovodnih rovova i tunela koji su okruživali Džoserovu stepenastu piramidu.
Voda bi takođe tekla u Gisr el-Mudir - pravougaonu krečnjačku strukturu koja je masivnih 650 puta 350 metara - koja bi delovala kao brana.
Ovo je jedna od najpoznatijih kamenih građevina u Egiptu, koja se nalazi u Sakari samo nekoliko metara od Stepenaste piramide.
Dugo se verovalo da je to neka tvrđava, arena za proslave ili ograđena prostorija za stoku, a zapravo je služila za kontrolu i skladištenje vode od velikih poplava, kao i za filtriranje taloga i prljavštine kako ne bi začepila prolaze za vodu.
"Ovaj sistem za prečišćavanje vode ne samo da bi omogućio kontrolu vode tokom poplava, već bi takođe obezbedio adekvatan kvalitet i količinu vode za potrebe potrošnje i navodnjavanja i za transport ili izgradnju", rekao je koautor studije dr Gijom Piton, istraživač sa francuskog Nacionalnog istraživačkog instituta za poljoprivredu, hranu i životnu sredinu.
Autori su ukazali na prethodne studije koje su otkrile da je pustinja Sahara imala redovnije padavine pre nekoliko hiljada godina. Umesto toga, pejzaž bi ličio na savanu, koja bi mogla da podrži više biljnog sveta. Međutim, postoji debata o tome kada je tačno klima bila "vlažnija".
Možda je bilo dovoljno vode da podrži sistem kao što je hidraulični lift, rekla je dr Džudit Bunburi, geoarheolog sa Univerziteta Kembridž u Londonu koja nije bila uključena u novu studiju.
Ona je ukazala na ranija istraživanja koja su otkrila da su se oluci za kišnicu gradili i koristili u Starom kraljevstvu, kao i na prethodna istraživanja koja su se bavila ishranom ptica u to vreme, a u kojem se navodilo da su postojale brojne vrste koje žive u močvarama, poput žaba.
"Mislim da postoji prilično rasprostranjeno verovanje da je u Starom Kraljevstvu bilo kišovito, svakako u ranom Starom Kraljevstvu kada se gradila Stepenasta piramida", dodala je ona.
S druge strane, stručnjaci raspravljaju o tome da li je bilo dovoljno stalnih padavina da se popune strukture koje bi podržavale hidraulični lift, kao što je "Suvi jarak", džinovski kanal koji okružuje Stepenastu piramidu i obližnje strukture, a autori veruju da je sakupljena voda pomogla pokretanju lifta kada se koristio.
"Zeleniji" period Sahare najverovatnije se završio početkom trećeg milenijuma pre nove ere, prema navodima dr Džefrisa.
"Niske padavine ne bi mogle da popune konstrukcije u meri potrebnoj za hidraulično podizanje, a osim toga ne bi mogle da izdrže gubitak vode u krečnjačkoj strukturi", dodao je dr Fabijan Velc, direktor Instituta za arheologiju na Univerzitetu Kardinal Stefan Višinski u Varšavi, Poljska.
Velc takođe nije bio uključen u novu studiju.
"Došlo je do vlaženja klime (sezonske - zimske kiše) u severnom Egiptu (takođe u Sakari, severozapadno od drevnog Memfisa) tokom 3. dinastije (2670-2613 p.n.e.), ali je njihov intenzitet bio relativno nizak. Ove kiše, čak i ispunjavajući suvu dolinu vodom, ne bi mogle ni u maloj meri da popune suvi jarak. Ove vode bi se odmah gravitacijom ispustile duboko u stenski masiv, u šta nema sumnje (osim ako nije bio biblijski potop)", rekao je Velc.
Autori studije su se saglasili da je malo verovatno da je sistem bio stalno napunjen vodom, te tvrde da je verovatnije da su bujne poplave tog vremena mogle da obezbede dovoljno vode da podrže hidraulično podizanje tokom izgradnje piramide.
Međutim, potrebno je još istraživanja da bi se tačno znalo koliko je padavina i poplava verovatno bilo tokom ovog vremena, naveli su autori u studiji.
Ovo nije prvi put da se Nil istražuje, tačnije da li je igrao i kakvu ulogu u izgradnji piramida.
"Studija objavljena u maju otkrila je da je osušeni krak ogromne reke verovatno korišćen za transport masivnih blokova krečnjaka do gradilišta više piramida. Postoje i dokazi da su stari Egipćani koristili hidrauliku u manjem obimu", rekao je dr Džefris.
Misterije drevnih egipatskih struktura
Istraživači ranije nisu utvrdili jasnu namenu za vertikalnu osovinu unutar Džoserove stepenaste piramide.
"Neke kasnije piramide, poput Velike piramide u Gizi, imaju šahtove za koje se veruje da su korišćene za ventilaciju, a moguće je da je unutrašnja okna takođe bila namenjena za osvetljenje ili za ublažavanje pritiska na komoru ispod", rekao je dr Džefris.
Međutim, ističe da je kao prva takve vrste, Stepenasta piramida bila eksperimentalna struktura za koju se veruje da je počela kao mastaba (ravna grobnica) i da je izgrađena, tako da ostaje nejasno za šta su tačno njene unutrašnje karakteristike bile namenjene.
Okno unutar Stepenaste piramide povezano je sa podzemnim tunelom dugim 200 metara koji se povezuje sa drugom vertikalnom osovinom izvan piramide.
Spoljni šaht bi tada mogao hipotetički da se poveže sa delom za transport vode u Suvom opkopu, koji se naziva Duboki rov, ali su potrebna dalja istraživanja, napisali su autori u studiji.
Unutrašnja osovina počinje direktno ispod piramide u blizini centra gde se nalazi granitna kutija sa čepom u dnu.
Više se veruje da je ova kutija pogrebna komora kralja Džosera, ali umesto toga, autori sugerišu da je napravljena za otvaranje i zatvaranje hidrauličnog lifta, omogućavajući vodi da ispuni okno kada se koristi.
Što se tiče toga da li su druge piramide izgrađene ovim metodom, Landro je rekao da je potrebno dalje istraživanje.
"Možda sadrži ključ za otkrivanje misterije kako su podignuti najveći monoliti, pronađeni u piramidama poput Kufua ili (Khefrena). Ovi monoliti su teški desetine tona, zbog čega je naizgled nemoguće da se vuku samo (ljudskim radom). Nasuprot tome, hidraulični lift srednje veličine može podići 50 do 100 tona. Istraživanje skrivenih okna unutar ovih piramida moglo bi da da brojne odgovore", dodao je on.
Uprkos više od 4.000 godina starim misterijama koje okružuju piramide, postoji dovoljno dokumentacije da su stari Egipćani koristili određene tehnologije kao što su skele i rampe od cigala i blata da pomognu u izgradnji različitih struktura, rekla je dr Bunberi sa Univerziteta u Kembridžu.
Ona navodi i da, prema njenom saznanju, nema dokumentacije ili prikaza uređaja za podizanje na vodeni pogon.
"Mislim da su ljudi, čak i od antike, bili inspirisani piramidama kao ogromnim građevinskim projektom. I prilično im je teško da poveruju da su ih tada samo izgradili obični ljudi… Zbunjujuće je da postoji toliko mnogo predloga o tome koje su sve tehnike koristili za izgradnju. To ne znači da (hidraulični uređaj za podizanje) nije korišćena", zaključila je ona.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti
Japan ima više od 95.000 stogodišnjaka, skoro 90 odsto njih su žene
17.09.2024.•
0
Broj ljudi u Japanu u dobi od 100 ili više godina dostigao je rekordni nivo od više od 95.000, a skoro 90 odsto su žene, pokazali su vladini podaci u utorak.
Pronađena olupina broda koji je pre 300 godina potonuo jer je pilot pomešao levu i desnu stranu
17.09.2024.•
0
Brod "Providens" star 300 godina, koji je isplovio iz Korka u Irskoj i potopljen u blizini grada Mandala na jugu Norveške 1721. godine, pronađen je kod obala Norveške, piše Dejli mejl.
Britanskoj ministarki policije ukradena tašna na skupu o suzbijanju krađa
15.09.2024.•
2
Na konferenciji za policijske službenike, na kojoj je britanska ministarka policije Dajana Džonson govorila o rastućem problemu krađe, ukradena joj je tašna, rekao je vladin zvaničnik.
VIDEO: Prodaje se nov, dobro očuvan nuklearni bunker izgrađen tokom Hladnog rata
15.09.2024.•
2
Zanimljiv oglas pojavio se u medijima u Mančesteru, u kom se na prodaju nudi nuklearni bunker.
Dodeljene nagrade za bizarna dostignuća: Da li životinje mogu da dišu na anus i pijani crvi
15.09.2024.•
3
Neozbiljniji pandan Nobelovim nagradama - IG Nobel - dodeljen je ove godine, između ostalih, istraživačima koji su otkrili da sisari mogu da dišu kroz anus.
Turista ostavio kesicu čipsa u pećini u SAD-u: "Posledice su ogromne"
15.09.2024.•
0
Obična voda jedina je stvar koju posetioci smeju da konzumiraju u ogromnoj pećini u Nacionalnom parku "Carlsbad Caverns" u saveznoj državi Novi Meksiko.
U Nemačkoj ovog vikenda prvo prvenstvo u jahanju drvenih konjića
14.09.2024.•
3
U Frankfurtu se ovog vikenda održava prvo prvenstvo u "jahanju" drvenih konja, a stotine jahača takmiči se u preskakanju, stilskom skakanju i "dresuri".
Tom Kruz insistirao da sam izvede ceo kaskaderski nastup na zatvaranju OI u Parizu i to besplatno
14.09.2024.•
2
Glumac Tom Kruz (62) je za svoj kaskaderski nastup na završnoj svečanosti Olimpijskih igara u Parizu uz dramatičnu muziku iz filma "Nemoguća misija" dobio - nula dolara, pišu američki mediji.
Koje se reči takmiče za "najbolju novu srpsku reč": Koji je predlog zamene za "hajp"?
13.09.2024.•
16
Da li se sećate reči "duhoklonuće", prošlogodišnje pobednice takmičenja "Najbolja nova srpska reč"? Sada se bira nova.
Biciklom obišla svet i postavila novi rekord: Za 109 dana prešla oko 30.000 kilometara
12.09.2024.•
5
Američka "ultra-izdržljiva" biciklistkinja Lael Vilkoks postavila je novi svetski rekord za najbržu ženu koja je biciklom obišla svet.
Najsrećnija američka država su Havaji
12.09.2024.•
0
Havaji su ove godine najsrećnija američka savezna država, prema godišnjem rangiranju veb-stranice za lične finansije Vallet Hub.
Danas je Svetski dan video igara: Ove su najpopularnije u Srbiji
11.09.2024.•
0
U sektoru video igara u Srbiji radi oko 4.300 gejming profesionalaca, pokazale su procene Asocijacije industrije video igara (SGA).
FOTO Francuski jutjuber putovao vozom od Beograda do Sofije: Bilo je bolno
10.09.2024.•
13
Francuski jutjuber Tibo (Thibault), koji na nalogu Simpli Rejlvej (Simply Railway) kreira izveštaje sa putovanja vozom, putovao je od Beograda do Sofije, a iskustvo je opisao kao "bolno".
Kažnjen sa 108.500 švajcarskih franaka jer nije držao odstojanje od drugog vozila
10.09.2024.•
9
Vozač BMW-a je u Švajcarskoj dobio kaznu u iznosu od 108.500 franaka jer nije održavao odstojanje od drugog vozila tokom vožnje, a na sudu se izjasnio krivim.
VIDEO Jutjuber prevario više od četiri miliona ljudi: "Uvek sam dva koraka ispred"
09.09.2024.•
4
Nikolas Peri, poznatiji kao Nikokado Avokado, jutjuber je koji ima više od 4 miliona pratilaca na svom kanalu.
Jedna evropska zemlja uopšte nema komarce: Više je razloga za to
09.09.2024.•
5
Island ima hladnu i okeansku klimu, a to, kao i nedostatak stajaće vode u ovoj ostrvskoj zemlji uticali su na to da Island bude jedno od retkih mesta na svetu bez komaraca.
VIDEO: Najbrži semafor na svetu izluđuje vozače
08.09.2024.•
2
U španskom gradu po imenu Kuensa postavljen je semafor koji izluđuje vozače.
VIDEO Da li nas Google prisluškuje: Tiktoker napravio eksperiment, video postao viralan
08.09.2024.•
6
Influenser Valerio, poznatiji po profilu "learnwithvalerio" objavio je eksperiment na Instagramu i Tiktoku.
Drezden ograničio brzinu vozila na mostu zbog šišmiša kog niko nikad nije video
08.09.2024.•
2
U Drezdenu je postavljeno ograničenje brzine zbog jedne životinjice.
VIDEO: U Šangaju otvoreno najveće skijalište u zatvorenom prostoru
07.09.2024.•
1
Najveće veštačko skijalište u zatvorenom prostoru u Šangaju počelo je da prima skijaše i snoubordere.
Prodato više od milion plišanih lutaka olimpijske maskote Friž
06.09.2024.•
0
Friž, maskota Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Parizu jedna je od zvezda ovog leta u Parizu gde je prodato više od milion plišanih lutaka distributerima.
Komentari 6
НС ДУНАВ
Nikola
Samo pitam
I šta se onda desilo- došlo do klimatskih promena usled zagađenja, stari egipćani uzgajali previše krava ... ?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar