Uzbuna među roditeljima zbog tečnog sapuna u novosadskim vrtićima

Sapun kojim sva deca koja pohađaju vrtiće "Radosnog detinjstva" u Novom Sadu peru ruke postao je tema u javnosti nakon žalbi pojedinih roditelja da je sapun opasan i "otrovan".
Majka dvoje mališana iz vrtića "Vendi" na Novom naselju javila se medijima sa žalbom da su njenoj deci baš od antibakterijskog sapuna ispucale i crvene ruke.
 
"Vaspitačica je nas mame obavestila šta su dobili i mi sad donosimo sapune od kuće. Pogledajte sastav i upozorenja na ambalaži. Pa ko sme ovo da poruči za našu decu", pitala je ova majka.
 
Na optužbe je reagovala i predškolska ustanova sa tvrdnjama da je tečni sapun potpuno ispravan i da je namera bila sprečiti širenje zaraznih bolesti po vrtićima, u čemu se i uspelo. Roditeljima poručuju da donesu sapun od kuće ukoliko im pomenuti ne odgovara.
 
Sve po zakonu i propisima Srbije
 
Na ambalaži se navodi da je sapun "Hela Antibacterial" sa antiseptičkim dejstvom i da sadrži nekoliko antibakterijskih supstanci, između ostalog i triklosan. Neki sastojci mogu da dovedu do teškog oštećenja oka, izazovu alergijske reakcije na koži, a toksični su i po živi svet u vodi. Međutim, u vrednostima u kojima su u sapunu, ne bi trebalo da izazovu probleme, ako se koriste po propisima. To poručuju u Predškolskoj ustanovi "Radosno detinjstvo" i dodaju da je javnost nepotrebno uzbunjena i uspaničena.
 
Direktorka ustanove Mirjana Đurđev poručuje da je nedavno doneta kolektivna odluka da svi vrtići budu snabdeveni antibakterijskim sapunom kako bi se sprečilo širenje zaraznih bolesti.
 
"Trebalo je da se roditelji čija deca su imala neku reakciju jave 'Radosnom detinjstvu' i sve bi bilo pojašnjeno i rešeno. Nemoguće je pronaći jedan proizvod koji bi odgovarao svakom detetu u našoj ustanovi, a imamo ih više od 16.000", navodi ona i pojašnjava da će se zato teško naći zamena za ovaj sapun ukoliko se još više roditelja bude žalilo. 
 
Koordinatorka Službe Preventivno-zdravstvene zaštite u ustanovi Ljubinka Vujić napominje da se ovakvi sapuni koriste dugi niz godina, te da ga koriste i svi zaposleni. Kako kaže, posledica neće biti ako se sapun bude koristio kako treba.
 
"Proizvođač koji snabdeva vrtiće u Novom Sadu, snabdeva i druge škole, domove zdravlja i gerontološke centre širom Srbije. Osetljivost je mogla da nastane i pri upotrebi bilo kog drugog antibakterijskog sredstva", poručuje ona.
 
 
Epidemiolog u Institutu za javno zdravlje Vojvodine Snežana Medić kaže za 021 da je jedini dokaz da je određeno sredstvo izazvalo neku reakciju detaljna alergijska proba i analiza svakog mogućeg alergena iz sredine. Tek kada se ustanovi šta je tačno izazvalo reakciju, neka supstanca može da se "optuži" za alergiju, te se roditelji savetuju da decu prvo odvedu kod pedijatra na konsultaciju.
 
"Sva antibakterijska sredstva koja se koriste u ustanovama su iz iste ili slične grupe. Kod dece su naročito česte infekcije koje se prenose preko prljavih ruku - imamo pogoršanu situaciju zarazne žutice poslednjih nekoliko meseci, pogotovo u Novom Sadu, a imali smo slučajeve i kod roditelja. I mnoge druge bolesti, uključujući virusne i respiratorne, šire se prljavim rukama. Ako se ruke temeljno ne peru tečnim sapunima i to antibakterijskim, povećava se rizik da se te bolesti šire. Ovo je jedini način da to sprečimo", objašnjava Medićeva i dodaje da je ovde najverovatnije reč o preuranjenim reakcijama roditelja.
 
Goran Milić iz "Radosnog detinjstva" kaže da postoje potvrde o zdravstvenoj ispravnosti sapuna koji deca u novosadskim vrtićima koriste, kao i potvrda Ministarstva zaštite životne sredine da je sapun u prometu i time bezbedan.
 
A u Americi...
 
Pomenuti triklosan u sapunu je hemikalija koja se koristi u većini antibakterijskih preparata. U Evropi je široko u upotrebi, a nakon godina kampanje, u Sjedinjenim Američkim Državama je septembra prošle godine zvanično zabranjena za upotrebu u tečnim sapunima odlukom državne agencije za bezbednost hrane. U ovoj državi još uvek sme da se koristi u pastama za zube. Pojedine studije rađene u SAD povezuju ovu hemikaliju sa srčanim bolestima, pa čak i malignim oboljenjima, ali za sada nema dovoljno relevantnih istraživanja koja bi podržala sve tvrdnje o negativnim posledicama po zdravlje ljudi.
  • Neupisano dete u RD

    13.04.2017 14:51
    Elem
    Ako to nisu gradske pare,već naše pare, zašto te naše pare ne mogu da koristim i ja?
    Ako su odbili da me upišu, zašto od tih naših tj gradskih para ne pošalju nešto i za mene mojim roditeljima, da me hrane, čuvaju i vaspitavaju?
    Zašto ne koristimo svi naše pare? Recimo isti iznos koji grad participira RD po upisanom detetu mesečno da isplaćuje roditeljima neupisanog deteta mesečno?
    Ako nema para dovoljno, upisana deca neka plaćaju više da bi i neupisana dobila isti iznos mesečno od tih "naših" tj gradskih para.
    Ovaj sistem svima isto novaca od naših novaca- bi smanjio bi gužvu u vrtićima RD, a deca ne bi bila diskriminisana.
  • Suzana

    13.04.2017 11:50
    @Elem
    Gospodjo, da li vi npr Linola kupku za bebe (ili koju vec koristite za negu koze vaseg deteta) cuvate van domasaja dece, ili vasa deca mogu slobodno sa njom da se igraju, piju i sl?
  • Elem

    13.04.2017 08:39
    @Tek da znamo
    Postujem Vas stav ali ne smatram da su mi deca privilegovana time sto pogadjaju PU. Socijalna politika deli relativnu pravdu, a ne apsolutnu. Mozda moja deca nece koristiti sredstva iz budzeta za dalje nivoe obrazovanja, a neka druga hoce. I!?
    Slazem se da svi treba da imaju istu sansu i prava. Mislim da su totalno diskriminisana deca rodjena u drugoj pol. Skolske godine prilikom upisa u RD. Ali to se ne resava jer uticajni svakako upisuju svoju decu. Mi ostali niti mozemo da ih upisemo niti da resavamo sistemski problem.
    Atmosfera je "ziv si, zdrav si, sta oces".. Hvala mami koja je ovo objavila. Nikad, nikad mi ne bi palo na pamet da deca nekontrolisano peru ruke tecnoscu za koju pise "Cuvati van domasaja dece".
    Zna se koliko je ekonomska cena RD. Skupo je to s obzirom na realna, a ne statisticka, primanja vecine. Ali mozda bi se trebalo korigovati s obzirom na poskupljenja koja kace i RD. Ipak se radi o deci.
    A kad pitate koliko ja placam.. moja porodica izdvaja vise nego sto budzet trosi za nas. Ako je to uopste bitno. Bitno je da nismo rodjeni u Somaliji!! Sve je ok!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti