Dr Đilas: Žene u sve mlađoj dobi obolevaju od raka dojke

Jedan od vodećih uzroka prevremene smrti žena u Srbiji je rak dojke, koji se otkriva u stadijumima koji su, nažalost, često napredni.
Podaci Evropskog registra za rak pokazuju da je Srbija na visokom drugom mestu po broju smrtnih slučajeva kada je reč o raku dojke. Kako apeluju u Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", iz godine u godinu je mortalitet usled ovog tipa raka sve veći, a preventivni pregled, koji je jedan od spasilaca života svake žene koja ima rizik od obolevanja, nije popularna metoda - tek svaka treća žena u Srbiji obavlja samopregled dojki.
 
Upravo je obeležen Mesec borbe protiv raka dojke, oktobar. Kako za 021 navodi prof. dr Dragana Đilas, specijalista radiologije na Institutu za onkologiju Vojvodine alarmantno je da sve mlađe žene obolevaju od raka dojke, već od 25. godine. Kako naglašava, u Vojvodini svaka osma žena oboli od karcinoma dojke, što je značajan porast u statistici u poslednje dve decenije, kad je svaka 10. žena obolevala od ovog raka.
 
"Najčešći uzrok obolevanja je način života, koji obeležava kontinuiran, hroničan stres koji najčešće ne možemo da izbegnemo. Primećuje se i sve veći uticaj loših partnerskih odnosa, naročito kod žena koje su zanemarene ili maltretirane u odnosima, trpe neki vid nasilja i marginalizaciju, što može da se prepozna i kroz razgovor sa ovim osobama tokom pregleda i što zahteva da se ovakvim ženama posveti mnogo više pažnje. Poznati uzrok raka dojke je i genetika, što potvrđuje i podatak da trećina svih obolelih žena ima nasledni (genetski uzrokovani) karcinom dojke", naglašava dr Đilas i dodaje da je moguće dokazati prisustvo genetskog poremećaja koji dovodi do raka dojke, ali je reč o proceduri koja se, uprkos ogromnoj zainteresovanosti žena različitih godina i dalje ne radi rutinski u Srbiji.
 
Osim pomenutih grupa, i žene koje su obolele od alkoholizma ili gojaznosti su u riziku od raka dojke.
 
Dobra vest je da, prema novim podacima Evropskog udruženja za borbu protiv raka, kontraceptivne (hormonske) pilule koje uzima zavidan procenat mladih žena, ne utiču na povećanje rizika od obolevanja. Štaviše - redovnim uzimanjem do 40. godine života, ove pilule smanjuju rizik od raka jajnika, dodaje dr Đilas.
 
"Treba iskoristiti momenat posete lekaru zbog hormonalne, kontraceptivne terapije i obaviti preglede dojki ultrazvukom ili drugim metodama, jer se na taj način povećava svest o potrebi redovnih kontrola. Mnogo su veće šanse ozdravljenja ukoliko se rak otkrije u ranoj fazi. Svaka žena mora da bude svesna rizika od obolevanja, a poznato je da ne možete sprečiti nastanak raka dojke, već samo možete uticati na rano otkrivanje", napominje naša sagovornica.
 
Šta kada napipamo čvorić?
 
Čvorić u dojkama najčešći je, ali ne i jedini simptom raka dojke. Najbitnije je ne stvarati paniku - čvorići koje žene najčešće napipaju su posledice oticanja žlezdanog tkiva dojke u drugoj polovini menstrualnog ciklusa. Međutim, ukoliko žena napipa čvorić ili drugu promenu u dojci u periodu od 5. do 15. dana od početka ciklusa, to može da bude znak za brigu i potrebno je javiti se lekaru na pregled.
 
"Ženama koje imaju do 40 godina radi se inicijalni pregled ultrazvukom, dok se ženama starijim od 40 godina savetuje da urade i prvu mamografiju, bez obzira na sve druge faktore rizika. Mamografija je metoda koja nosi sa sobom određenu, ali veoma malu i bezopasnu dozu zračenja, a tokom pregleda nema bolova. Mamografija se radi na svake dve do tri godine kod žena s malim rizikom, a kod žena koje imaju visok rizik od obolevanja svake godine se obavlja neki vid pregleda, najčešće naizmenično mamografija i ultrazvuk. Naravno, postoji i niz drugih simptoma za brigu – uvlačenje bradavice, iscedak ili sekrecija neuobičajeno bistrog ili krvavog sadržaja, kao i povlačenje kože, koje se najbolje primećuje kada su ruke podignute iznad glave, ispred ogledala", navodi za 021 doc. dr Dragana Đilas.
 
Skrining program koji se sprovodi u Republici Srbiji doneo je napredak u podizanju svesti, edukaciji i osavremenjavanju borbe protiv raka dojke. Svake druge godine se žene starije od 50 godina pozivaju na mamografiju i na taj način je moguće otkriti bolest i stvoriti uslov za izlečenje. 
 
Imamo dovoljan broj obučenih radiologa i sve veći broj savremene opreme, a naš Centar za dijagnostiku raka dojke pri Institutu za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici vodeća je institucija po uspešnosti dijagnostike i lečenja raka dojke, ali i po edukaciji lekara ne samo u Srbiji, već i u regionu", kaže dr Đilas.
 
Naše zdravlje je velikim delom u našim rukama. Zato nemojte odlagati posete lekaru i obavite svoj preventivni pregled, jer je to najveća stvar koju možete učiniti za sebe.
  • Mirjana

    07.11.2018 19:20
    Beznađe
    Ratovi, bombe, nemaština, stres iz dana u dan, borba za opstanak, pritisak na poslu.. eee a sada krenulo ovo "zlatno doba".., gde država baš """ulaže"""u zdravstvo - u prevodu - život je u ovoj srbiji (namerno malim slovima) jeftin a živeti je skupo.
  • Hi

    02.11.2018 14:45
    Hi
    Pre neki dan citam komentar na ovu i slicnu temu. Dijagnoza kod lekara u srbiji -nije ti nista ili sta si cekala do sada. Uzdravlje.
  • Ljubitelj mesa

    02.11.2018 14:16
    Objašnjenje
    Zaista bih želeo da SVI u ovoj državi vide emisiju koju su i Hravti na HTV1 pre dve subote gledali.
    Francuska ju je snimila, zahvaljujući novoj ministarki zdravlja i otkrićima iz 2003, objavljenim u naučnim časopisima 2004-te.

    POZIVAM RTV I RTS da preuzmu i prikažu tu emisiju. Iznosi sve dokaze.

    Priliko zračenja hrane alfa, beta, gama i X zracima, a takođe su upitne i mikrotalasne pećnice, dešava se da od belančevina u mesu nastaje POLIMER, neprirodni element.
    Konkretno je za ovaj ispitano da je ubrzivač kancera. Ne izaziva ga, ali ubrzava razvoj ako postoji bilo gde u telu.

    Svetski proizvođači to masovno koriste, prvenstveno jer ne moraju da vode računa o higijeni radnika u proizvodnji.
    Meso se ozračuje više puta, niko t nikome ne prenosi. Krije se.
    A nama se hvali kao meso koje se neij pokvarilo 10 godina po hladnjačama i uvozi...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti