Protest ispred BioSensa zbog smene uprave, podneta tužba Upravnom sudu

Studenti, građani i zaposleni u BioSensu okupili su se ispred instituta u znak protesta zbog smene članova Upravnog odbora.
Protest ispred BioSensa zbog smene uprave, podneta tužba Upravnom sudu
Foto: 021.rs
Institut je podneo i tužbu Upravnom sudu zbog, kako su naveli, nelegalnog konstituisanja Upravnog odbora.
 
"Razlog okupljanja je to što je još jedna institucija na udaru Srpske napredne stranke. Nama su četvrti put izmenili sastav upravnog odbora i stavili nekompetentne ljude koje nemaju veze sa radom instituta BioSens. Ovo bi trebalo da suspenduje ovakav nelegalan upravni odbor", poručio je pomoćnik direktora dr Oskar Marko.
Zaposleni u Biosensu su naveli da su smene pokušaj da se sruši "jedan od najeminentnijih instituta u zemlji". 
 
"U ovom trenutku, četiri od četiri člana Upravnog odbora, predstavnici pokrajine, postavljeni su na nezakonit način", naveli su zaposleni, koji dodaju da pokušavaju da odbrane institut i spreče nanošenje nenadoknadive štete.
Šta piše u Službenom listu?
 
Kako je objavljeno u Službenom listu AP Vojvodine, predsednik Upravnog odbora prof. dr Nemanja Tasić, vanredni profesor Fakulteta tehničkih nauka, i članica odbora i predstavnica osnivača prof. dr Dragana Zgonjanin Bosić, naučna saradnica na Medicinskom fakultetu, razrešeni su svojih dužnosti "na lični zahtev".
 
Na čelo Upravnog odbora postavljena je dr Sanja Vasiljević, naučna savetnica u Institutu za ratarstvo i povrtarstvo, na period do isteka mandata Upravnog odbora.
 
Umesto Zgonjanin Bosić, na mesto člana Upravnog odbora postavljena je vanredna profesorka na Građevinskom fakultetu u Subotici dr Martina Vojnić Purčar, takođe do isteka mandata odbora.
Zaposleni podržali studente
 
Podsetimo, više od 140 zaposlenih na Institutu Biosens podržalo je u januaru 2025. studentske zahteve, navodeći da je "njihovo ispunjenje neophodan korak ka društvu koje se zasniva na vladavini prava". 
 
"Iako kao pojedinci podržavamo studentsku borbu od samog početka, smatramo našom moralnom dužnošću da studente podržimo i javno kao članovi kolektiva koji je usled pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu izgubio kolegu dr Vaska Sazdovskog", naveli su tada zaposleni na ovom Institutu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Taki

    07.08.2025 12:34
    Opa
    Evo komunizma. Sad će plenumi i zborovi da preuzmu. A ko će biti odgovoran prc. Kolektivna odgovornost na delu. Hvala nisam za to. Opet ću glasati za Vučka.
  • betmen

    07.08.2025 12:32
    Ko ono beše osnovao biosens i kada???
  • zzz

    07.08.2025 12:26
    brukaderi,zborčine , gde ćete sutra,prekosutra,smešni ste ko crtani film

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti