RTV Pančevo prenela klevete o novosadskoj aktivistkinji koja brani Frušku goru, sad plaća odštetu
Aktivistkinja Pokreta "Odbranimo šume Fruške gore" Dragana Arsić dobila je prvostepenu presudu po tužbi za povredu ugleda i časti protiv RTV Pančevo.
Foto: 021.rs
RTV Pančevo je u avgustu 2020. godine prenela tekst opskurnog portala "Prismotra.net" koji je objavljivao "neproverene informacije u rangu kleveta o delu novinara, medija, aktivista nevladinog sektora ili pojedinaca u Srbiji".
Tekst zbog kog je RTV Pančevo izgubila na sudu nosio je naslov "Ko je Dragana Arsić? Lažni ekolog napada Frušku goru", a u njemu su iznete brojne tvrdnje u vezi sa "političkom pozadinom" aktivizma Dragane Arsić.
Kako je u svom iskazu na sudu navela Arsić, ona "nije član nijedne političke stranke i ne bavi se politikom u smislu stranačkog angažovanja". Ona je istakla da je zbog navoda koji su o njoj objavljeni osećala stres i anksioznost, kao i strah od napada u realnom životu.
RTV Pančevo je naloženo da na ime naknade nematerijalne štete zbog povrede časti i ugleda Dragani Arsić isplati 70.000 dinara, ali je odbijen zahtev da se pravosnažna presuda u celini objavi na sajtu medija.
Kako Arsić kaže za 021.rs, njen advokat će uložiti žalbu na ovaj deo sudske odluke.
"Da bi bila puna i moralna i pravna satisfakcija, ta odluka zaista bi trebalo da bude objavljena na njihovom portalu, kao što je i taj gnusni tekst objavljen", navodi Arsić.
Arsić smatra da ova presuda ima širi značaj za aktiviste i društveno-angažovane građane, ali i za medije.
"Ovom odlukom suda je poslata institucionalna poruka da ne mogu mediji da iznose laži, vređaju i blate ljude koji se na razne načine bave javnim interesom, kritički misle i iznose svoje stavove", naglašava.
Sagovornica 021.rs dodaje da su i građani dobili poruku da sudska zaštita postoji kao instrument kog ne treba lako da se odreknu.
Tekst portala "Prismotra" prenelo je više nacionalnih i regionalnih medija, ali je sa većine portala naknadno uklonjen.
Sporni portal ugašen je u decembru prošle godine, ali njegove stranice na društvenim mrežama i dalje postoje, mada je su poslednje objave iz januara prošle godine.
Mediji u Srbiji koji su se tom temom bavili, poput istraživačkog portala Insajder.net ili pak Vojvođanskog istraživačko-analitičkog centra VOICE uspeli su da dođu do informacija da je Prismotra.net registrovana decembra 2019. na zaštićenom domenu, čiji su podaci o vlasniku sakriveni.
VOICE je utvrdio da je domen registrovan u Sjedinjenim Državama, a prethodno je kupljen u centralno-američkoj državi Panami.
Svojevrsna prethodnica tog portala bila je Istraga.rs, internet stranica koja je objavljivala slične sadržaje poput Prismotre.net. Istraga.rs prestala je sa objavama baš od decembra 2019, perioda u kom je okvirno Prismotra.net počela sa radom.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Januarski utorak u Novom Sadu: Šta vas očekuje?
12.01.2026.•
0
Utorak će u Novom Sadu biti hladan, a moguća je i susnežica.
FOTO, VIDEO: Protestni skup ispred Jovine gimnazije
12.01.2026.•
0
Ispred Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" organizovan je protestni skup na koji su pozvali maturanti te škole.
Besplatne grupne posete klizalištu za decu
12.01.2026.•
0
"Ledena šuma" omogućiće deci u predskoškolskim ustanovama i đacima besplatne grupne posete klizalištu.
Inspekcije postavljaju trake upozorenja oko javnih objekata po Novom Sadu - zbog snega koji se topi
12.01.2026.•
9
Gradska uprava za inspekcijske poslove preventivno postavlja trake upozorenja oko pojedinih javnih objekata u Novom Sadu.
Maturanti Jovine gimnazije večeras organizuju skup: "Potrebna nam je vaša podrška"
12.01.2026.•
2
Maturanti Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" najavili su bojkot nastave, te pozvali građane na večerašnji skup ispred zgrade škole.
Apel na Novosađane da daju krv: Manjak A i 0 grupe
12.01.2026.•
0
Zavod za transfuziju krvi Vojvodine poziva građane da se u narednom periodu odazovu dobrovoljnom davanju krvi i na taj način daju doprinos očuvanju zdravlja i života.
Štrandaroši, počelo produžavanje ugovora o zakupu kabina
12.01.2026.•
4
Produženje ugovora o zakupu kabina na Štrandu počelo je danas, 12. januara i trajaće zaključno sa 14. februarom.
Kakva je situacija za vozače na Fruškoj gori: "Putevi trenutno čisti, ali vetar stvara nanose"
12.01.2026.•
0
Sneg na Fruškoj gori, prevashodno Iriškom vencu, tradicionalno opstaje najduže i bude najproblematičniji kada je u pitanju okolina Novog Sada.
FOTO, VIDEO Nova zgrada OŠ "Miloš Crnjanski" dobila dozvolu, spremna za prijem dece
12.01.2026.•
12
Gradska uprava za urbanizam i građevinske poslove izdala je upotrebnu dozvolu za kompleks Osnovne škole "Miloš Crnjanski" na Satelitu, što znači i da bi nastava u novom objektu mogla uskoro da počne.
Sutra u Novom Sadu ledeno i moguća je susnežica, pa sledi nekoliko malo toplijih dana
12.01.2026.•
0
Utorak će u Novom Sadu biti veoma hladan i moguća je susnežica.
JGSP nakon ispalog prozora: Ozbiljno širenje panike, pokušaj narušavanja ugleda preduzeća
12.01.2026.•
10
Javno gradsko saobraćajno preduzeće "Novi Sad" oglasilo se nakon tvrdnji odbornika stranke Srbija centra Dejana Kulje da je na gradskom autobusu tokom vožnje ispao prozor.
Na pojedinim linijama GSP-a poskupele karte: Sve za "organizaciju funkcionalnog javnog prevoza"
12.01.2026.•
56
Karte za autobuse Javnog gradskog saobraćajnog preduzeća "Novi Sad" su u drugoj nedelji 2026. godine znatno poskupele, na nekim relacijama i više od 50 odsto, bez prethodne najave preduzeća.
Psihoterapijska grupa za odrasle koji se suočavaju sa onkološkim oboljenjima od 28. februara
12.01.2026.•
0
Psihološko savetovalište "Mensana" (Kosovska 7) najavilo je da od 28. februara kreće formiranje psihoterapijske grupe namenjene odraslima koji se suočavaju sa onkološkim oboljenjima.
Mićin o ispalom prozoru na gradskom autobusu: Maloletnici se potukli i izbili staklo
12.01.2026.•
44
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin oglasio se povodom navoda odbornika stranke Srbija centra Dejana Kulje da je na gradskom autobusu tokom vožnje ispao prozor.
FOTO: Dečije predstave do 16. januara u posebno dekorisanom božićno-prazničnom autobusu GSP-a
12.01.2026.•
0
Manifestacija "Novosadska božićna čarolija", praznični program namenjen najmlađima, koji se odvija u posebno dekorisanom božićno-prazničnom autobusu sa interaktivnim predstavama za decu, odvija se do 16. januara.
U Betaniji jedan lep "remi": U Novom Sadu rođeno 15 devojčica i isto toliko dečaka
12.01.2026.•
0
U Novom Sadu je proteklog vikenda rođeno 30 beba.
Počinje drugo polugodište za đake u Vojvodini, ranije saopšteno da su novosadske škole spremne
12.01.2026.•
8
Drugo polugodište danas, 12. januara počinje u vojvođanskim školama.
Danas u Novom Sadu najviša temperatura nula stepeni
12.01.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti pretežno sunčano i ledeno.
Direktor i privremeni školski odbor Jovine gimnazije: Svi izostanci sa nastave biće evidentirani
11.01.2026.•
18
Direktor Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" Radivoje P. Stojković i privremeni Školski odbor saopštili su da će "svi izostanci sa nastave biti evidentirani i tretirani u skladu sa zakonom".
FOTO, VIDEO Novosadski odbornik: Tokom vožnje ispao prozor na gradskom autobusu
11.01.2026.•
13
Odbornik stranke Srbija centar Dejan Kulja objavio je večeras na društvenim mrežama snimak gradskog autobusa kojem je, kako navodi, tokom vožnje ispao prozor.
Učenici Jovine gimnazije od sutra bojkotuju nastavu
11.01.2026.•
21
Maturanti Jovine gimnazije saopštili su da će od sutra, umesto početka drugog polugodišta, cele nedelje bojkotovati nastavu.
Komentari 11
Ita
Popara
@Komša sa Naselja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar