Novi Sad tužio AIK banku za 463 miliona zbog neosnovanog bogaćenja - odjeci afere "Bulevar Evrope"
Grad Novi Sad tužio je AIK banku za gotovo 463 miliona dinara, zbog navodnog neosnovanog bogaćenja u aferi prilikom izgradnje Bulevara Evrope 2012. godine, saznaje 021.rs.
Foto: 021.rs
Kako navode u Kabinetu gradonačelnika za 021.rs, Zavod za izgradnju grada - u likvidaciji i Grad Novi Sad podneli su tužbu Privrednom sudu u Beogradu protiv Agroindustrijske komercijalne banke (AIK), koja se od 2014. godine nalazi u većinskom vlasništvu Miodraga Kostića.
Osnov za tužbu protiv banke je navodno neosnovano bogaćenje, a čitav slučaj svoje korene vuče 10 godina unazad, kada je bivša gradska vlast na izgradnji Bulevara Evrope angažovala preduzeće "Borovica-transport" Dušana Borovice. Novac je uzet, a radovi nikada nisu obavljeni.
Predmet je u Privredni sud primljen krajem maja, a kako se može videti na sajtu beogradskog suda, za sada odgovora na tužbu nema.
Pare "isparile"
Prema saznanjima, postavlja se pitanje kako je mogao da nestane novac koji se nalazio na namenskom računu za radove.
Bivši gradonačelnik Novog Sada Igor Pavličić tvrdio je početkom 2013. godine da je neizvodljivo da novac nestane, jer je, između ostalog, obezbeđen bankarskom garancijom. U momentu kada je došlo do izbijanja afere u vezi sa radovima na Bulevaru Evrope i kada se otkrilo da je novac, praktično, nestao, Borovica je bio uhapšen.
Tadašnji direktor ZIG-a Goran Višnjić govorio je da je bivše rukovodstvo Zavoda zaključilo "katastrofalan" ugovor sa Borovicom. Kako se pisalo te 2013. godine, više od 460 miliona dinara nestalo je, jer je istekla bankarska garancija, a novca u AIK banci, u kojoj su sredstva bila deponovana - nema.
Višnjić je tada naveo i da je transakcija bila "u potpunosti protivzakonita", jer "Borovica nikad nije dostavio neopozivu bankarsku garanciju za dobro izvršenje posla". Problem je bio i to što je, između ostalog, depozit ugovora bio položen kod Razvojne banke Vojvodine, koja je već tada ugašena.
Grad godinama pokušava da vrati novac
Grad već godinama unazad ne uspeva da povrati novac koji je isplaćen za nikad završene radove. Osim toga, postoji pravnosnažna presuda kojom "Borovica-transport" mora da vrati Novom Sadu novac, odnosno 463 miliona sa zateznim kamatama, koje iznose nekoliko stotina miliona dinara.
Ovog puta, grad je krenuo i na druge aktere u čitavoj aferi, čime se preduzimaju dodatni koraci kako bi Novi Sad na kraju, ipak, uspeo da povrati novac koji mu pripada.
Novi Sad je krajem novembra prošle godine tužio dvoje bivših službenika ZIG-a, koji se trenutno nalaze na održavanju zatvorske kazne i koji su jedini osuđeni u procesu za ovu aferu, tražeći isti iznos koji sada traži od AIK banke. U višegodišnjem procesu sudilo se i bivšem gradonačelniku Novog Sada Borislavu Novakoviću, koji je pravnosnažno oslobođen optužbi na osnovu pravnog načela "ne bis in idem", po kojem se osoba ne može dva puta teretiti za istu stvar.
Na pitanje 021.rs da li bi ishod nove tužbe mogao na bilo koji način da utiče na tužbu pokrenutu protiv dvoje osuđenih, grad odgovara neodređeno.
"Navedeno parnični postupci su u toku, a nadležni sudovi će presudama odlučiti o tužbenim zahtevima, kako u pogledu glavne stvari, tako i u pogledu sporednih traženja", navodi se.
Da se gradska vlast nameračila na kontroverznog biznismena govori i to što je u januaru ove godine tužila još tri preduzeća koje povezuje Borovica, tražeći od njih više od 1,4 milijarde dinara. O čemu se radi, čitajte na OVOM LINKU.
Portal 021. je ranije pisao o tome da je Novi Sad imao priliku da naplati svoja potraživanja od Borovice, ali da to nije učinjeno. U međuvremenu, preduzeća povezana sa Dušanom Borovicom nastavljaju svoje poslovanje, dok poreska dugovanja propalih firmi ostaju ogromna.
Stari "poznanici"
Ovo nije prvi put da se AIK banka i Borovica pojavljuju u istoj vesti. Pre četiri godine mediji su izvestili da će radnici "Dunav Grupe Agregati" možda uspeti da naplate ono što im se duguje, jer je AIK banka, kao jedan od najvećih poverilaca ovog propalog Borovičinog preduzeća, povukla svoja potraživanja.
A nije ni prvi put da su u istoj vesti kontroverzni biznismen i Razvojna banka Vojvodine. U novembru 2021. godine objavljena je prvostepena presuda, kojom je Borovica osuđen na četiri i po godine zatvora zbog malverzacija u RVB.
Prvostepeno su osuđeni i službeni, jer su od jula 2010. do oktobra 2012. nezakonito odobravali kredite i bankarske garancije Borovičinim preduzećima, među kojima je i "Borovica-transport". Prvostepenom presudom nekoliko preduzeća mora da vrati više od 2,5 milijardi dinara u budžet Srbije.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Slobodan univerzitet pokrenuo Registar pravnog nasilja i zloupotrebe institucija
20.12.2025.•
0
Akademska mreža Slobodan univerzitet pokrenula je Registar pravnog nasilja i zloupotrebe institucija.
Nepoznata osoba zapalila novogodišnji vozić na Trgu slobode
20.12.2025.•
1
Nepoznata osoba sinoć je zapalila dekorativni praznični vozić koji se u okviru manifestacije Novosadski Zimzolend nalazio na Trgu slobode.
I na ovaj tmurni dan ima lepih vesti: U Novom Sadu rođeno 14 beba, među njima i bliznakinje
20.12.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 14 beba.
Kakvog je kvaliteta vazduh u Novom Sadu danas: Ovo su zvanični podaci
20.12.2025.•
12
Vazduh u Novom Sadu je danas umereno zagađen, pokazuju podaci Agencije za zaštitu životne sredine.
Za sanaciju nebezbedne kupole u Jovinoj gimnaziji iz pokrajinskog budžeta 56,4 miliona dinara
20.12.2025.•
18
Pokrajinska vlada će sa 56,4 miliona dinara finansirati radove na sanaciji krovne kupole na objektu Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj".
Novosađani, vojska vas ponovo poziva na dobrovoljno služenje vojnog roka
20.12.2025.•
47
Javni konkurs za prijavu kandidata za dobrovoljno služenje vojnog roka sa oružjem i kurs rezervnih oficira Vojske Srbije je otvoren, navodi Centar Ministarstva odbrane Novi Sad.
Jaćimović rekao da u nedelju vozi studente na skup u Novi Pazar - "makar mi oduzeli autobuse"
20.12.2025.•
6
Prevoznik Milomir Jaćimović izjavio je da će organizovati prevoz za studente iz Novog Sada koji planiraju odlazak na protest u nedelju, 21. decembra u Novi Pazar.
Uređenje gradskog jezgra: Raspisan tender za radove od 640 miliona
19.12.2025.•
11
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije raspisala je novi tender za uređenje Ulice Modene i dela Ilije Ognjanovića, a vrednost radova procenjena je na 640 miliona dinara, sa uračunatim porezom.
Šest meseci zatvora Novosađaninu zbog napada na ekipu Informera
19.12.2025.•
5
Novosađaninu Goranu Kajfešu, uhapšenom u avgustu zbog napada na televizijsku ekipu Informera, danas je izrečena kazna od šest meseci zatvora.
ANKETA: Podržavate li javno-privatno partnerstvo za GSP?
19.12.2025.•
25
JGSP "Novi Sad" je u sve većim problemima. Iako je poslednjih godina obnovljen vozni park, prosečna starost i dalje nije na zadovoljavajućem nivou.
Osumnjičenom za napad na ekipu Informera obezbeđen smeštaj kod Milomira Jaćimovića
19.12.2025.•
4
Autoprevoznik Milomir Jaćimović ponudio je smeštaj Goranu Kajfešu koji je i dalje u pritvoru, jer nema prijavljeno mesto prebivališta.
Nestašica đačkih knjižica u Novom Sadu: Problem pred kraj polugodišta
19.12.2025.•
15
Raspust u Novom Sadu i Vojvodini počinje od sledećeg utorka, a neki đaci još uvek nemaju knjižice, i trenutno ne mogu da ih pronađu.
Gradski prevoz u Novom Sadu: Planirano poskupljenje karata, bez plana za nove autobuse
19.12.2025.•
56
Javno gradsko saobraćajno preduzeće "Novi Sad" ni u 2026. godini ne planira nabavku novih autobusa, ali planira se povećanje cene karata.
Novosadska policija: Svesni da se alkohol konzumira tokom slava, apelujemo na sve učesnike u saobraćaju
19.12.2025.•
3
Policijska uprava u Novom Sadu apelovala je na sve učesnike u saobraćaju uoči slava i prazničnih proslava.
UNICEF uplatnice uz račune Informatike: Novosađani mogu da doniraju novac
19.12.2025.•
4
Novosađani će tokom decembra imati priliku da podrže unapređenje mentalnog zdravlja i blagostanja dece i mladih u Srbiji putem novčanih donacija.
Vazduh u Novom Sadu zagađen
19.12.2025.•
24
Vazduh u Novom Sadu ovog jutra je zagađen, pokazuju podaci Agencije za zaštitu životne sredine.
Tri dana gejming festivala na Novosadskom sajmu
19.12.2025.•
1
Festival posvećen gejmingu i popularnog kulturi Games.con, održaće se na Novosadskom sajmu od 19. do 21. decembra.
Lepe vesti: Rođeno 16 beba u Betaniji
19.12.2025.•
0
U prethodna 24 sata u novosadskom porodilištu Betanija rođeno je 16 beba.
Novosađanin pet meseci u pritvoru zbog napada na ekipu Informera: Skup podrške ispred suda
19.12.2025.•
2
Novosađanin Goran Kajfeš već pet meseci nalazi se u pritvoru zbog sumnje da je napao ekipu prorežimskog tabloida Informer, na protestu 15. avgusta u Novom Sadu.
Komentari 34
NN
Neopevana ekipa !
Mark
Mare
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar