Borovica osuđen na četiri i po godine zatvora, kazne i za funkcionere bivše Razvojne banke Vojvodine
Specijalni sud u Beogradu osudio je kontroverznog novosadskog biznismena Dušana Borovicu na četiri i po godine zatvora.
Nekadašnja funkcionerka Razvojne banke Vojvodine dobila je tri i po godine zatvora, a njeni saradnici osuđeni su na dve i dve i po godine.
Službenici RBV su osuđeni zbog optužbi da su od jula 2010. do oktobra 2012. nezakonito odobravali bankarske plasmane, kredite i bankarske garancije preduzećima pod kontrolom Dušana Borovice, a koja nisu bila "obezbeđena adekvatnim sredstvima vraćanja" čime su njegovim firmama pribavili imovinsku korist.
Sud je takođe obavezao privredna društva "Borovica transport" d.o.o. Ruma, "Borovica transport - put" d.o.o. Ruma, "Panonija putevi" d.o.o. Ruma, "Sremski putevi" d.o.o. Ruma, "Putevi" a.d. Sremska Mitrovica, "Vojvodina put - Zrenjanin" a.d. Zrenjanin, "Hidrograđevinar" a. d. Sremska Mitrovica, "Dunav grupa agregati" d.o.o. Novi Sad, i "Napredak" a. d. Apatin da na ime imovinske koristi pribavljene krivičnim delom plate solidarno u korist budžeta Republike Srbije 2.518.524.375 dinara, u roku od 15 (petnaest) dana od dana pravosnažnosti presude, pod pretnjom prinudnog izvršenja.
Na ovu presudu i tužilaštvo i odbrana imaju pravo da ulože žalbe Apelacionom sudu u Beogradu u roku od 15 dana od prijema pisane presude. Ujedno je sud kao oštećenu u ovom postupku AP Vojvodinu uputio na parnični postupak radi ostvarivanja imovinsko-pravnog zahteva.
Takođe, svi osuđeni su obavezani da nadoknade troškove krivičnog postupka, o čijoj visini će sud naknadno odlučiti posebnim rešenjem kao i da plate troškove sudskog paušala u iznosu od po 50.000 dinara, u roku od 15 dana, od dana pravnosnažnosti presude, pod pretnjom prinudnog izvršenja.
Ipak, pitanje je da li će se država naplatiti, jer Borovica već godinama duguje više stotina miliona dinara Novom Sadu zbog afere u vezi sa izgradnjom Bulevara Evrope. Osim toga, firme kojim je upravljao duguju više od milijardu dinara na ime poreza.
O tome kako je preduzeće povezano sa njim nastavilo poslovanje, 021.rs je ranije u više navrata pisao.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Nestašica đačkih knjižica u Novom Sadu: Problem pred kraj polugodišta
19.12.2025.•
4
Raspust u Novom Sadu i Vojvodini počinje od sledećeg utorka, a neki đaci još uvek nemaju knjižice, i trenutno ne mogu da ih pronađu.
Gradski prevoz u Novom Sadu: Planirano poskupljenje karata, bez plana za nove autobuse
19.12.2025.•
17
Javno gradsko saobraćajno preduzeće "Novi Sad" ni u 2026. godini ne planira nabavku novih autobusa, ali planira se povećanje cene karata.
Novosadska policija: Svesni da se alkohol konzumira tokom slava, apelujemo na sve učesnike u saobraćaju
19.12.2025.•
2
Policijska uprava u Novom Sadu apelovala je na sve učesnike u saobraćaju uoči slava i prazničnih proslava.
UNICEF uplatnice uz račune Informatike: Novosađani mogu da doniraju novac
19.12.2025.•
2
Novosađani će tokom decembra imati priliku da podrže unapređenje mentalnog zdravlja i blagostanja dece i mladih u Srbiji putem novčanih donacija.
Vazduh u Novom Sadu zagađen
19.12.2025.•
21
Vazduh u Novom Sadu ovog jutra je zagađen, pokazuju podaci Agencije za zaštitu životne sredine.
Tri dana gejming festivala na Novosadskom sajmu
19.12.2025.•
1
Festival posvećen gejmingu i popularnog kulturi Games.con, održaće se na Novosadskom sajmu od 19. do 21. decembra.
Lepe vesti: Rođeno 16 beba u Betaniji
19.12.2025.•
0
U prethodna 24 sata u novosadskom porodilištu Betanija rođeno je 16 beba.
Novosađanin pet meseci u pritvoru zbog napada na ekipu Informera: Skup podrške ispred suda
19.12.2025.•
2
Novosađanin Goran Kajfeš već pet meseci nalazi se u pritvoru zbog sumnje da je napao ekipu prorežimskog tabloida Informer, na protestu 15. avgusta u Novom Sadu.
Skup ispred suda ujutru: Podrška Novosađaninu uhapšenom zbog navodnog napada na ekipu Informera
18.12.2025.•
4
Zborovi građana Novog Sada i studenti u blokadi pozvali na skup podrške u petak, 19. decembra, ispred suda u Sutjeskoj.
Novosađani, dolazi kraj radne nedelje: Evo šta vas očekuje ovog decembarskog petka
18.12.2025.•
0
Ovog petka očekujte oblačno vreme, a za vikend vas očekuje dodatno zahlađenje.
Roditelji Jovinih đaka: Direktor oduzeo deo godišnjeg profesorima, šta još treba da se desi da bude smenjen?
18.12.2025.•
13
Roditelji đaka Jovine gimnazije saopštili su da je direktor ove škole Radivoje P. Stojković oduzeo deo godišnjeg odmora zaposlenim profesorima.
Drama SNP počela rad na novoj predstavi: "Posle milijon godina" premijerno krajem februara
18.12.2025.•
0
Drama Srpskog narodnog pozorišta otpočela je sa radom na novoj predstavi, a u pitanju je komad Dragutina Ilića "Posle milijon godina", u režiji Nikole Zavišića.
Biciklisti iz Novog Sada krenuli na veliki protest u Novom Pazaru: Današnji cilj Beograd
18.12.2025.•
4
Šestoro biciklista krenulo je danas iz Novog Sada na protest "Ili oni ili mi", koji se održava u Novom Pazaru 21. decembra.
Sutra još malo toplije u Novom Sadu, a onda zahlađenje i tmurniji dani
18.12.2025.•
0
U Novom Sadu će u petak biti umereno oblačno.
Radivoje Jovović pušten iz kućnog pritvora
18.12.2025.•
7
Pokrajinski poslanik Pokreta slobodnih građana Radivoje Jovović pušten je iz kućnog pritvora da se brani sa slobode.
Planira se rekonstrukcija stadiona kod Dunavskog parka za 37 miliona dinara
18.12.2025.•
19
Rukometni stadion u Ulici Ive Lole Ribara 3, kod Dunavskog parka, trebalo bi da bude rekonstruisan tokom prve polovine naredne godine, a procenjena vrednost radova je 37 miliona dinara sa porezom.
Gradska vlast pretvara dug Spensa od 258 miliona u trajni ulog, izdvaja milione za druga dugovanja
18.12.2025.•
11
Gradska vlast će 285 miliona dinara duga JP "Sportski i poslovni centar Vojvodina", tj. Spensa, pretvoriti u trajni ulog u kapital preduzeća. Ali to nije jedina pomoć grada ovom preduzeću.
Mićin: Expo 2027 je razvojna šansa za Novi Sad
18.12.2025.•
29
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin prisustvovao je danas prezentaciji i koordinacionom sastanku u okviru priprema za Specijalizovanu izložbu Expo 2027, koji je održan u Expo 2027 Playground, u Hali 5 Beogradskog sajma.
Krivična prijava protiv policajca-svedoka jer je naoružan došao na saslušanje u slučaju Radivoja Jovovića
18.12.2025.•
3
Advokat Vladimir Horovic podneo je krivičnu prijavu u ime oštećenih pokrajinskog poslanika Radivoja Jovovića i njegovog branioca, advokata Željka Kočića, a protiv policijskog službenika zbog ugrožavanja sigurnosti.
Koliko će biti zaposlenih u gradskoj administraciji u sledećoj godini
18.12.2025.•
4
U 2026. godini planira se neznatno smanjenje broja zaposlenih na neodređeno u gradskoj administraciji, ali će porasti broj angažovanih na određeno.
Počinje "Ledena šuma" u Dunavskom parku: Klizanje, Dečija Nova godina, bazar, humanitarni kutak...
18.12.2025.•
0
Deseta jubilarna manifestacija "Ledena šuma" održaće se od 18. decembra do 18. januara u Dunavskom parku.
Komentari 23
Bojan
Зум зум
Britanski kolumbijac
Jednostavno oduzeti svu imovinu i sva preduzeca, prebaciti ih u drzavnu svojinu.
Precesto se desavaju ti problemi oko naplate gde neko preko firmi opljacka drzavu i narod, a onda se ne moze naplatiti jer je imovina na trecim licima i njihovim firmama. Lepo putem istraznog postupka ustanovoti gde su novci isli i oduzeti sve sto je u vezi sa tim.
Vrlo brzo bi se iskorenio taj vid "poslovanja". Problem je samo sto je cesto i drzavni vrh upletrn u te stvari, takozvana korupcija. A da bi se moglo lako resiti, moglo bi.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar