
Prijava unutrašnjoj kontroli MUP-a zbog ponašanja policije na Šodrošu
Aktivisti okupljeni u "Šodroš survivor kampu" podneli su unutrašnjoj kontroli Ministarstva unutrašnjih poslova prijavu zbog ponašanja policije tokom protesta 23. oktobra.

Foto: 021.rs
Prijavu su predali Policijskoj upravi Novi Sad gde su ih primili službenici kojima su obrazložili razloge za obraćanje unutrašnjoj kontroli.
Aktivisti su reagovali na događaje tokom protesta "Dan oslobođenja Novog Sada", koji su organizovali nakon što su se, nekoliko dana ranije, pojavili radnici koji su, uz policijsku zaštitu, postavili ograde privremenog gradilišta za pripremne radove na mostu u produžetku Bulevara Evrope.
Po rečima aktivistkinje Nine Ciganović, policija je 23. oktobra sprečila građane da prošetaju Šodrošem. Zahtevaju da se utvrdi šta su pripadnici policije radili tog dana, jer je bilo upotrebe prekomerne sile, zbog čega je povređeno nekoliko građana, dok su drugi uhapšeni. Ona navodi da građani ni u jednom trenutku nisu nasrnuli na policiju, te da je nejasno zbog čega pripadnici MUP-a nisu nosili svoje oznake.
"Dokumentaciju koju smo dostavili sa fotografijama i video zapisima pokazuje da policajci nisu imali pločice i identifikacione oznake na svojim uniformama, kao i da su ih građani više puta pitali da se predstave i da su, nažalost, svaki put ostajali bez odgovora ko je policijski službenik sa druge strane", poručila je Ciganović.
U prijavi unutrašnjoj kontroli navodi se i da su policajci izlazili iz prostora brodogradilišta, koje je u vlasništvu kompanije Galens, zbog čega traže obrazloženje njihovog stacioniranja na tom prostoru.
Aktivisti su stava i da su policajci prekršili odredbe zakona zato što je većina njih nosila fantomke na licima. Sumnjaju da je ovo urađeno po nečijoj naredbi kako građani ne bi mogli da se žale na postupanje policije.
Naveli su i da su ove nedelje dobili obaveštenje od unutrašnje kontrole da je tužilaštvu prosleđena njihova prijava povodom dešavanja ispred Skupštine Vojvodine, na protestu održanom u julu ove godine, kada je privatno obezbeđenje primenilo silu protiv građana.
Zahtevaju da se istraži ko su osobe koje su, kako kažu, napale građane, ali i da se razjasni uloga pojedinih policajaca koji su, navodno, dodavali lisice privatnom obezbeđenju. Oni će posebno tražiti i informaciju o tome da li su podnete disciplinske prijave protiv policajaca, jer ih unutrašnja kontrola nije obavestila da li su nešto preduzeli u tom segmentu svog rada.
Podsetimo, 021.rs je pre nekoliko dana objavio da je pokrenuto 14 postupaka protiv građana zbog dešavanja na protestu u julu, kada su građani izražavali nezadovoljstvo zbog usvajanja Generalnog urbanističkog plana. Osim toga, postupanje privatnog obezbeđenja je i dalje u predistražnom postupku.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
VIDEO: Studenti objavili spot za pesmu "Nikad više" - posvećenu tragediji u Novom Sadu
16.05.2025.•
7
Studenti Akademije umetnosti u Novom Sadu snimili su i objavili video spot za pesmu "Nikad više" koja opisuje događaje od 1. novembra 2024. godine, do danas.
Blokada suda i tužilaštva u Novom Sadu: Studenti poručuju da tu i ostaju - do daljeg
16.05.2025.•
53
Blokada zgrade suda i tužilaštva u Novom Sadu traje drugi dan, tokom koje su povređeni jedna profesorka i aktivista PSG, a korišćen je i biber sprej.
Skup podrške aktivistkinji Mariji Vasić večeras ispred Centralnog zatvora u Beogradu
16.05.2025.•
3
Više zborova i udruženja građana, studenata, neformalnih grupa i opozicionih stranaka najavili su protest večeras u 18.30 ispred Centralnog zatvora u Beogradu, u znak podrške profesorki Mariji Vasić.
Sutra počinje Međunarodni poljoprivredni sajam u Novom Sadu
16.05.2025.•
3
Međunarodni poljoprivredni sajam, 92. po redu, počinje u subotu, 17. maja i trajaće do četvrtka, 22. maja.
Picula pozvao na hitno oslobađanje Marije Vasić i "drugih političkih zatvorenika"
16.05.2025.•
5
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula pozvao je na hitno oslobađanje članice Pokreta slobodnih građana (PSG) Marije Vasić i "drugih političkih zatvorenika u Srbiji".
Apel dekana Univerziteta u Novom Sadu studentima: Da se zajedno suočimo sa situacijom
16.05.2025.•
49
Sedam dekana fakulteta Univerziteta u Novom Sadu uputili su apel studentima u vezi sa realizacijom, kako se navodi, primerenog tipa nastave.
Sutra promenljivo vreme, u nedelju pljuskovi i grmljavina
16.05.2025.•
0
U Novom Sadu će u subotu biti promenljivo, uz smenu sunčanih i oblačnih intervala.
Čedomir Čupić: Kukavice se uplašile profesorke, Marija Vasić je heroina
16.05.2025.•
3
Univerzitetski profesor u penziji Čedomir Čupić kaže da je novosadska profesorka Marija Vasić, koja štrajkuje glađu, heroina.
Pokrajinska vlada izdvaja novac za sanaciju škole u Karlovcima
16.05.2025.•
2
Pokrajinska vlada će izdvojiti novac za sanaciju Osnovne škole "23. oktobar" u Sremskim Karlovcima.
Beljanski o studentskoj listi: To nije stvar afiniteta, već pokušaj da društvo postane bolje
16.05.2025.•
9
Predsednik Advokatske komore Vojvodine Vladimir Beljanski izjavio je da su studentski protesti trenutno "najpozitivnija stvar koja se događa u Evropi".
MG Motor porodični dani: Posebni uslovi, ograničena ponuda i test vožnje širom Srbije
16.05.2025.•
0
MG Motor sa zadovoljstvom najavljuje MG Family Open Days, sedmodnevni događaj koji donosi posebne uslove kupovine, test vožnje i prijatnu atmosferu u svim MG Motor salonima širom Srbije.
Sin Marije Vasić: Znamo samo da joj je bolje
16.05.2025.•
7
Porodica pritvorene profesorke Marije Vasić kaže da imaju informaciju da je priključena na infuziju i da joj je bolje.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 17 beba
16.05.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 17 beba.
Od danas skuplje ulaznice na bazene Spensa
16.05.2025.•
6
Ulaznice na bazene Spensa skuplje su od danas, 16. maja.
FOTO, VIDEO: Blokada suda u Novom Sadu i dalje traje, traži se oslobađanje aktivista
15.05.2025.•
85
Novi protest zbog toga što se šestoro novosadskih aktivista dva meseca nalazi u pritvoru održava se danas, 15. maja ispred suda kod Spensa.
Manjifiko: Molim, oslobodite Mariju
15.05.2025.•
3
Muzičar Manjifiko apelovao je da profesorka Marija Vasić bude puštena iz pritvora.
Obeležena godišnjica Majske skupštine u Sremskim Karlovcima
15.05.2025.•
2
U Sremskim Karlovcima je danas svečanom akademijom i polaganjem venaca obeležena 177. godišnjica od održavanja Majske skupštine.
VIDEO: Nakrivila se skela na Galensovom gradilištu na Limanu
15.05.2025.•
13
Skela na gradilištu Galensove zgrade na Limanu 4 se nakrivila.
FOTO Nedovršena biciklistička staza do Čeneja zbog mosta koji se radio pre godinu dana
15.05.2025.•
0
Most je izgrađen pre godinu dana, a biciklistička staza od Novog Sada do Čeneja ostala je nezavršena i to za 200 metara.
Marija Vasić u zatvorskoj bolnici, prate se vitalni parametri
15.05.2025.•
6
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija oglasila se povodom štrajka glađu i žeđu Marije Vasić.
Komentari 5
GojkoNs
Nikolaos
Kao Sremac podržavam izgradnju mosta kojim ću prečicom do svoje lokalpatriotske teritorije... I, kako to da su "borci" za ekologiju, zaštitu životinjskog i biljnog sveta rasterali sav životinjski svet petarde a i topovskim udarima!
Ccc
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar