Poslovni soliter na Futoškom putu "prepolovljen" - sa 15 na osam spratova
Javni uvid u urbanistički projekat "Rapidovog" stambeno-poslovnog kompleksa na Futoškom putu pokazuje da je spratnost najvišeg solitera smanjena sa 15 na osam spratova.
Foto: 021.rs
Projekat ovog kompleksa, koji investitor naziva "Novella", i koji će biti izgrađen na mestu nekadašnje fabrike "Novitet", predstavljen je javnosti pre pola godine, nakon rušenja starih objekata.
Urbanistički projekat je sada predstavljen zato što se čekalo da Skupština grada odobri izmene regulacionog plana dela Telepa. Tokom javnog uvida građani su podneli primedbe na spratnost objekta, što je Komisija za planove odbila.
Međutim, na osnovu novih dokumenata vidi se da je kompanija "Rapid" odustala od zgrade od 15 spratova. Umesto toga, imaće osam etaža, odnosno prizemlje, galeriju i šest spratova. Kvadratura je upola manja, pa sada iznosi 8.200 kvadratnih metara.
Veličina ostalih objekata ostala je nepromenjena, pa se radi uglavnom o zgradama od osam etaža.
Planira se izgradnja pet objekata (lamela) unutar stambeno-poslovnog kompleksa. Dva objekat će biti stambeno poslovna, jedan samo stambeni i dva samo poslovna. Ceo kompleks će imati zajedničku podzemnu garažu na dva nivoa.
"Planira se izgradnja kompleksa, koji predstavlja viziju savremenog načina stanovanja i poslovanja u okviru novih centralnih zona u gradu, na Futoškom putu. Sa jedne strane kompleks karakteriše odlična saobraćajna povezanost sa svim delovima centralnim sadržajima grada i saobraćajnicama koje na najbrži način vode ka destinacijama van Novog Sada. Sa druge stranem kompleks se planira kao mirna oaza i ugodan ambijent za stanovanje i poslovanje", navodi se u dokumentaciji.
Po završetku izgradnje objekata trebalo bi da se uredi i samo okruženje.
"Objekte okružuje unutrašnje dvorište sa pešačkim zonama, trgovima, dečijim igralištima i zelenilom. U okviru kompleksa planira se trg – piazzetta, sa vodenom površinom - fontanom, restoranima, kafeom i drugim sadržajima, koji će urbano afirmisati prostor za stanovnike kompleksa, ali i prolaznike i stanovnike i posetioce grada. Predškolska ustanova sa pripadajućim dvorištem se planira u prizemlju stambeno-poslovnog objekta. Otvorenost i dostupnost sadržaja u okviru kompleksa je u funkciji podizanja kvaliteta stanovanja i poslovanja u širem gradskom okruženju", piše u opisu projekta.
Višespratnice će se graditi u pet faza, a stambeno-poslovni kompleks zauzeće površinu od oko 12.700 kvadratnih metara. Javne površine, uglavnom saobraćajnice, zauzimaće 4.800 kvadrata. Ukupna površina pod svim zgradama će biti skoro 5.000 kvadrata, dok će preostalih preko 7.000 kvadrata biti zelene površine, pešačke staze, fontana, parkinzi i slično.
Zgrade će imati preko 40.700 kvadrata bruto stambeno-poslovnog prostora. Ukupno će biti 274 stana, sa prosečnom neto površinom od 66 kvadrata. Poslovnih lokala, zajedno sa vrtićem, biće 31, sa ukupnom neto površinom preko 14.000 kvadrata.
Planirano je ukupno 690 parking mesta, od čega 643 garažna i 47 dvorišnih. Takođe, biće i 299 parkinga za bicikle.
Urbanisti dodaju da se u okviru kompleksa, osim izgradnje lamela i podzemne garaže, planira i uređenje unutarblokovskog prostora: zelenih i slobodnih površina, internih saobraćajnica, protivpožarnog puta i platoa, pešačkih komunikacija, trga, dečijih igrališta i parking mesta. Naglašavaju da će unutarblokovski prostor biti uređen kao zeleni krov, s obzirom na podzemnu garažu. Planirane su i slobodne površine koje će se urediti i adekvatno ozeleniti.
Iz projekta se vidi da će kompleks imati i vrtić, što je predviđeno regulacionim planom Telepa, iako je investitor prošlog leta u javnom uvidu tražio brisanje te stavke. Sada se navodi da je planirana predškolska ustanova za 60 dece. Bruto površina predškolske ustanove iznosi 412 kvadratnih metara, uz dvorište od 300 kvadrata.
U urbanističkom projektu spominje se plan rušenja Noviteta, iako je u stvarnosti već porušen pre nekoliko meseci.
Javni uvid u projekat "Rapidovog" stambeno-poslovnog kompleksa na Futoškom putu 51 traje do 14. februara.
Zainteresovani mogu da ga pogledaju plan svaki radni dan, od 10 do 13 časova, u Upravi za urbanizam i građevinske poslove, ili da ga preuzmu sa sajta Grada Novog Sada.
Primedbe i sugestije na plan mogu se poslati na adresu mali.planiranje@uprava.novisad.rs do kraja javnog uvida.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Donatorska akcija za pomoć studentima i njihovim medijima: (Po)vezivanje generacija
25.05.2026.•
0
Donatorska akcija "(Po)vezivanje generacija" namenjena za pomoć studentima, održaće se u utorak, 9. juna kod fontane u kampusu Univerziteta u Novom Sadu od 17 do 20 sati.
Izbori za mesne zajednice: Problem u "neusaglašenim statutima", a bili "neusaglašeni" već četiri puta do sad
25.05.2026.•
0
Skoro godinu dana nakon isteka zakonskog roka, izbori za mesne zajednice i dalje nisu raspisani, a zbog njihovog neraspisivanja, pokrenut je predistražni postupak protiv Dine Vučinić.
Otvaranje Sterijinog pozorja, izložbe i promocije: Evo šta vas ovog utorka očekuje u Novom Sadu
25.05.2026.•
0
Novosađani, stiže nam utorak, a sa njim i visoke temperature.
Novosađani u martu imali platu veću od 140.000 dinara, barem prema statistici
25.05.2026.•
41
Novosađani su u martu zarađivali 10.000 dinara više nego u februaru. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna plata u Novom Sadu bila je 141.484 dinara.
O Mićinovoj poseti Kini: Sastanak sa zvaničnicima, poseta izložbe "Najbolje iz prijateljskih gradova"
25.05.2026.•
4
Tek nakon što je portal 021.rs objavio da se gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin nalazi u Kini, oglasio se i njegov kabinet sa detaljima Mićinove posete toj državi.
Autobus GSP-a učestvovao u lančanom sudaru u Novom Sadu, povređeno pet osoba
25.05.2026.•
12
Pet osoba je lakše povređeno u lančanom sudaru koji se dogodio jutros na Bulevaru patrijarha Pavla, u blizini Hitne pomoći.
Roditelji učenika traže smenu direktora Jovine gimnazije u roku od 48 sati
25.05.2026.•
24
Roditelji učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" zahtevaju od pokrajinskog sekretara za obrazovanje Roberta Otota da u narednih 48 sati smeni direktora škole Radivoja P. Stojkovića.
Gradonačelnik Mićin u Kini, razlog posete nepoznat
25.05.2026.•
28
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin boravi u Kini, ali razlog njegove posete za sada nije zvanično saopšten.
Mali Novosađani iz "Brainobrain" škole stigli do medalja i pehara na međunarodnim takmičenjima: Upis u toku
25.05.2026.•
0
Koncentracija, samopouzdanje, radne navike i veštine koje deca koriste i van učionice - upravo su to razlozi zbog kojih se sve više roditelja u Novom Sadu interesuje za Brainobrain program.
Slučaj Jovina: Roditelji zabrinuti za završetak školske godine, uprava kaže da ništa nije ugroženo
25.05.2026.•
10
Deo roditelja učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" smatra da je direktor ugrozio završetak školske godine i odbranu maturskih radova za učenike kojima su predavali profesori koji su sada suspendovani.
Studenti FTN-a osvojili treće mesto na Evropskom prvenstvu u robotici
25.05.2026.•
8
Studenti Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, okupljeni u timu "Memristor", osvojili su treće mesto na Evropskom prvenstvu u robotici "Eurobot 2026".
Pregled za posao ili vozačku traje duže nego što mislite - evo i zašto
25.05.2026.•
0
Pregledi medicine rada nisu samo administrativna obaveza, već procena radne sposobnosti zaposlenih, procena bezbednosti u saobraćaju, kao i pomoć u prevenciji, ranom otkrivanju i lečenju bolesti, uz očuvanje zdravlja.
VIDEO Naprednjaci opet kopiraju studente: Telima u Novom Sadu poručili "Ipak Srbija pobeđuje"
25.05.2026.•
36
Više stotina mladih, prema pisanju pojedinih režimskih medija, u nedelju, 24. maja, održalo je performans na novosadskom Keju tako što su telima ispisali poruku "Ipak Srbija pobeđuje".
Petoro profesora podnelo predlog protiv Patrika Drida zbog sumnje na neakademsko postupanje
25.05.2026.•
18
Petoro redovnih profesora Univerziteta u Novom Sadu podnelo je Etičkoj komisiji Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja predlog za pokretanje postupka utvrđivanja neakademskog ponašanja protiv prof. dr Patrika Drida.
Značajan rast u Zbiljićevim firmama od ulaska Mađara: Da li će promena vlasti uticati na planove?
25.05.2026.•
7
Sticanje većinskog udela od 60 odsto u srpskim firmama Energotehnika Južna Bačka i Elektromontaža Kraljevo, mađarska državna kompanija MVM označila je kao važan korak u širenju prisustva i portfolija MVM grupe u Srbiji.
"Humanitarni ponedeljak" na Štrandu za devetogodišnju Galinu Grnja
25.05.2026.•
0
Humanitarni ponedeljak na Štrandu danas će biti posvećen Galini Grnji
U Novom Sadu do 30 stepeni, biće i toplije
25.05.2026.•
0
Ponedeljak u Novom Sadu obeležiće temperatura do 31 stepena Celzijusa.
Vesti iz Betanije: Za vikend rođeno 20 beba
25.05.2026.•
0
Dvadeset beba rođeno je u novosadskom porodilištu Betanija tokom vikenda.
Licitacija za prodajna mesta i poslovne prostore na novosadskim pijacama u sredu u Tržnici
24.05.2026.•
0
Javna licitacija za davanje u zakup slobodnih poslovnih prostora i zemljišta za postavljanje manjih montažnih objekata održaće se u sredu, 27. maja, u prostorijama Tržnice, u Ulici Žike Popovića 4.
Narednih nekoliko dana u Novom Sadu preko 30 stepeni
24.05.2026.•
0
Pred nama je još jedna sunčana nedelja, a temperature će prelaziti 30 stepeni.
Studiranje na pojedinim beogradskim fakultetima poskupelo: Kakva će biti situacija na novosadskim?
24.05.2026.•
5
Na fakultetima u sastavu Univerziteta u Novom Sadu na osnovnim i integrisanim studijama cene školarina za narednu školsku godinu neće biti menjane, rečeno je Danasu na tom univerzitetu.
Komentari 45
Nidza021.ns
Mare
Stif
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar