
Velika analiza 021.rs o izborima u Novom Sadu: SNS protiv Golden State Warrior opozicije
Prvi put od 2004. godine lokalni izbori u Novom Sadu neće se podudariti sa glasanjem za više nivoe vlasti.

Foto: 021.rs
Zbog nestabilne političke situacije bilo je dosta govora o tome kada će se izbori organizovati, ali je na kraju odlučeno da će Novosađani glasati 2. juna.
U odnosu na 2020. godinu, kada je deo opozicije bojkotvao izbore, sada je izvesno da će u lokalnom parlamentu opozicija biti prisutnija.
Pojedini analitičari ukazuju na to da bi Novi Sad mogao da bude grad u kom bi Srpska napredna stranka izgubila vlast posle 12 godina. Ipak, na konačne rezultate će umnogome uticati nastup opozicije, ali i to koliko će efekat na Novosađane imati priča o bojkotu.
Kako je Novi Sad glasao?
Kada su se naprednjaci prvi put pojavili na izborima u Novom Sadu, 2012. godine, osvojili su nešto više od 27.000 glasova. Po broju glasova nisu bili prvi, a nisu odmah ni preuzeli vlast. To je učinjeno nakon "prekomponovanja", kada su pojedine stranke poput SPS-a promenile stranu i priklonile se naprednjacima.
Na junskim izborima naprednjacima na listi će se pridružiti članovi dugogodišnjih partnera iz Socijalističke partije Srbije i Saveza vojvođanskih Mađara, ali i do sada opozicione Srpske radikalne stranke. Pitanje je u kojoj će meri "uglavljivanje" SPS-a i SRS-a u naprednjačku listu doprineti u broju glasu, imajući u vidu da i u SPS-u i u SRS-u postoje "negativne emocije" prema SNS-u.
Kako su se kretali glasovi ovih stranaka, pogledajte u infografici ispod:
Opozicija
Kada je opozicija u pitanju, teško je pratiti ko koliku podršku ima, jer su se konstantno pojavljivali novi blokovi i stranke.
Kontinuitet ima Liga socijaldemokrata Vojvodine (Vojvođani), koja je imala ogroman pad u poslednjih 12 godina - sa 26.700 glasova 2012, na oko 5.000 glasova prošle godine.
Demokratska stranka Srbije, koja je u međuvremenu dodala u naziv "Novi", konstantno se vrti oko pet odsto podrške. Pre 12 godina imali su gotovo 10.000 glasova, a u poslednje dve godine dobijaju više od 12.000.
Deo sadašnje opozicije pre 12 godina je činio vlast okupljenu oko Demokratske stranke. Demokrate su te 2012. dobile 31.000 glasova. Taj kontigent se zadržao i četiri godine kasnije, kada DS dobija 11.700 glasova, a Dosta je bilo više od 19.000.
Potom je usledilo nekoliko godina lutanja novosadske opozicije. Ipak, vidljivo je da prethodnih godina raste podrška opoziciji. Na referendumu u Novom Sadu nije prošla podrška izmeni ustava, na izborima 2022. "Ujedinjeni za pobedu Srbije" i "Moramo" su imali više od 56.000 glasova, dok je koalicija "Srbija protiv nasilja" imala 68.400 glasova na izborima u decembru.
Uz to, ovog puta postoji i nekoliko stranaka i pokreta koji će po prvi put učestvovati na izborima u Novom Sadu.
Pokazalo se da Branimir Nestorović ima veliku podršku u Novom Sadu, a u izbore se uključio i Savo Manojlović sa svojim pokretom "Kreni-promeni", kao i Miša Bačulov.
Tokom godina su pokreti nastajali i nestajali. Tako je Tomislav Bokan učestvovao na izborima 2012. sa Romskom demokratskom strankom, koja je osvojila više od 10.000 glasova. Kasnije mu se sudilo za kupovinu glasova, ali je slučaj zastareo.
Tu su i manji pokreti koji su uspevali da uđu u Skupštinu grada kao manjinske stranke, a po pravilu bi završili u koaliciji sa naprednjacima.
Upitna izlaznost
Ovogodišnji izbori su prvi u dve decenije koji se održavaju odvojeno od pokrajinskih ili parlamentarnih. Treba se podsetiti tih izbora 2004. godine, jer je tada zabeležena najmanja izlaznost ikada u Novom Sadu. Od 266.806 birača, glasalo je tek 99.840 njih.
Politikolog Dejan Bursać za 021.rs kaže da se pokazalo da ljudima lokalni izbori nisu bitni koliko i parlamentarni. Međutim, izlaznost se povećala tako što bi lokalni bili organizovani kada i izbori na višim nivoima.
Kako Bursać objašnjava, to je nešto što se naziva nacionalizacija lokalnih ili regionalnih izbora i viđa se u brojnim zemljama. Kada postoje popularni nacionalni političari, onda se izbori organizuju u istom danu kako bi njihova popularnost privukla glasače koji bi samim tim popunili i listić za lokalne izbore. To je nešto što je praktikovala i Demokratska stranka, a poslednjih 12 godina bio je to mehanizam SNS-a.
"Time se poguraju liste na lokalu, jer stranke tu možda imaju slabije kandidate, suočavaju se sa nekim problemima, lošijom organizacijom... Biće zanimljivo videti kakva će izlaznost biti na predstojećim izborima. U teoriji bi trebalo da bude niža, jer lokalni izbori nisu toliko zanimljiva tema. Međutim, imamo veliku polarizaciju u društvu između vlasti i opozicije i to bi moglo da poveća izlaznost i u Novom Sadu, kao i u drugim mestima. Nasuprot tome, velika neodlučnost opozicije, koja se mesecima igrala sa idejom bojkota, pomalo je demotivisala deo birača", kaže Bursać za 021.rs.
Šef novosadskog odbora Demokratske stranke Veljko Krstonošić smatra da se došlo do toga građani ne znaju za koga se glasa, što je loše. Po njegovim rečima, glasaju za listu, daju podršku nekoj od stranaka, ali ne znaju kakve kandidate im ta stranka nudi.
"I ono što je još važnije, Novi Sad je dosta složena sredina, najpre zbog geografskog uređenja, imate prigradska naselja koja čine značajan deo samog Novog Sada i onda je bitno sa koje teritorije dolazi odbornik. Dakle, neko iz određenog sela mora da zna kome da se obrati ako ima određen problem. Teorijski gledano, može da se dogodi da iz većine sela ili čak ni iz jednog sela ne bude ni jedan odbornik u Skupštini Novog Sada. Pošto se glasa po proporcionalnom sistemu, glasalo se za listu i pitanje je koga u stvari stranka delegira na toj listi i iz kojih delova grada. I to je veliki nedostatak sadašnjeg sistema", objašnjava Krstonošić.

Krstonošić kaže za 021.rs da kao mlada demokratija nismo prevazišli brojne probleme. Ipak, ističe, do 2012. godine niko nije govorio o kupovini glasova. Od tada do danas je uprljana čitava Srbija, pa se posle trenda kupovine glasova prešlo na premeštanja birača, čime se izborni proces obesmišljava.
Novinar lista Danas Aleksandar Latas primećuje da lokalni izbori nisu bili toliko zanimljivi kao što se očekivalo, već su bili prilično dosadni.
"Lokalni izvori su nešto najopipljivije, nešto najbliže onome o čemu volimo da raspravljamo kada pričamo o demokratiji, ali kod nas je sistem toliko centralizovan. U poslednjih 20 godina se gradi kult ličnosti jedne osobe i tu nema prilike za bilo kakve lokalne lidere da se iskažu i kažu bilo šta o bilo kojoj temi. Ako nam nominalno premijer, koji je najjača funkcija političkog državi, nije lider, kako onda očekivati od nekih lokalnih političara da postanu prepoznatljivi i da ljudi shvate ko su oni, šta pričaju i kakvi su njihovi programi, a sve da bi se potom debatovalo o onome što će se dešavati na lokalu", navodi Latas za 021.rs.
Dodaje i da više nemamo jaku lokalnu, ili bar regionalnu, stranku koja bi se borila za lokalne teme. LSV, koja je dugo bila jedna od najjačih regionalnih stranaka, izgubila je podršku zbog koalicije sa naprednjacima. Takođe, primetan je povratak starih-novih stranaka poput (Novog) DSS-a i POKS-a, kao i novih aktera kao što je Bravo. Postoje i neki drugi novi pokreti, poput pokreta gospodina Miše Bačulova.
"Mi njega znamo po delovanju u javnosti, ali ga ne znamo u političkom životu, to moramo tek da vidimo. Tako da, tu takođe imamo jedan veliki upitnik", ističe Latas.
Golden State Warriors opozicija
Govoreći o opoziciji, Latas upoređuje situaciju sa ekipom Golden State Warriors-a u NBA ligi.
"Ima ove stare igrače šampione, koji su sad već ostarili, ne mogu da ih uguraju u play-off, a ovi mladi nemaju dovoljno iskustva, nisu dovoljno trenirani da bi to uradili. Tako mi nekako i liči opozicija u Novom Sadu. Te 'stare partije' nemaju više nikakvu političku snagu, nemaju ni ljudstvo, a nove, bar pred ove izbore, moraju još da se osnaže, da bi se u ovim uslovima, kakvi su, a potpuno su neregularni, borili i probali da pobede na izborima", smatra Latas.

Politikolog Dejan Bursać kaže za 021.rs da bi opozicija u Novom Sadu mogla da iskoristi priliku u kojoj se izbori na lokalu ne podudaraju sa izborima na višim nivoima.
"Velike teme imaju ipak slabiju težinu od onog momenta kad se ne glasa o njima, pa opozicija ima priliku da nametne lokalne teme i programe. Meni se čini da bi Novi Sad mogao biti dobar poligon za opoziciju za tako nešto, uzimajući u obzir to da je SNS završila projektni ciklus pre godinu-dve, da ne mogu sada baš da pričaju o velikim infrastrukturnim projektima, Evropskoj prestonici kulture ili vozu do Beograda. Na sve to su se oslanjali u vreme Miloša Vučevića, a sada imaju i gradonačelnika Milana Đurića koji je slabija politička ličnost, nije uspeo da se nametne u hijerarhiji SNS-a, niti da bude dovoljno prepoznat među građanima. To su sve dobre okolnosti za opoziciju, da pokuša da nametne lokalne teme i političare koji bi bili dobar takmac u nadolazećim izborima", objašnjava Bursać.
Bojkot priča
Ipak, ukazuje i na to da je opozicija propustila dobru priliku da od decembarskih izbora povede kampanju kojom bi napravila prevagu u Novom Sadu, jer je razlika u glasovima tek oko 8.000. Umesto toga, priča o neregularnim uslovima, bojkotu, o tome ko izlazi, a ko ne izlazi na izbore, može da utiče na deo biračkog tela.
"To je stvar koja rezonuje kod jednog dela glasača, pogotovo onih koji nisu toliko udubljeni u politiku. Oni bi možda i glasali, ali nemaju vremenu da budu na portalima i društvenim mrežama i da konstantno prate šta se dešava. Zato je važno imati jasnu komunikaciju u politici, a to promiče našoj opoziciji. Prosečan glasač nema vremena da svari sve te promene stavova, svu tu priču o tome šta se bojkotuje, gde se izlazi, a gde ne, pa onda na sve to pitanje da li ćete imati jednu veliku koaliciju ili će biti nekoliko lista. Sve je to jako zbunjujuće i demotivišuće, i plašim se da je propuštena dobra prilika da se pobedi SNS, ne samo u Novom Sadu, već možda i u Nišu, Beogradu, a svakako u značajnom delu beogradskih opština, na osnovu čega se mogla napraviti čvrsta osnova za dalju opozicionu borbu", objašnjava Bursać za 021.rs.

Šef novosadskih demokrata Veljko Krstonošić saglasan je sa time da priča o bojkotu i zbunjujuće izjave demotivišu birače. Po njegovim rečima, na ovakvim primerima se vidi "beogradizacija izbora". Kako kaže, Beograd je glavni grad i većina slobodnih medija se u velikoj meri bave dešavanjima u prestonici, zbog čega sve to može da utiče i na novosadske birače. Na onima koji se bave lokalnom politikom, dodaje, jeste da ubede građane da dešavanja u Beogradu ne treba da se preslikaju na Novi Sad.
"Mi imamo centrale u Beogradu sa kojima razgovaramo o nekim ključnim stvarima, ali naša odluka za Novi Sad mora biti doneta na osnovu onoga što se u Novom Sadu dešava. Dakle, zahtevi koje je iznela opozicija u Beogradu se odnose i na Novi Sad, ali treba da budemo svesni toga da od 2016. godine opozicija u Novom Sadu nije izlazila na izbore. Međutim, da ne bismo imali izbore samo na papiru, potrebno da je steknu uslovi za to, i to je naša borba. Problem što je garnitura ljudi koji vode grad i državu ne žele da odgovore na zahteve, ne ulaze u dijalog i svesni da ukoliko izbori budu slobodni, da će izgubiti i sići sa političke scene. Oni se uporno bore da ne dozvole fer uslove", poručuje Krstonošić.
Novinar Aleksandar Latas kaže za 021.rs. da čitava zemlja živi beogradske izbore i da, kada se već menjaju zakoni pred izbore, treba da se promene tako da cela Srbija glasa u Beogradu. Objašnjava da ljudima nije jasno šta se dešava niti u Novom Sadu, niti u Beogradu, i da će to biti glavni problem.
Po njegovim rečima, čitava atmosfera je referendumska, nema lokalnih priča, priča o regionalnoj deponici ili prečištaču otpadnih voda, zbog čega na Adicama nema asfalta, nego se priča o političkim pitanjima koja su važna za celokupnu sudbinu zemlje.
Ipak, zaključuje da je možda u tome i rešenje - da se opozicija okupi u jednu antivučićevsku kolonu, druga da bude za Vučića, pa da vidimo gde smo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
FOTO, VIDEO: Vozač pokušao automobilom da prođe kroz protestnu kolonu u Novom Sadu, pa priveden
01.05.2025.•
0
Tokom protestne šetnje u Novom Sadu do Mosta slobode, vozač je pokušao automobilom da prođe kroz kolonu građana, ali je zaustavljen.
UŽIVO Šest meseci od pada nadstrešnice - "Novi Sad pamti": Blokirana raskrsnica kod Mosta slobode
01.05.2025.•
4
Protestne aktivnosti u Novom Sadu povodom pola godine od pada nadstrešnice počele su šetnjama učesnika zborova mesnih zajednica ka Železničkoj stanici.
Brnabić o događajima ispred DIF-a: Policija nije smela da dopusti da dekan bude gonjen kao zver
01.05.2025.•
1
Predsednica Skupštine Ana Brnabić izjavila je da je razgovor koji premijer Đuro Macut vodi sa rektorom Beogradskog univerziteta Vladanom Đokićem težak i mučan.
Đajić: Kineska firma dostavlja dokumentaciju na kašičicu ili daje pogrešne podatke o rekonstrukciji
01.05.2025.•
2
Inženjer geologije Zoran Đajić izjavio je danas da je, tokom pet saslušanja u tužilaštvu, saznao da kineska firma "CRIC", iako je izvođač radova, izbegava da dostave potrebnu dokumentaciju.
Roditelji Jovinih đaka ponovo traže razrešenje direktora: Škola nije poligon za demonstraciju moći
01.05.2025.•
0
Savet roditelja Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" uputio je novom ministru prosvete Dejanu Vuku Stankoviću zahtev za hitno razrešenje direktora te škole Radivoja Stojkovića.
Profesorka Milinkov o ponašanju policije ispred DIF-a: Ponižavajuće prema nama kao ljudskim bićima
01.05.2025.•
6
Profesorka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Smiljana Milinkov koju je u ponedeljak ispred DIF-a policajac bacio na zemlju kaže da je njena obaveza bila da stane između studenata i policije.
Pola godine od pada nadstrešnice: Rane u kojima cveta hiljade "prkosa"
01.05.2025.•
4
Prošlo je šest meseci od dana kada je pod ruševinama betonske nadstrešnice u Novom Sadu ugašeno 14 života.
Kako će izgledati današnji protest u Novom Sadu: Šest meseci od tragedije i Dan rada
01.05.2025.•
21
Studenti, profesori i građani koji učestvuju na zborovima objavili su svoje planove protesta za Prvi maj, šest meseci nakon tragedije na Železničkoj stanici.
Austrijska ministarka pozdravila studente, Đurić je optužio za mešanje u unutrašnje odnose u Srbiji
30.04.2025.•
19
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Austrije Beate Majnl-Rajzinger večeras je u Beču poželela dobrodošlicu studentima maratoncima iz Srbije koji štafetno trče do Brisela.
FOTO, VIDEO: Dočekani studenti koji su peške iz Pomoravlja došli u Novi Sad na sutrašnji protest
30.04.2025.•
1
Studenti i građani koji su pešačili iz Pomoravlja stigli su u Novi Sad pred veliki protest 1. maja.
FOTO, VIDEO: Studenti maratonci stigli u Beč
30.04.2025.•
2
Studenti koji trče štafetni maraton do Brisela stigli su u Beč.
"Zelenilo" pred 1. maj: Koristite isključivo pripremljena ložišta u Kameničkom parku
30.04.2025.•
2
Kamenički park je pripremljen za sutrašnji piknik, kažu u "Gradskom zelenilu".
Studenti u blokadi DIF-a: Tražimo ostavku dekana Patrika Drida
30.04.2025.•
10
Studenti u blokadi Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja zatražili su ostavku dekana Patrika Drida.
Slobodan univerzitet: Zabrinuti smo zbog zloupotrebe ličnih podataka građana
30.04.2025.•
1
Akademska mreža "Slobodan univerzitet" izrazila je zabrinutost zbog objavljivanja ličnih podataka građana u tabloidima nakon nasilnog postupanja policije u ponedeljak ispred DIF-a.
EU komesarka poručila studentima u Novom Sadu: Čujem vas, iskoristite mogućnosti EU
30.04.2025.•
15
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos poručila je studentima u Novom Sadu da ih čuje, a da je najvažnije da iskoriste mogućnosti koje nudi EU.
Kupališna sezona na Štrandu počinje 1. maja, ulaz besplatan prve dve nedelje
30.04.2025.•
2
Kupališna sezona na Štrandu počinje u četvrtak, 1. maja, a trajaće do 30. septembra.
JKP "Čistoća" izdvaja 80 miliona dinara za rezervne delove podzemnih kontejnera
30.04.2025.•
3
Javno komunalno preduzeće "Čistoća" nabavlja rezervne delove za podzemne kontejnere u vrednosti od 80 miliona dinara bez PDV-a.
"Porše" ekipi ukinut pritvor i zabranjeno napuštanje stana: Vozaču mera bez elektronskog nadzora
30.04.2025.•
9
Okrivljenima za napad kod Futoške pijace tokom akcije "Zastani, Srbijo" sredinom decembra prošle godine ukinut je pritvor.
Oglasio se SNP povodom zahteva za smenu Aje Jung
30.04.2025.•
1
Uprava Srpskog narodnog pozorišta oglasila se povodom zahteva ansambla Baleta da se smeni direktorka Aja Jung.
FOTO, VIDEO Završen protest ispred suda: "Solidarno stojimo za 12 aktivista, zatvorenika režima"
30.04.2025.•
6
Protest "Politički pritvor zbog reči - ko je sledeći" održavan je ispred suda u Novom Sadu.
U Novom Sadu za 1. maj sunčano i toplo, u subotu čak 30 stepeni
30.04.2025.•
0
Narednih dana nas očekuje i 30 stepeni, ali i pad temperature.
Komentari 20
FCV 1914
Baba Vanga
Ovcice i veverice
Ovaj ce opet pokrasti a ovce
i veverice ce opet biti tuzne. Nema izlaska, nema tolerancije na lopovluk. To ce ih boleti a bez toga AGONIJA,AGONIJA,AGONIJA.
Bojkot. Sve ostalo je njegova igra. Zivi bili pa videli.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar