Profesor Mihić: U toku je udar na Filozofski fakultet u Novom Sadu, moramo dići svoj glas
Profesor sa Odseka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Vladimir Mihić ocenio je danas je da već mesecima u toku "udar" na taj fakultet.
Foto: 021.rs
Nasilje tokom jučerašnjih izbora za Studentski parlament, kako je Mihić rekao za N1, takođe su "deo tog udara".
"Zaista moramo dići svoj glas, ne možemo više ćutati i zatvarati se po kabinetima i nešto smatrati studentskim ili ličnim pitanjima, jer ovo je sada prilično otvoren, snažan i dugotrajan udar na Filozofski fakultet i na celu akademku zajednicu", rekao je Mihić.
Ocenio je da je očigledno namera Rektorata ili "nekog iznad Rektorata" da "utegne" Filozofski fakultet.
"Ono što mi možemo da uradimo jeste da Filozofski fakultet ne pristane na takvu vrstu 'utezanja'. A da li će fakultet to uraditi, ja to ne znam, ali nadam se da sad shvatamo da nije filozofski ćutati, kako bi rekle koleginice i kolege iz Beograda", kazao je Mihić.
Dodao je da je oko 100 zaposlenih na fakultetu potpsivanjem Apela izrazilo solidarnost sa napadnutim studentima iz neformalne studentske organizacije Studenti protiv autoritarne vlasti (STAV), koje su fizički napali predstavnici Studentskog parlamenta i izborne komisije na jučerašnjim neuspelim izborima za taj studentski organ.
"Reagovali smo Apelom jer fakultet nije zvanično reagovao. Čekali smo nekoliko sati i procenili smo da sada moramo reagovati", rekao je Mihić.
Juče je prvo predsednica Studentskog parlamenta Ivana Macak ošamarila studentkinju iz STAV-a Milu Pajić, a potom je zamenik predsednika izborne komisije Aleksandar M. Gajić udarao studenta iz STAV-a Lazara Dinića, a potom grubo odgurnuo Milu Pajić i Ivanu Macak, koja se nakon toga onesvestila.
Ivana Macak je i prva na listi Ruske stranke za lokalne izbore u Novom Sadu. Studenti iz STAV-a su tri i puta blokirali izbore za Studentski parlament, nezadovoljni zbog postojanja samo jedne liste na izborima.
Profesor Mihić je rekao da takav događaj nije zabeležen u 70-godišnjoj istoriji Filozofskog fakulteta i dodao da on "ne sme da prođe bez reakcije, kao što smo reagovali i na najavu blokade i na samu blokadu fakulteta krajem marta meseca".
"Desilo se i fizičko i pravno nasilje koje traje mesecima pa i godinama unazad na Filozofskom fakultetu. Smatramo da nasilje ne može da prođe makar bez pokretanja disciplinskog postupka protiv onih koji su prekršili Pravilnik o disciplinskoj odgovornosti studenata. Ovo je bio fizički napad a ne fizički sukob, jer za sukob morate imati dve strane, a ovde nisu postojale dve strane", naveo je Mihić.
Ocenio je da je to "samo nastavak kampanje" protiv Filozofskog fakulteta, protiv svih zaposlenih na tom fakultetu, koja je započela blokadom fakulteta pre nepuna dva meseca "sa željom da se i ono malo disonantnih tonova ućutka".
"Nama je nakon završetka blokade zaprećeno njenim nastavkom i možemo reći da je nasilje kojem smo juče svedočili zapravo nastavak te blokade, kada je nezakonitim, nelegitimnim, nelegalnim izborima pokušano da se fakultet ponovo blokira", kazao je Mihić.
Dodao je da ne treba zaboraviti da su studenti koji uđu u Studentski parlament kasnije predstavnici i u Nastavno-naučnom veću fakulteta, i u Savetu fakulteta i zvanični predstavnici studenata.
"I ovi izbori su trebalo da legitimizuju jednu struju koja je otvoreno stala na stranu pre svega jedne političke opcije, ali i protiv svog fakulteta i protiv svojih nastavnika i kolega i koleginica. Pravilnik za izbore za Studentski parlament je jedna pravna lakrdija, kako bi se potpuno onemogućila kandidatura bilo koga osim jedne organizacije, a to je Savez studenata", naveo je Mihić.
Umesto da se Studentski parlament bori za rešavanje studentskih pitanja i problema, dodao je Mihić, on je u poslednjih sedam-osam godina postao "uzgajalište politički podobnih osoba, koje ovo vide kao neku vrstu odskočne daske".
"Takođe, ne treba zanemariti ni činjenicu da je to i finansijski isplativo s obzirom da desetine hiljada evra Filozofski fakultet daje za potrebe Studentskog parlamenta, plate studenta prodekana, za potrebe organizovanja različitih manifestacija Studentskog parlamenta...", naveo je Mihić.
Izrazio je nadu da će se postići kompromis i izmeniti Pravilnik o izborima za Studentski parlament, ali je dodao da se plaši da će se desiti ono što su juče poručili pokrajnski sekretar za obrazovanje Branko Markoski i rektor Novosadskog univerziteta Dejan Mladić a to je da će se "utegnuti procedure".
"To znači da će praktično Rektorat preuzeti nadležnosti Filozofskog fakulteta kako bi se organizovali izbori. A time će biti prekršena još nova gomila procedura", kazao je Mihić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Besplatna vakcinacija dece i mladih protiv HPV-a u subotu u Zmaj Ognjena Vuka
16.12.2025.•
0
Otvorena vrata za vakcinaciju HPV vakcinom biće organizovana u subotu, 20. decembra u Savetovalištu u Zmaj Ognjena Vuka.
Sednica Skupštine Novog Sada u sredu: Donose odluke u vaše ime
16.12.2025.•
0
Trinaesta sednica Skupštine Grada Novog Sada održava se u sredu, 17. decembra.
Volonteri za prirodu - zeleni razgovori 18. decembra u Radio kafeu
16.12.2025.•
0
Šta će biti sa snabdevanjem vodom u Novom Sadu i da li će se ponavljati višečasovne restrikcije koje smo imali ove godine?
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 16 beba
16.12.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 16 beba.
Danas u Novom Sadu ledeno jutro, hladan dan i promenljivo oblačno vreme
16.12.2025.•
0
Ovaj utorak u Novom Sadu biće hladan i promenljivo oblačan.
Temperatura u minusu ovog utorka: Novosađani, evo šta vas očekuje
15.12.2025.•
0
Ovaj utorak u Novi Sad donosi zahlađenje i temperature u minusu, ali i nekoliko događaja vrednih vaše pažnje.
GSP spremio preko tri miliona dinara za pregled nadstrešnice na autobuskoj stanici
15.12.2025.•
0
JGSP "Novi Sad" raspisao je javnu nabavku za stručne preglede građevinskih konstrukcija međumesne autobuske stanice i nadstrešnice na peronima.
Novi DSS: Novi Sad baca milione evra, umesto da ulaže u javni prevoz i uvođenje tramvaja
15.12.2025.•
4
Gradski odbor Nove Demokratske stranke Srbije (Novi DSS) saopštio je da Grad Novi Sad svake godine "baci" 50 miliona evra umesto da ulaže u javni prevoz.
PSG: Svedok naoružan došao na saslušanje u slučaju Radivoja Jovovića, odbrana napustila ročište
15.12.2025.•
2
Pokret slobodnih građana saopštio je da je na saslušanju u postupku koji se vodi protiv odbornika u Skupštini Novog Sada Radivoja Jovovića došlo do narušavanja bezbednosti i ugleda suda.
"Ledena šuma" od četvrtka u Dunavskom parku
15.12.2025.•
0
Deseta jubilarna manifestacija "Ledena šuma" održaće se od 18. decembra do 18. januara u Dunavskom parku.
Roditelji đaka Jovine gimnazije: Tvrdnje ministra Stankovića su neistinite, delom i skandalozne
15.12.2025.•
7
Roditelji đaka Jovine gimnazije navode da je tvrdnja ministra Dejana Vuka Stankovića da je nastava u Jovinoj gimnaziji spasena prebacivanjem u dve osnovne škole neistinita i u dobroj meri i skandalozna.
Novosađani, pogledajte kojim medijima je vlast dala vaše pare
15.12.2025.•
1
Grad Novi Sad dodelio je više od pet miliona dinara na drugom ovogodišnjem konkursu za sufinansiranje projekata u medijima.
Mićin imenovao prijatelja za pomoćnika - napadača na novosadskog snimatelja
15.12.2025.•
8
Vuk Raonić novi je pomoćnik gradonačelnika Novog Sada Žarka Mićina. Njega su novinari označili kao napadača na snimatelja Mirka Todorovića, a u pitanju je prijatelj gradonačelnika.
Grad Novi Sad i SNP potpisali sporazum: Novosađani će u autobusima GSP-a slušati najlepša klasična dela
15.12.2025.•
22
Grad Novi Sad i Srpsko narodno pozorište potpisali su Sporazum o saradnji na realizaciji projekta "Najbolji novosadski muzičari sviraju najlepšu muziku za Novosađane".
Odloženo suđenje "porše ekipi" zbog bolesti sudije
15.12.2025.•
8
Suđenje okrivljenima za napad kod Futoške pijace u decembru 2024. godine, tokom odavanja pošte nastradalima u Novom Sadu, ponovo je odloženo, ovog puta zbog bolesti sudije.
Mesec dana od policijske brutalnosti kod Banovine: MUP bez informacija koji policajac je tukao devojku
15.12.2025.•
13
Prošlo je skoro mesec dana od kako je u Novom Sadu održan skup podrške autoprevozniku Milomiru Jaćimoviću, a javnosti i dalje nije poznato ko su policajci koji su se brutalno razračunavali sa demonstrantima.
U Novom Sadu tokom vikenda rođeno 18 beba
15.12.2025.•
0
U Novom Sadu je proteklog vikenda rođeno 18 beba.
Prijave Novosađana za subvencije za energetsku sanaciju kuća i stanova od 22. decembra: Objavljen javni poziv
15.12.2025.•
7
Prijave Novosađana na konkurs za sufinansiranje energetske sanacije kuća i stanova na teritoriji grada počeće 22. decembra.
U Novom Sadu danas promenljivo oblačno
15.12.2025.•
0
U Novom Sadu će danas biti promenljivo oblačno.
U Novom Sadu u ponedeljak promenljivo oblačano vreme
14.12.2025.•
0
Ponedeljak u Novom Sadu biće promenljivo oblačan.
Komentari 7
Vlada
Robi
A3
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar