
Sud odlučuje o uklanjanju nezakonitih "dokaza" u slučaju "Novosadske grupe"
Prošlo je gotovo mesec dana od pritvaranja članova Pokreta slobodnih građana, dok su članovi neformalne studentske organizacije Stav i dalje u inostranstvu.

Foto: 021.rs
Nakon što je na nacionalnoj frekvenciji emitovan snimak razgovora koji je vođen u prostorijama novosadskog PSG-a, a čije je emitovanje najavio predsednik Srbije, uhapšeni su Marija Vasić, Mladen Cvijetić, Srđan Đurić, Lado Jovović i Davor Stefanović. Svima je određen pritvor do 30 dana.
Razgovor se vodio u danima pred veliki protest u Beogradu, 15. marta, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić je učesnike razgovora okarakterisao kao "novosadsku grupu".
Članovi Stava su u trenutku emitovanja snimka bili u inostranstvu, gde je produžen boravak Mili Pajić, Dorotei Antić, Anji Pitulić, Dejanu Bagariću, Branislavu Đorđeviću i Jovanu Dražiću.
Svima se na teret stavlja krivično delo – Pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Republike Srbije u saizvršilaštvu iz člana 320 stav 1 u vezi krivičnog dela Napad na ustavno uređenje iz člana 308 Krivičnog zakonika i krivičnog dela Pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja iz člana 309 stav 1 Krivičnog zakonika.
Kako piše Al Jazeera Balkans, da tužilaštvo ima problem sa dokazima, ukazala je činjenica da tužilac advokatima prvobitno uopšte nije dozvolio uvid u dokazni materijal. Advokati su zbog toga tražili njegovo izuzeće, ali je sud odbio.
Potom je tužilac, posle dve sedmice, ipak dozvolio braniocima uvid, ali je deo koji zapravo zadrži dokaze proglasio "strogo poverljivim". Drugi, tehnički deo nije "poverljiv", ali nije ni bitan. Na ovaj način je tužilac onemogućio advokate da javno govore o dokazima, među kojima, prema saznanjima Al Jazeera-e, nema ničega drugoga od onoga što je na televizijama mogla da čuje cela zemlja. Apsurd glasi: cela zemlja je čula nešto što je kasnije postalo "strogo poverljivo".
U utorak, 8. aprila se odlučuje po zahtevu (Viši sud u Novom Sadu) advokata da se iz spisa izdvoje, odnosno odstrane dokazi koji se ne mogu koristiti u krivičnom postupku, jer nisu prikupljeni u skladu sa zakonom.
Branioci očekuju da nakon toga, odnosno izdvajanja dokaza, svi aktivisti odmah budu pušteni iz pritvora. A i da se ceo postupak brzo okonča, zato što neće preostati niti jedan, ali baš niti jedan dokaz da je izvršeno neko krivično delo.
Poznati beogradski advokat i pravni ekspert Božo Prelević povlači paralelu između novosadskog slučaja i slučaja proterivanja trinaestoro civilnih aktivista iz Srbije u januaru ove godine.
Ovi strani državljani, koji su bili polaznici jednog beogradskog seminara, privedeni su prvo u policijsku stanicu, zadržani tamo nekoliko sati, a potom bez ikakvog obrazloženja im je otkazano gostoprimstvo. Odnosno, ispraćeni su iz zemlje. U pitanju su bili državljani Hrvatske, Severne Makedonije, Rumunije i još nekih zemalja šireg regiona.
Kaže da su tako i novosadski aktivisti poslužili režimu kao dokaz za neke tvrdnje i kao opravdanje za neke postupke. Dodaje da su aktivisti, u najmanju ruku, pokazali veliku dozu neopreznosti jer su morali da znaju da se u ovoj zemlji neovlašćeno prisluškuje na svakom koraku. Nisu baš morali da svojim "laprdanjem" učine uslugu Vučićevom režimu.
Prelević dodaje da audio-snimak u krivičnom postupku može da se koristi samo uz poštovanje ozbiljnih procedura predviđenih ZKP-om, s obzirom da su mogućnosti zloupotrebe i manipulacije veoma velike.
"Možeš da snimaš deo pozorišne predstave i to predstaviš kao stvarnost. Možeš da podesiš snimak tako da neko postavlja pitanja, a neko daje odgovore, a da se čuju samo odgovori. Potom, što je u ovom slučaju jako važno, kao dokaz ne može biti upotrebljen snimak ako se na njemu ne nalazi kompletan razgovor već samo deo razgovora. Jedino kompletan može da otkrije šta je celokupna ideja i kakav je pravi njegov smisao. Po mojim saznanjima, ovaj snimak koji je emitovan nikako ne može da se koristi kao dokaz, već bi samo eventualno mogao da bude pokretač, operativni okidač da se lica koja su učestvovala u razgovoru stave na posebne mere, kao što je prisluškivanje telefona ili što slično. Ništa drugo", kaže Prelević za Al Jazeera Balkans.
Čak i ako je napravljen tako da ga je moguće koristiti kao dokaz u krivičnom postupku, postavlja se još čitav niz drugih pitanja.
"Može bilo ko da ćaska o tome kako se izvode revolucije, da se pravi važan i hrabar. Ali da bi to što on priča krivično bilo relevantno, on bi iza sebe mora da ima ozbiljnu organizaciju, oružje, sredstva, planove za rušenje države i ugrožavanje sigurnosti najviših državnih dužnosnika… Tek ako to postoji, nekoga možeš da optužiš. A ovde toga nema. Ispade da su od razornih sredstava imali samo 'jezičinu'", kaže Prelević.
Osim toga, postavlja se još jedno pitanje, kaže Prelević.
"Na snimku čujemo da jedna devojka spominje neke nedozvoljene radnje. Drugi ćute i slušaju. E sada, da li oni koji to slušaju i ne govore ništa slično, treba da odgovaraju za rušenje ustavnog poretka. To je apsurd, to ne može biti – da slušalac bude odgovoran za ono što neko drugi priča", kaže Prelević.
Ceo tekst pročitajte na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Austrijska ministarka pozdravila studente, Đurić je optužio za mešanje u unutrašnje odnose u Srbiji
30.04.2025.•
0
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Austrije Beate Majnl-Rajzinger večeras je u Beču poželela dobrodošlicu studentima maratoncima iz Srbije koji štafetno trče do Brisela.
FOTO, VIDEO: Dočekani studenti koji su peške iz Pomoravlja došli u Novi Sad na sutrašnji protest
30.04.2025.•
0
Studenti i građani koji su pešačili iz Pomoravlja stigli su u Novi Sad pred veliki protest 1. maja.
FOTO, VIDEO: Studenti maratonci stigli u Beč
30.04.2025.•
1
Studenti koji trče štafetni maraton do Brisela stigli su u Beč.
"Zelenilo" pred 1. maj: Koristite isključivo pripremljena ložišta u Kameničkom parku
30.04.2025.•
2
Kamenički park je pripremljen za sutrašnji piknik, kažu u "Gradskom zelenilu".
Studenti u blokadi DIF-a: Tražimo ostavku dekana Patrika Drida
30.04.2025.•
5
Studenti u blokadi Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja zatražili su ostavku dekana Patrika Drida.
Slobodan univerzitet: Zabrinuti smo zbog zloupotrebe ličnih podataka građana
30.04.2025.•
0
Akademska mreža "Slobodan univerzitet" izrazila je zabrinutost zbog objavljivanja ličnih podataka građana u tabloidima nakon nasilnog postupanja policije u ponedeljak ispred DIF-a.
EU komesarka poručila studentima u Novom Sadu: Čujem vas, iskoristite mogućnosti EU
30.04.2025.•
12
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos poručila je studentima u Novom Sadu da ih čuje, a da je najvažnije da iskoriste mogućnosti koje nudi EU.
Kupališna sezona na Štrandu počinje 1. maja, ulaz besplatan prve dve nedelje
30.04.2025.•
1
Kupališna sezona na Štrandu počinje u četvrtak, 1. maja, a trajaće do 30. septembra.
JKP "Čistoća" izdvaja 80 miliona dinara za rezervne delove podzemnih kontejnera
30.04.2025.•
3
Javno komunalno preduzeće "Čistoća" nabavlja rezervne delove za podzemne kontejnere u vrednosti od 80 miliona dinara bez PDV-a.
Protestni plan za Prvi maj: Šest meseci od tragedije i dan rada u Novom Sadu
30.04.2025.•
6
Studenti, profesori i građani koji učestvuju na zborovima objavili su svoje planove protesta za Prvi maj, šest meseci nakon tragedije na Železničkoj stanici.
"Porše" ekipi ukinut pritvor i zabranjeno napuštanje stana: Vozaču mera bez elektronskog nadzora
30.04.2025.•
8
Okrivljenima za napad kod Futoške pijace tokom akcije "Zastani, Srbijo" sredinom decembra prošle godine ukinut je pritvor.
Oglasio se SNP povodom zahteva za smenu Aje Jung
30.04.2025.•
1
Uprava Srpskog narodnog pozorišta oglasila se povodom zahteva ansambla Baleta da se smeni direktorka Aja Jung.
FOTO, VIDEO Završen protest ispred suda: "Solidarno stojimo za 12 aktivista, zatvorenika režima"
30.04.2025.•
6
Protest "Politički pritvor zbog reči - ko je sledeći" održavan je ispred suda u Novom Sadu.
U Novom Sadu za 1. maj sunčano i toplo, u subotu čak 30 stepeni
30.04.2025.•
0
Narednih dana nas očekuje i 30 stepeni, ali i pad temperature.
Slučaj "nadstrešnica": Optuženi inženjeri počeli da se ispisuju iz Inženjerske komore
30.04.2025.•
4
S. N, petooptuženi u slučaju pada nadstrešnice u Novom Sadu, a prvi među projektantima i inženjerima, ispisao se iz članstva Inženjerske komore Srbije.
Uđeš kao povređeni, izađeš kao ekstremista u Informeru
30.04.2025.•
24
Više od 30 osoba požalilo se na povrede nakon intervencije policije ispred novosadskog DIF-a. Imena pojedinih osoba koje su povređene su objavljena u Informeru, gde su označeni kao ekstremisti.
Šabić: Od objavljivanja podataka novosadskih studenata u Informeru još gore nereagovanje nadležnih
30.04.2025.•
1
Advokat Rodoljub Šabić ocenio je da je od pojavljivanje spiska imena povređenih studenata novosadskog Fakulteta tehničkih nauka u listu Informer "još gori izostanak reakcije" nadležnih institucija.
FOTO: Evropska komesarka Marta Kos u Novom Sadu odala poštu poginulima u padu nadstrešnice
30.04.2025.•
2
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos danas je u Novom Sadu odala poštu 16 poginulih u padu nadstrešnice Železničke stanice 1. novembra.
Park kod Spensa: Dokle se stiglo sa radovima
30.04.2025.•
14
Veći građevinski radovi na parku kod Spensa, na prostoru nekadašnjeg "Dino parka", privode se kraju, kažu iz Gradske uprave za zaštitu životne sredine Grada Novog Sada.
Počelo suđenje aktivistima SNS koji su polomili vilicu studentkinji
30.04.2025.•
6
Suđenje četvorici aktivista Srpske napredne stranke koji su napali novosadske studente krajem januara počelo je u Osnovnom sudu u Novom Sadu.
Prolećni piknik u vinariji Verkat u petak - spremljeno mnogo toga lepog
30.04.2025.•
0
Prolećni piknik vinarije Verkat održaće se u petak, 2. maja, u Čereviću, u Jovana Grčića Milenka 13.
Komentari 2
Ja
Vasa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar