
FOTO Pomor ribe u kanalu DTD i Dunavu u Novom Sadu: S rastom temperature česta su uginuća ribe
Poslednjih dana uočen je pomor ribe u kanalu Dunav-Tisa-Dunav. Uginuća su vidljiva duž celog kanala DTD, a primetna su i po Dunavu u delu koji se nalazi kod Novog Sada.
.jpg)
Foto: 021.rs
"Pomor uvek jeste zabrinjavajući, ali nije uvek razlog za paniku", kaže za 021.rs dr Aleksandar Bajić sa Departmana za biologiju na Prirodno-matematičkom fakultetu.
On dodaje da tokom proleća i s rastom temperature često dođe do uginuća riba, jer ribe izlaze iz perioda mirovanja, kreću da se hrane i pripremaju za mrest, a neke su jednostavno bile preslabe da bi nastavile život.
Na pomor utiče nizak vodostaj Dunava, naglo otopljenje, ali i drugi faktori.
"Kod šaranskih vrsta, koje su najčešće pogođene pomorom postoji i jedan virus koji je prisutan i napada one ribe koje su najslabije", objašnjava Bajić
On ističe da ga u ribarstvu zovu prolećna viremija.
Takođe, Bajić napominje da je do ovog pomora došlo, najverovatnije, kombinacijom više faktora.
"Preslabe jedinke koje se još nisu oporavile od zimovanja, plus prolećna viremija", navodi Bajić.
Dodaje da je video da su najčešće pogođeni beli tostolobik, koji je invazivna vrsta, što ukazuje da je najverovatnije neka bolest.
"Uzorkovanja nisu vršena, pa ne isključujem da je došlo do nekog zagađenja, ali to nije utvrđeno. Sa druge strane, da je došlo do izlivanja neke zagađujuće materije opseg vrsta koje ugibaju bi bio daleko veći", zaključuje Aleksandar Bajić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
FOTO Kako je izgledao protest "Batinaši nisu junaci": Ana, nisi sama - poruka je protesta
22.05.2025.•
0
"Ana, nisi sama" - poruka je protesta "Batinaši nisu junaci, ne damo studente" koji je održan u Novom Sadu.
"Junaci" koji su pretukli devojku: Šta znači poruka naprednjaka?
22.05.2025.•
0
Docent Goran Rujević kaže da oni koji ljude koriste kao instrument ni ne znaju ko su heroji.
Novosađani, stiže petak: Šta sve treba da znate?
22.05.2025.•
0
Stiže kraj radne nedelje, a stiže i naš vodič sa bitnim informacijama koje treba da znate.
FOTO, VIDEO: Novosađani protestovali zbog Vučićevih "junaka" koji su slomili studentkinji vilicu
22.05.2025.•
6
Protest "Batinaši nisu junaci, ne damo studente" organizovan je u Novom Sadu na poziv Slobodnog Univerziteta. Skup je protekao mirno, bez incidenata.
Dačić: Načelnik novosadske policije Goran Radonjić raspoređen na novu funkciju u Beogradu
22.05.2025.•
13
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je dosadašnji načelnik Policijske uprave u Novom Sadu
Goran Radonjić raspoređen na novu funkciju u Beogradu.
Vučević: Tek ćete videti kad se javnost uznemiri
22.05.2025.•
41
Predsednik SNS Miloš Vučević ponovo je komentarisao to što su u pritvoru četvorica naprednjaka koji su uhapšeni krajem januara zbog fizičkog napada na studente.
Produžen pritvor za trojicu aktivista iz Novog Sada: Još 30 dana za Cvjetića, Đurića i Stefanovića
22.05.2025.•
6
Vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu je odlučujući o pritvoru trojici aktivista, Mladenu Cvijetiću, Srđanu Đuriću i Davoru Stefanoviću, odlučilo da im produži pritvor za 30 dana.
Još sutra mogući pljuskovi, pa nekoliko suvih i mahom sunčanih dana u Novom Sadu
22.05.2025.•
0
Još petak će u Novom Sadu biti nestabilan i mogući su pljuskovi sa grmljavinom.
Advokati studenata napadnutih ispred SNS-a osudili izjave Vučića: "Batinaši ne mogu biti junaci"
22.05.2025.•
0
Advokati studenata napadnutih ispred prostorija SNS-a u noći između 28. i 29. januara ove godine, najoštrije osuđuju medijske izjave i objave na društvenim mrežama predsednika Srbije.
Novosadski Apelacioni sud o porukama predstavnika vlasti: Sud takve izjave ne komentariše
22.05.2025.•
1
Iz Apelacionog suda u Novom Sadu rekli su da se komentarisanje izjava predstavnika vlasti o prebacivanju troje aktivista iz zatvorskog u kućni pritvor ne odnosi na delokrug rada suda.
Mićin u poseti Kini: Obilasci i razgovori o saradnji u različitim oblastima
22.05.2025.•
6
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin boravi u poseti Kini.
Objavljena analiza koliki je bio profit Kineza na rekonstrukciji pruge od Novog Sada do Mađarske
22.05.2025.•
5
Anketna komisija objavila je analizu Infrastrukture železnice Srbije odnosno procenu mogućeg smanjenja troškova izgradnje deonice pruge Novi Sad - granica s Mađarskom.
Opozicija o smeni načelnika novosadske policije: "Nije više bio koristan, pa je odbačen"
22.05.2025.•
0
Opozicione partije reagovale su na informaciju da je smenjen načelnik novosadske policije Goran Radonjić.
Medijima stižu pretnje da ne pišu loše o Vučiću: Od toga se ogradili Studenti 2.0, SNS i influenseri
22.05.2025.•
4
Portal 021.rs je među nekolicinom medija koji su dobili mejl u kojem se preti tužbama zbog objavljivanja navodnih neosnovanih i uvredljivih komentara na račun Aleksandra Vučića.
U KCV prvi put izvedena endovaskularna intervencija na bedrenim venama
22.05.2025.•
1
Na Odeljenju za interventnu radiologiju Kliničkog centra Vojvodine uspešno je izvedena prva endovaskularna intervencija na bedrenim venama u Srbiji.
Studenti Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača stupili u totalnu blokadu
22.05.2025.•
4
Studenti u blokadi Visoke škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Novom Sadu odlučili su da stupe u totalnu blokadu ove visoke škole.
Biće postavljeno još semafora u Novom Sadu: Pogledajte na koje četiri lokacije će se nalaziti
22.05.2025.•
23
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije raspisala je dva tendera za postavljanje semafora na Beogradskom keju.
FOTO, VIDEO: Novosadski sud ponovo blokiran
22.05.2025.•
1
Ponovo je blokirana zgrada novosadskog suda.
Smenjen načelnik novosadske policije Goran Radonjić
22.05.2025.•
49
Načelnik Policijske uprave u Novom Sadu Goran Radonjić smenjen je sa te pozicije.
Advokat Horovic o novosadskim aktivistima: Ne smemo dozvoliti da Srbija postane kao Pinočeov Čile
22.05.2025.•
3
Advokat Vladimir Horovic, čija kancelarija brani neke od novosadskih aktivista, rekao je da nema sumnje da je suština procesa politički progon neistomišljenika.
Advokat Pavković: Još ne znamo ko je u pritvoru slomio nos novosadskom aktivisti
22.05.2025.•
4
Milan Pavković, branilac aktiviste Davora Stefanovića, rekao je da još nema zvaničnu informaciju ko je njegovom branjeniku polomio nos u zatvoru na Klisi.
Komentari 13
Goran
Prošle godine je potonula barza sa 1000t veštačkog đubreta!
Lekar za ribe
inspekcija.zastitasredine@vojvodina.gov.rs
Opišite uočen problem sa naznačenom lokacijom.
Nadležni inspektor će izaći na teren, načiniti zapisnik na osnovu kojeg će Korisnik ribarskog područja morati da reaguje i zatraži pomoć stručne ustanove koja će izaći na teren uzorkovati, konstatovati obim problema i dati stručno mišljenje na osnovu prikupljenih podataka šta se desilo. Korisnik je dužan dalje da reaguje povodom akcidenta.
Naučimo institucije da rade!
Dzo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar