Dve osobe u Srbiji obolele od groznice Zapadnog Nila: Jedna u Vojvodini

Na teritoriji cele Srbije registrovana su dva slučaja obolevanja od groznice Zapadnog Nila, od čega je jedan na području Beograda i jedan u Južnom Banatu.
Dve osobe u Srbiji obolele od groznice Zapadnog Nila: Jedna u Vojvodini
Foto: 021.rs
Kako je saopšteno iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut", obolele osobe su muškog pola, starije od 65 godina.
 
Institut za javno zdravlje Vojvodine saopštio je za obolelog u Južnom Banatu da je imao neuroinvazivni oblik bolesti (upala mozga), zbog čega je lečen u bolničkim uslovima. 
Batut dodaje i da je u Evropi registrovano ukupno devet slučajeva obolevanja, od čega po četiri u Grčkoj i Italiji, kao i jedan u Rumuniji.
 
Iz novosadske "Ciklonizacije" saopštili su da su 26. jula u jutarnjim časovima izveli tretmane protiv odraslih formi komaraca, čime bi trebalo da se redukuje brojnost urbanih komaraca i smanji opasnost od prenošenja virusa Zapadnog Nila na ljude.
Dodaju i da u junskim uzorcima komaraca nije detektovan virus, što je i očekivano jer se prenošenje zaraze na ljude dešava u drugom delu sezone, odnosno od jula do septembra.
 
"Prenošenje virusa zavisi i od temperature. Izrazito visoke temperature, recimo, pogoduju bržem razvoju virusa, kao i u komarcu koji se hranio na zaraženoj ptici. U zaštiti zdravlja građana ključno je da se tokom cele sezone drži brojnost komaraca i na vreme prekine lanac prenošenja virusa", kaže Dario Aćimović iz "Ciklonizacije":
 
Inače, dodaju, za slučajeve groznice Zapadnog Nila registrovane u Srbiji krivac je "urbani" komarac, čija su staništa kanali, bare, manje vodene površine, dvorišta i vlažni podrumi.
 
"'Ciklonizacija' je još pre mesec dana ovogodišnju sistemsku akciju zaštite zdravlja građana fokusirala upravo na urbanog komarca i invazivnog tigrastog komarca koji ima slična staništa", objašnjava Aćimović.
Prošle godine je u Srbiji od groznice Zapadnog Nila obolelo 62 osobe, dok su dve preminule. 
 
Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komarca, a sezona transmisije virusa u Srbiji uobičajeno traje od juna do novembra.
 
Period od uboda inficiranog komarca do pojave bolesti je od dva do 14 dana. 
 
Za više informacija o virusu Zapadnog Nila pogledajte OVDE.
 
Ukoliko se pojave simptomi bolesti, potrebno je da se obratite svom lekaru.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

Danas veoma toplo, uveče nepogode

Republički hidrometeorološki zavod Srbije upozorio je da će danas biti veoma toplo, sa maksimalnom temperaturom od 35 stepeni do 43 stepena.