FOTO: Svedoci istorije - manastir u kom je načinjen novi prepis Dušanovog zakonika

Manastir Rakovac se nalazi na samom severnom obodu Fruške gore i jedan je od najbližih Novom Sadu.
FOTO: Svedoci istorije - manastir u kom je načinjen novi prepis Dušanovog zakonika
Foto: 021.rs

Manastir se nalazi na dvadesetak minuta vožnje od Novog Sada.

Do ovog zdanja starog nekoliko vekova dolazi se kada se prođu Sremska Kamenica i Ledinci, a na putu ka Beočinu skreće se levo u Manastirsku, koja vodi direktno do poznatog manastira.

Prema legendi manastir je osnovao Raka Milošević, veliki komornik despota Jovana Brankovića, a po osnivaču je dobio i ime. 
 
Prema navodima Eparhije sremske, crkva manastira je osnovana sredinom 16. veka i bila je jedna od najlepših koje su podignute u 16. veku na ovim prostorima. U ovom periodu manastir se pominje u turskim zemljišnim knjigama.
 
Često je pominjan tokom 17. veka, a brojni spisi govore o tome da je manastir u više navrata bio razaran, napušten, obnavlja. Uprkos svemu tome, dokumenti svedoče o razvijenom prepisivačkom centru u Rakovcu.
Vremenom je manastir građen i njegovi delovi su usaglašavani jedni sa drugim stvarajući skladnu celinu. Bilo je raznih pomagača manastira, pa je tako ktitorskom mitropolita Vićentija Jovanovića izgrađen visoki barokni zvonik, u kojem je kapela posvećena Svetom ocu Nikolaju. 
 
Na sreću potomaka, podaci o manastiri su sačuvani u "Opisu fruškogorskih manastira" iz 1753. koji je radio Hristofor Žefarović, koji svedoči o mnogim promenama na crkvenoj građevini tokom dve decenije.
 
Kada je u pitanju ikonostas, tokom obnavljanja crkve, stare freske su uglavnom uništene. U 18. veku u manastiru je slikao poznati majstor Vasilije Ostojić iz Novog Sada, a izrezbareni ikonostas kraju je priveo Janko Halkozović.
 
 
Za razliku od nekih drugih fruškogorskih manastira, o Rakovcu ne manjka informacija. Pa tako postoje litografije koje prikazuju manastir u prvoj polovini 19. veka, dok je iz druge polovine sačuvana stara fotografija.
 
Međutim, ono što je podelio sa drugim manastirima jeste šteta koju je pretrpeo tokom Drugog svetskog rata. O šteti svedoči to da je zvonik bio miniran i srušen, unutrašnjost crkve je bila potpuno demolirana, dok je izrezbareni i neprocenjivi ikonostas - spaljen.
 
Ipak, u drugoj polovini prošlog veka krenula je obnova manastira i vraćen je izgled iz vremena nastanka.
 
Zašto je važan
 
Posebnost koja se vezuje za ovaj manastir je ta što je u njemu 1700. godine načinjen novi prepis Dušanovog zakonika, dok je četrnaest godina kasnije napisan poznati Rakovački rukopisni srbljak.
 
U 18. veku bakrorezac Toma Mesmer je "izrezao" vrednu graviru pod imenom "Hristos Evharistija", a u tom periodu nastale su i pevnice za Rakovac, koje su danas u Banoštoru.
 
Projekat "Svedoci istorije" finansijski je podržala Gradska uprava za kulturu. Stavovi izneti u sadržaju nužno ne odražavaju stav gradske uprave.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Ostalo iz kategorije Projekti - Svedoci istorije