FOTO: Svedoci istorije - manastir čiji je ikonostas oslikao Uroš Predić

Uz manastir Grgeteg vezana je jedna legenda koja kaže da ga je podigao Zmaj Ognjeni Vuk, za svog slepog oca Grgura.
FOTO: Svedoci istorije - manastir čiji je ikonostas oslikao Uroš Predić
Foto: 021.rs

Otuda i ime - Grgeteg.

Međutim, istoričari ovo smatraju više legendom nego činjenicom. No, doći ćemo i do toga, ali prvo da vidimo kako doći do samog manastira.

Ukoliko krećete iz Novog Sada biće vam potrebno nekih četrdesetak minuta vožnje. Na putu možete da posetite i Veliku Remetu, kao i Krušedol.
 
Ako od Krušedola nastavite pravo, potrebno je samo da skrenete u Ulicu Lazara Tošića, a potom u Branka Radičevića. Pratite put, prođite kraj đerma u Grgetegu i stići ćete do kapije manastira.

Istorija i legenda
 
Kao što je već rečeno, predanje je da ga je podigao Vuk Branković, odnosno Zmaj Ognjeni Vuk, kako bi tu smestio svog oca Grgura, tj. hilandarskog monaha Germana. Međutim, kako se navodi da je manastir podignut 1471. godine, ova priča se smatra legendom jer je Grgur umro 1459. 
 
Iz tih razloga, smatra se da je manastir podignut u periodu između pada Despotovine i osmanlijskog osvajanja Srema, odnosno između 1459. i 1521. godine.
 
Eparhija sremska navodi da je manastir bio dobrostojeći, jer je u vreme "otkupa" od Turaka, svoje vinograde, bašte, livade i njive otkupio za iznos od 6000 akči, sitnog turskog novca. Imao je svoje vino, žitarice, košnice. 
 
Opat Bonini je prilikom posete manstiru, početkom 18. veka, zabeležio kako Grgeteg ima četiri mlina, 200 jutara oranica i livada, dok je u njemu boravilo 25 monaha. Po austrijskoj povelji iz istog perioda vidi se da je manastir imao i deset vodenica.
 
Međutim, manastir je imao i svoje "crne" periode. Godine 1688. manastir je zapaljen, u vreme tursko-austrijskog rata, nakon čega je napušten. Ipak, nije to trajalo dugo, jer je početkom poslednje decenije 17. veka poklonjen Isaiji Đakoviću, koji ga obnavlja.
 
Novo doba
 
Danas se ne zna kako je izgledao prvi ikonostas, navodi su da su bile proste "molerije", pa se u drugoj polovini 18. veka oslikavaju nove ikone. Pa, ipak, ikonostas je ponovo izmenjen, odnosno oslikan je novi, koji je i danas prisutan u manastiru, dok je od starog ostalo malo šta. 
 
Za današnji izgled manastira zasluge pripadaju i Ilarionu Ruvarcu, koji je krajem 19. veka dao da se crkva i konak u potpunosti obnove. Urađen je i novi ikonostas, koji sada ima i posebnu vrednost, jer ga je radio čuveni Uroš Predić.
 
Nova crkva urađena je po projektu zagrebačkog arhitekte Hermana Bolea, a svečanom osvećenju manastira, 1901. godine, prisustvovali su mitropolit Georgije Branković, sekretar Matice srpske Antonije Hadžić, pesnik Laza Kostić, bački episkop Mitrofan, te nastojatelji svih fruškogorskih manastira. Ilarion Ruvarac nije dugo živeo nakon obnove crkve, te umire 1905. godine, a grob mu se nalazi na brežuljku iznad manastira.
 
Nažalost, loše vreme za manastir naišlo je i tokom Drugog svetskog rata, što je sudbina koju su podelili fruškogorski manastiri, pod naletima ustaša. Tada je srušen zvonik, uništena je biblioteka. Epitrahilj od crvene svile, rad Jelene Crnojević iz 16. veka, danas se nalazi u manastiru, već u muzeju Srpske pravoslavne crkve u Beogradu.
 
Projekat "Svedoci istorije" finansijski je podržala Gradska uprava za kulturu. Stavovi izneti u sadržaju nužno ne odražavaju stav gradske uprave.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Ostalo iz kategorije Projekti - Svedoci istorije